Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Zasady segregacji odpadów związanych z pracami remontowymi i budowlanymi

Śmieci powstające w wyniku prowadzenia prac budowlanych i remontów mogą podlegać segregacji. W jaki sposób robić to prawidłowo, aby późniejszy recykling takich odpadów był jak najefektywniejszy?
  • 27.03.2023 09:32
Zasady segregacji odpadów związanych z pracami remontowymi i budowlanymi

Podział śmieci budowlanych

Specjaliści wyróżniają trzy rodzaje odpadów związanych z pracami budowlanymi. Niezależnie od tego, czy do czynienia mamy z budową, przebudową, rozbiórką czy remontem generalnym, niemal na pewno skutkiem ubocznym będzie piętrzący się gruz. Gruzem budowlanym nazywamy potocznie wszystkie śmieci, które powstają podczas tego typu robót. Specjaliści jednak wyróżniają aż trzy jego rodzaje. 

  1. Czysty gruz — zalicza się do nich beton, minerały (np. kamienie, odłamki marmuru czy granitu), niektóre rodzaje cegieł (dziurawka, cegła czerwona) i niewielkie ilości ceramiki (glazura, gres). 
  2. Gruz zmieszany — oprócz wymienionych wyżej odpadów mogą się tu znajdować wszelkie inne odpady ceglane (białe cegły, pustaki szlakowe), a także tynk, płyty nida-gips, a zawartość ceramiki nie ma tutaj ograniczeń.
  3. Gruz zanieczyszczony z kolei będzie miał w składzie również wszelkie inne odpady z budowy i remontu, jak kartony, folie malarskie, styropiany, panele podłogowe, stolarkę okienno-drzwiową, odzież roboczą itp. 

Czysty gruz to odpady budowlane, które pod względem późniejszego recyklingu są najbardziej wartościowe. Najmniej efektywny pod względem odzysku surowców wtórnych jest gruz zanieczyszczony. Oczywiście recykling jest możliwy, jednak wymaga największego nakładu pracy przy sortowaniu i oczyszczaniu tego typu odpadów. 

Jak postępować ze śmieciami budowlano-remontowymi?

W każdym przypadku, czy to jeśli chodzi o gruz czysty, zmieszany czy zanieczyszczony, warunkiem koniecznym jest umieszczanie odpadów w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku. Kontener na gruz wynająć można odpłatnie od firm takich jak gruzar.pl, które zajmują się utylizacją śmieci budowlano-remontowych. Pracownicy będą w stanie zaproponować odpowiedni kontener na śmieci, który podstawią w umówionym miejscu i czasie, a gdy będzie już zapełniony odpadami, odbiorą go wraz z zawartością. Jest to bardzo ważne, ponieważ umieszczanie śmieci z budowy czy remontu w zwykłych pojemnikach na śmieci bytowe jest zaprzeczeniem zasad prawidłowego postępowania z gruzem. Śmieci komunalne segregowane są wg pięciu frakcji i żadna z nich, nawet bytowe śmieci zmieszane, nie obejmuje odpadów pochodzących z budowy i remontu. 

W jakim celu segreguje się śmieci?

Śmieci z budowy na różne rodzaje gruzu podzielone są nie bez powodu. Jak wspomniano, czysty gruz najlepiej poddaje się recyklingowi. Kiedy kontener na odpady zapełniony czystym gruzem trafia do sortowni, zawartość kontenera jest sprawdzana, oczyszczana i recyklingowana, w wyniku czego powstaje zdatne do dalszego użycia kruszywo budowlane. Kruszarnie produkują kruszywo, które może być wykorzystane do tymczasowego lub trwałego utwardzenia dróg, jako podbudowa pod kostkę, jako nasyp pod tory kolejowe i wiele innych. Jeśli chodzi zaś o gruz zmieszany, duże ilości ceramiki sanitarnej mogą dać początek składowi mieszanek betonowych.

Jak w przypadku każdej segregacji odpadów, takie postępowanie jest korzystne ekologicznie, Pozwala zaoszczędzić na produkcji danych surowców od podstaw, a także daje drugie życie teoretycznie niepotrzebnym już odpadom.  

Plany na przyszłość

Prognozuje się, że w najbliższych latach wprowadzona zostanie nowelizacja ustawy o odpadach i tym samym ustanowiony zostanie obowiązek segregacji śmieci z budowy i remontu na konkretne frakcje. Frakcji ma być przynajmniej 6: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips i odpady mineralne. Taka nowelizacja miałaby na celu jeszcze efektywniejszy recykling niż do tej pory. Dotyczyć ma ona jednak tylko inwestorów, mających obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów. W praktyce więc jest szansa na to, że osoby fizyczne prowadzące remont domu nadal będą mogły zamawiać wywóz gruzu od dedykowanych firm takich jak gruzo.pl na dotychczasowych zasadach. To dobra wiadomość, ponieważ brak konieczności posiadania na własność pojemnika na różne rodzaje odpadów pochodzących z prac budowlanych i korzystanie z usług firm wywozowych jest ogromnym ułatwieniem logistycznym szczególnie dla osób prywatnych.

--- Artykuł zewnętrzny ---