Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt

Exploseum się rozbuduje. Powstanie Fabryka Kultury

Bydgoskie Muzeum Okręgowe niebawem się powiększy, rozbudowując Exploseum. W dużych, niezagospodarowanych budynkach powstanie Fabryka Kultury, której częścią będzie m.in. Muzeum Techniki. Znajdzie się w nim zbiór ciekawych eksponatów dotyczących militariów, przemysłu, motoryzacji czy komunikacji.
Exploseum się rozbuduje. Powstanie Fabryka Kultury
PIOTR KROMKIEWICZ/Toruńskie Spacery Fotograficzne

Exploseum to unikalny w świecie przykład architektury przemysłowej zachowanej w niezmienionym kształcie od czasów II wojny światowej. Podczas hitlerowskiej okupacji był to kombinat tajnej produkcji prochu i wypełniania amunicji, wzniesiony rękoma przymusowych robotników. Należał do przedsiębiorstwa Dynamit-Aktien Gesellschaft (DAG).

Niektóre z jego obiektów zaadoptowano do zwiedzania. Reszta pozostała niewykorzystana, ale już w przygotowaniu jest koncepcja ich zagospodarowania. Muzeum Okręgowe zaplanowało stworzyć w nich Fabrykę Kultury – projekt edukacyjno-wystawienniczy. Oprócz adaptacji kilkunastu budynków (o powierzchni przekraczającej 1.500 metrów kwadratowych) zaplanowano również budowę drogi dojazdowej oraz dużego parkingu dla samochodów osobowych i autobusów, który będzie również wykorzystywany do organizacji wydarzeń. Ciekawostką jest, że zaprojektowano m.in. wykonanie szklanej podłogi w jednym z tuneli, aby zwiedzający patrząc pod nogi, mogli zobaczyć na jakiej wysokości się znajdują (ok. 8 metrów nad poziomem gruntu).

W zaadaptowanych budynkach urządzone będą m.in. sale wystawiennicze, pomieszczenia edukacyjne, magazyny, pracownie konserwacji zabytków. Część dawnych zabudowań pozostanie jako tak zwana trwała ruina. Rozpoczął się już przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej. Zgodnie z Specyfikacją Warunków Zamówienia (SWZ) prace po podpisaniu umowy zajmą około 20 tygodni.

Warto wiedzieć, że budowę tajnego kompleksu zapoczątkowano jesienią 1939 roku. Wznosiło go około 40.000 przymusowych pracowników różnych narodowości. System podziemnych tuneli stanowiących trasę turystyczną pod DAG Fabrik Bromberg łącznie ma długość blisko 1 kilometra, na różnych głębokościach. Exploseum jest jednym z punktów kotwicznych Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), a także współtworzy bydgoski Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. Więcej informacji znajduje się na stronie http://exploseum.pl/.

 

Text: Janusz Milanowski


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zamglenia

Temperatura: -7°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1036 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: alanTreść komentarza: bardzo go lubieData dodania komentarza: 08.02.2023, 11:22Źródło komentarza: Za tydzień walentynki i koncert w Hangarze Kultury. Kim jest Patryk Singer?Autor komentarza: ARGO1Treść komentarza: PONAD 70 OSÓB NA MINUTE SKONTROLOWANYCH . BRAWOData dodania komentarza: 02.02.2023, 07:48Źródło komentarza: ,,Trzeźwy poranek" - Policja przeprowadziła kontrolę na drogachAutor komentarza: EdiTreść komentarza: Rafauuu wszystko likwiduje.....tak jak ten od ścieków w WarszawieData dodania komentarza: 31.01.2023, 17:00Źródło komentarza: Powrót lokomotywy do Myślęcinka. Pamiątka po bydgoskiej kolei wąskotorowejAutor komentarza: OlgaTreść komentarza: Monia - ta strona została usunięta z UKW własnie za ten wywiad. Niedługo powstanie nowa strona o tej samej nazwie. Trzymaj sięData dodania komentarza: 30.01.2023, 21:32Źródło komentarza: "Wojna zastała nas w Stanach". Rozmowa z Ryszardem Pujszo akademickim trenerem sportów walkiAutor komentarza: KarolTreść komentarza: UKW chyba się wystraszyło wywiadu - są widoczne symptomy. Nie każdy jest tak kulturalny by nie pogratulować sukcesu. Minister i wystarczy.!Data dodania komentarza: 30.01.2023, 10:19Źródło komentarza: Zapomniana perła Uniwersytetu Kazimierza WielkiegoAutor komentarza: DebilTreść komentarza: bede codziennie jeść. by wkurzyć tych debilow co krzyczą że bezbożność jakby nigdy waginy nie widzieli.Data dodania komentarza: 28.01.2023, 21:16Źródło komentarza: W Bydgoszczy zjemy gofry w kształcie intymnych części ciała
ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaUsługi księgowe taniej o VAT!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt