Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 15:42

Jak ustawić aparat do zdjęć produktów

  • 26.05.2023 10:28
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak ustawić aparat do zdjęć produktów

Niemal każdy z nas posiada aparat fotograficzny. Jeśli nie tradycyjny, to taki w smartfonie. Wiele z tych aparatów może być przydatnych do wykonania zdjęć produktów dla naszego e-sklepu. Już nie tylko profesjonalne lustrzanki mają możliwość zmiany parametrów pracy. Coraz częściej nawet telefony pozwalają na użycie trybu manualnego. Wyjaśnimy jak sprawdzić czy nasz aparat posiada tryby pracy niezbędne do wykonywania dobrej jakości zdjęć produktów, a także jak ich używać.

Tryb automatyczny do zdjęć produktów - dlaczego nie warto?

Każdy aparat cyfrowy posiada tak zwany tryb "zielony". Jest on zwykle oznaczony właśnie zieloną ikonką aparatu. Może również mieć dopisek AUTO. Jak sama nazwa wskazuje, tryb ten opiera się całkowicie na ustawieniach zadanych przez aparat. Dla użytkowników nie zaznajomionych z fotografią, którzy stawiają pierwsze kroki podczas wykonywania zdjęć produktów może się to wydawać idealnym wyborem. Nie musimy w końcu nic robić a zdjęcie powinny wyjść poprawne. Niestety często następuje spore rozczarowanie. Fotografie mają niepoprawne kolory, a wbudowana lampa aparatu totalnie psuje zamierzony efekt. Dzieje się tak dlatego, że zdjęcia produktowe zwykle wykonujemy w pomieszczeniu, przy mniejszej ilości światła. Wtedy też automatyka uruchamia lampę błyskową oraz podnosi czułość matrycy co generuje brzydkie szumy na obrazie.

Najlepszy tryb pracy aparatu do zdjęć produktów

Jak uniknąć źle naświetlonych zdjęć produktów? Co zrobić gdy białe produkty wychodzą szare na zdjęciu? Te i wiele innych problemów rozwiązuje tryb manualny. Jest on oznaczony zwykle literką M w miejscu wyboru trybu pracy. Jak sama nazwa wskazuje, tryb ten jest całkowitą przeciwnością lubianego przez amatorów AUTO. Tutaj aparat nie ustawia nic bez naszej wiedzy. Uzyskujemy więc całkowitą kontrolę nad tworzeniem zdjęcia produktowego, jednocześnie też wszelkie błędy nie zostaną skorygowane przez automatykę aparatu. 

Wady trybu manualnego aparatu

Tak naprawdę tryb ten ma jedną poważną wadę dla początkujących fotografów produktowych. Wymaga on poszerzenia swojej wiedzy z zakresu działania aparatu oraz podstawowych ustawień takich jak czas otwarcia migawki, przysłona czy też czułość ISO matrycy. Gdy nie będziemy znali tych pojęć a także zależności, jakie między nimi zachodzą tryb M może okazać się bezużyteczny.

Zalety trybu M

Tych, w fotografii produktów jest zdecydowanie więcej niż przeciwności. Przede wszystkim, pracując w trybie manualnym uzyskujemy całkowitą kontrolę nad zdjęciem. W końcu to fotograf produktowy a nie automatyka aparatu wie jak powinno wyglądać idealne zdjęcie produktu. Dzięki temu jest on w stanie dobrać odpowiednie parametry. Kolejną zaletą tego ustawienia jest powtarzalność. Raz wprowadzone parametry pozostają niezmienne aż do naszej ingerencji. Dzięki temu, każde zdjęcie produktu wykonane w tych samych warunkach będzie naświetlone identycznie jak poprzednie.

Inne tryby pracy aparatu fotograficznego - czy są przydatne w fotografii przedmiotów?

Wnikliwi, z pewnością dostrzegą iż aparaty mają jeszcze cały szereg programów tematycznych a także tryby półautomatyczne. Jeśli zależy nam na profesjonalnych efektach powinniśmy skupić się jedynie na trybie manualnym. O tym jak działają pozostałe dowiesz się w naszym wpisie blogowym: https://www.fotographia.pl/pasm-w-jakim-trybie-wykonywac-fotografie-produktow/

O innych ustawieniach aparatu czy poradach na temat zdjęć produktów przeczytasz na naszym blogu o fotografii produktów: https://www.fotographia.pl/blog-o-fotografii-produktowej-i-reklamowej/

 

--- Artykuł sponsorowany ---