Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Zastosowanie frezów walcowych

Frezarki CNC to niesamowite urządzenia – na podstawie kilku linii kodu obróbkowego są w stanie wykonać przedmioty obrabiane z niesamowitą prędkością, dokładnością i powtarzalnością, nie wymagając przy tym żadnych czynności manualnych w trakcie samej obróbki. Pozwala to na pozostawienie ich z obróbką i wykonywanie innych prac przez operatora. Jednak tak, jak najlepszy samochód nie zajedzie daleko bez opon, tak i frezarki cnc wymagają użycia odpowiedniego narzędzia, a najbardziej popularnym narzędziem wykorzystywanym w obróbce jest bezdyskusyjnie frez walcowy.
  • 24.05.2023 13:44
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zastosowanie frezów walcowych

Frez walcowy lub częściej frez walcowo - czołowy to narzędzie skrawające występujące w bardzo szerokim zakresie średnic (zwykle fi1-fi20mm, ale zdarzają się narzędzia zarówno mniejsze jak i większe), wykonane poprzez szlifowanie zarysu spiralnych ostrzy skrawających na walcu wykonanym z węglika spiekanego lub rzadziej – stali szybkotnącej. Frezarki CNC i używany na nich frez walcowy, oprawiony w poprawną oprawkę narzędziową aby usuwać materiał obrabiany ubytkowo, produkując wymagane cechy przedmiotu obrabianego, takie jak płaszczyzny, kieszenie, otwory czy kształty zewnętrzne.

Jednym z czołowych producentów narzędzi, takich jak frez walcowy jest holenderska firma VanHoorn, której dystrybutorem jest firma Abplanalp – największa firma zajmująca się dostarczaniem kompleksowych rozwiązań technologicznych w Polsce i tej części Europy. VanHoorn produkuje pełen zakres narzędzi dopasowanych geometrią, pokryciem oraz kształtem do wszelkich wymagań obróbkowych klientów, dzięki czemu frezarki cnc (np. najpopularniejsze na polskim rynku obrabiarki Haas) mogą prowadzić produkcję „niemalże wszystkiego”, zapewniając stabilny proces technologiczny i wysoką wydajność niezależnie od stopnia skomplikowania technologii.

Fakt, że w katalogu wspomnianego producenta znajdziemy dedykowany frez walcowy do stali, materiałów twardych, żeliwa, stali nierdzewnych/kwasoodpornych, niemetali, tworzyw czy superstopów jest oczywista. Najbardziej jednak wyróżnia się linia ParaTooling, będąca tańszą alternatywą dla narzędzi wysokowydajnych, łącząca w sobie najlepszy stosunek cena/jakość wraz z profesjonalnym wsparciem tuzina doradców techniczno-handlowych Abplanalp, których zadaniem jest wspomóc odbiorcę w poprawnym wykorzystaniu tych narzędzi. Podstawowy frez walcowy Van Hoorn ParaTooling RS3 do naszej frezarki CNC możemy zakupić w cenie już od 10eur/szt. (średnice fi2/fi3), typowe średnice fi10/fi12 kosztują 30-40eur, a największe fi20 około 100eur. Jeżeli wymagany jest frez walcowy z promieniem naroża lub pełnym promieniem to Van Hoorn ParaTooling posiada również modele STR oraz BT, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykonać niemalże wszystkie obróbki, w oparciu o ofertę jednego producenta oraz jednego dystrybutora, co upraszcza proces doboru, zakupów oraz utrzymania poprawnego stanu narzędziowego.

--- Artykuł sponsorowany ---