Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

20 lat bez Rysia Moczadło

Nie wierzę, że minęło już 20 lat. Zamykam oczy i wciąż słyszę, jak Andrzej Przybielski gra tylko dla Ciebie. Wspominam i chcę, żeby ten utwór nigdy się nie skończył. Ale każdy pogrzeb musi się skończyć, tak jak skończy się nasze życie.
20 lat bez Rysia Moczadło

Autor: Zródło: materiały rodzinne, dzięki uprzejmości Michała Moczadło

Kiedy stałem nad trumną Ryszarda Moczadło, w tle brzmiała przejmująca muzyka Andrzeja Przybielskiego. I trudno mi przyjąć do wiadomości, że działo się to dokładnie 20 lat temu.

Polska wtedy była inna i my byliśmy inni. Nie wiem, czy lepsi, czy gorsi, ale jakby w pełniejszym składzie. I wspomnienie o Tobie Rysiu, jest tego najlepszym dowodem. Do śmietnika wrzucam przysłowie, że nie ma ludzi niezastąpionych. Są. 

Ciebie Rysiu nie da się zastąpić. 

I Andrzeja, który pożegnał Cię tak subtelnie swoimi dźwiękami, też nie, bo przecież również odszedł za wcześnie. Dzisiaj pewnie siedzicie gdzieś na niebiańskiej łące, popijacie coś pysznego, do tego wspaniałe jedzonko i przygrywacie, że was słychać w najdalszych zakątkach. Albo rozmawiacie o jazzie - waszej wspólnej, wielkiej miłości.

A nam tutaj na dole zostały tylko wspomnienia. I żal za chwilami, które nigdy nie wrócą. Rozmydlają się w pamięci, choć całe szczęście, że jeszcze tam trwają.

Trudne to zadanie przypomnieć młodszym czytelnikom twoją sylwetkę, Rysiu. Można śmiało powiedzieć, że niewykonalne, bo przecież o kimś tak barwnym, ciekawym, pracowitym, wielowymiarowym, ważnym i dobrym człowieku nie da się napisać w tak niewielu znakach.

Zacznę sztampowo. 

Urodziłeś się w 1948 roku w Koronowie. Różnie się układały życiowe losy, w różne miejsca kierował Cię los, ale Koronowo zawsze było ważne. Ze swoją duszą wrażliwca i humanisty ukończyłeś technikum i tam zaraziłeś się drugą pasją – muzyką jazzową. Tak ważna była dla Ciebie, chłopaka z Koronowa, legitymacja Klubu Jazzowego w Krakowie. Kształciłeś się muzycznie. Ukończyłeś studium w klasie kontrabasu i przeniosłeś z rodzinnego Koronowa do Bydgoszczy. Od tej chwili byłeś już nasz.

Później praca w Oddziale Północnym Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Gdyby nie ta przedwczesna śmierć właśnie obchodzilibyśmy 50 rocznicę Twojego zaangażowania Ryszardzie, w propagowanie jazzu. Razem z szefem stowarzyszenia Rysiem Jasińskim organizowaliście popularne Pomorskie Jesienie Jazzowe. To wam zawdzięczamy legendarne koncerty wielkich wykonawców w naszym mieście. Serce bije szybciej na samo wspomnienie tych nazwisk. Pilotowałeś trasy koncertowe Budki Suflera, Perfectu , Lady Pank czy Czesława Niemena. Wymieniam tylko największych, a pełna lista wypełniłaby cały felieton.

W nowej Polsce też radziłeś sobie znakomicie. Zawsze znajdowałeś wyjście z sytuacji. W latach dziewięćdziesiątych założyłeś agencję Music Shop. Zająłeś się organizacją wyborów Miss Polski. Wypromowałeś Agnieszkę Pachałko, późniejszą Miss International, czy Miss Polski Magdę Lewandowską.

Przyjaźniłeś się z wieloma ludźmi, a tak naprawdę obdarzałeś nas swoją przyjaźnią. Muszę wspomnieć o dwóch, szczególnych dla Ciebie osobach.

Pierwsza to Włodek Szaranowicz, telewizyjny komentator, legenda polskich mediów i polskiego sportu. Wiem, jak lubiliście razem spędzać czas. Szczególnie na działeczce nad Zalewem Koronowskim, kiedy zgiełk już całkowicie milkł. 

I druga przyjaźń, z której wykiełkowało tak dużo dobra. To przyjaźń z Jurkiem Owsiakiem. Od początku Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy byłeś zaangażowany w to wielkie dzieło. Jestem pewien, że gdyby nie Twoje oddanie, największa akcja charytatywna świata nie rozwinęłaby się tak prężnie. Do śmierci pełniłeś funkcję szefa sztabu regionalnego WOŚP.

Na koniec - wspomnienie osobiste. 

Byłem wybrańcem, z którym przegadałeś niejedną godzinę, nie jedną noc. Chyba nie przesadzę, jeśli powiem, że dane mi było zaliczać się do grona Twych przyjaciół. Kiedy żyłeś wydawało się to oczywiste, jak Ciebie zabrakło – wydaje się mistyczne. Najbardziej zapamiętam towarzyskie życie toczące się wokół dyskoteki „Muzyczna” naprzeciw Eltry przy ul. Dworcowej. Te zabawy, kameralne koncerty… Maryla Rodowicz, Andrzej Zaucha, twój przyjaciel Stasiu Soyka. I Ty - duchowy przewodnik tego miejsca, dusza towarzystwa, przyjaciel.

Zostałeś w nas na zawsze, zostałeś na zawsze w tym mieście. 

Twój syn Michał kultywuje godnie dzieło ojca i prowadzi bydgoski sztab WOŚP.

Będziesz tu z nami Rychu do końca świata. 

A nawet o jeden dzień dłużej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Natalia Moczadło 29.05.2024 17:36
Źle odmieniliście nasze nazwisko;)

M
Marcin 30.05.2024 23:32
Poprawiono :)

Łukasz Róg 29.05.2024 08:52
Dzień dobry, Poprzedni mój post nie został opublikowany. Pewnie coś źle zrobiłem. Mnie zastanawia jedna rzecz. Dlaczego nie ma Pana Ryszarda w Alei Zasłużonych na ul. Długiej? Co trzeba zrobić aby tam się znalazł?

Łukasz Róg 29.05.2024 07:47
Wielki człowiek. Aż dziwne, że nie doczekał się swojej "gwiazdy" w Alei Gwiazd zasłużonych bydgoszczan na ulicy Długiej.

bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 2 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jacek KonopkaTreść komentarza: Nagroda Forbesa to szczególny prestiż. Serdecznie gratuluję i pozdrawiam Całą Waszą Rodzinę.Data dodania komentarza: 13.06.2024, 13:12Źródło komentarza: Metalkas z Diamentem Forbesa L Autor komentarza: loanofferTreść komentarza: Are you in need of Guaranteed Cash quick money apply here contact us for more information on how to get started:(WhatsApp) number +918131851434 contact email id : [email protected] Mr. Damian SumitiData dodania komentarza: 13.06.2024, 08:27Źródło komentarza: Minister Radosław Sikorski przekazał 100 tys dolarów na Dom DzieckaAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: W Bydgoszczy też takie chcemyData dodania komentarza: 03.06.2024, 17:02Źródło komentarza: Pierwszy tramwaj PESA Twist już w Tallinie! M Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Poprawiono :)Data dodania komentarza: 30.05.2024, 23:32Źródło komentarza: 20 lat bez Rysia MoczadłoAutor komentarza: Natalia MoczadłoTreść komentarza: Źle odmieniliście nasze nazwisko;)Data dodania komentarza: 29.05.2024, 17:36Źródło komentarza: 20 lat bez Rysia MoczadłoAutor komentarza: .MarianTreść komentarza: Mieszkalpaan pod 11 tym więc wcześniej był skup butelek jeszcze wcześniej "resztki" Stacewicza a za panem kiosk z piwem z 30-40 pijanych facetów i dopiero "Kacik" który prowadził do kolejnego kiosku , piwem i strzelnicy przy śluzie Grottgera. Oczywiście pamieta Pan bójkę z 1968 roku w której zginął naasz kolega Karol. Kanał latem śmierdział aż na Łokietka było czuć/u Dulina/ To było wg Pana piękne??. Radzę oprzytomniecData dodania komentarza: 29.05.2024, 15:33Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama