Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Do Teatru Polskiego powraca „Ameryka” w reżyserii Julii Holewińskiej

W poświątecznym tygodniu do Teatru Polskiego w Bydgoszczy powraca „Ameryka” w reżyserii Julii Holewińskiej – to ostatnia szansa na duchową podróż „za ocean” w tym sezonie artystycznym.
Do Teatru Polskiego powraca „Ameryka” w reżyserii Julii Holewińskiej

Poniedziałek, ja, wtorek, ja, środa, ja, a w czwartek, piątek i sobotę - „Ameryka”

W „powielkanocny” czwartek, piątek i sobotę na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy po raz ostatni w bieżącym sezonie artystycznym 2022/23 zobaczyć będzie można noblistę Witoldo Gombrowicza, polskiego Krzysztofa Kolumba, niewolnicę Isaurę, Diego Maradonę i Amazonię – wszystkich jednocześnie.

Inspiracją dla „Ameryki”, do której tekst  napisała reżyserka spektaklu Julia Holewińska wespół z Tomaszem Szerszeniem - antropologiem kultury, badaczem sztuki i artystą wizualnym, stało się wyzwolicielskie dekolonialne spojrzenie, polegające na oduczaniu się oczywistości, podważaniu świętości, odkrywaniu skrytej przemocy i wpisanej w naszą kulturę i system społeczno-ekonomiczny opresji.

Centralną postacią tej opowieści jest Witoldo Gombrowicz – argentyński pisarz, noblista, uciekinier z polskości, który zabiera nas w podróż po swojej ukochanej Ameryce Południowej i jednocześnie w głąb swojego nowego, nieznanego dramatu. Uwolniony od ciężaru swego kraju i języka, snuje opowieść o „nowej Ameryce, o nas wszystkich”. Wyraża w niej marzenie o ustanowieniu nowej kartografii, o zdekolonizowaniu myślenia, o konieczności wymyślenia nowych bohaterów na miarę „nowego wspaniałego świata”.

W narracji Gombrowicza pojawiają się: Kolumb, Maradona, Isaura i Amazonia – każde z nich wadzi się ze swoją własną opowieścią i, przede wszystkim, z historią kolonizacji i innych form opresji, stając w obronie rewolucyjnych i progresywnych wartości. W ich opowieściach Ameryka Południowa jest nie tyle egzotycznym miejscem uchodźctwa, ostatnim portem, co raczej przestrzenią wcielanych w życie utopii i codziennych rewolucji, które zachodzą tam wcześniej i gwałtowniej niż w Polsce. Polska bowiem przegląda się w Ameryce Łacińskiej niczym w lustrze – i na odwrót.

Spektakl otrzymał Patronat Honorowy Ambasady Republiki Argentyny oraz bierze udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Występują: Zhenia Doliak, Paweł L. Gilewski, Damian Kwiatkowski, Emilia Piech, Marcin Zawodziński

Pokazy spektaklu „Ameryka” w reż. Julii Holewińskiej odbędą na małej scenie TPB: 13, 14 i 15 kwietnia o godz. 19.00.

Bilety dostępne w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy ([email protected]; tel.: 52 339 78 18; kom. 885 60 70 90) oraz w sprzedaży online poprzez stronę www.teatrpolski.pl

 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 6°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama