Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt

4 powody, aby codziennie chodzić przez 30 minut

Nie od dziś wiadomo, że wysiłek fizyczny wpływa na zdrowie. Najprostszą formą aktywności fizycznej jest spacer. Jest to forma dostępna dla osoby w każdym wieku i niemal każdej kondycji fizycznej. O ile bieganie wymaga już pewnej kondycji, to spacer nie jest obciążający i może go wykonywać każdy.
4 powody, aby codziennie chodzić przez 30 minut
4 powody, aby codziennie chodzić przez 30 minut

Jeśli poszukujesz dla siebie właściwej aktywności fizycznej, zapraszamy na stronę Zdrowywysilek poświęconą różnym jej formom.

Nie musisz specjalnie wybierać się na spacer. Po prostu jadąc do pracy wysiądź jeden przystanek wcześniej, aby go pokonać na piechotę. Lub wracając przejdź część trasy piechotą. Takie działanie przyniesie Ci konkretne korzyści.

Poprawa kondycji intelektualnej

Naukowcy Uniwersytetu z Illinois w Stanach Zjednoczonych prowadzili badania dotyczące tego jak codzienne chodzenie wpływa na różne funkcje człowieka. Dowiedli, że codzienny spacer trwający już 20 minut pozwala na poprawienie zdolności intelektualnych. Dzieję się tak, bo mózg zostaje dotleniony i poprawia się przepływ krwi, co z kolei wpływa na lepsze przyswojenie endorfin. Codzienny spacer też zapobiega monotonii i co za tym idzie, oddziałuje na lepszą motywację do własnych działań. Aktywowanie i stymulowanie codzienne mózgu wpływa też na lepszą koncentrację, poprawia pamięć i usprawnia przetwarzanie przez mózg informacji.

Terapia depresji

Osoby, których udziałem jest depresja starają się unikać ludzi, dźwięków, światła i hałasu. Spacer jest dobry na stopniowe oswajanie się z otoczeniem. Początkowo można preferować mniej przez innych odwiedzane miejsca, a gdy codzienny spacer stanie się nawykiem, obecność ludzi nie będzie już tak onieśmielać. Spacer jest działaniem relaksująco wpływającym na mózg. Głębokie oddychanie podczas marszu zapewnia równomierną pracę serca, a to pozwala spojrzeć na problemy z innej perspektywy. Po jakimś czasie okazuje się, że spacer dla takiej osoby staje się dobrym sposobem na poprawienie relacji społecznych.

Zdrowe serce

Podczas wysiłku fizycznego jakim jest spacer tętnice i żyły stają się bardziej elastyczne i rozszerzają się, dzięki czemu krew lepiej dociera do wszystkich zakamarków ciała. To również usprawnia działanie serca. Już krótki codzienny spacer pozwala na uniknięcie chorób serca, nawet takich, które mają uwarunkowanie genetyczne. Dowiedziono również, że wpływając na lepszy metabolizm, reguluje poziom cukru we krwi, a więc jest zbawienny dla cukrzyków, a także potrafi wpłynąć na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Inne korzyści

Ponadto naukowcy dowiedli, że codzienny spacer wpływa też pozytywnie na układ kostny człowieka. Wystarczy codzienny spacer do tego, aby w starszym wieku uniknąć osteoporozy. Zaś osobom borykającym się z zaparciami spacer pozwoli ich uniknąć, bowiem wpływa pozytywnie na przemianę materii, oczyszcza organizm ze wszelkich złogów i reguluje jego funkcje gastryczne. Natomiast osoby narzekające na ból nóg, albo borykające się z żylakami i problemami z kolanami może ucieszyć wiadomość, że spacer codziennie odbywany pozwoli zaradzić większości problemów. Spacerując wzmacniasz nogi, ich mięśnie i kości, a to z kolei sprawia, że można liczyć na uporanie się z dolegliwościami dotychczas występującymi.

Jeśli zatem zdecydujesz się podjąć spacerową terapię zacznij spokojnie, stopniowo zwiększając wysiłek i tempo. Zacznij marszem, kontynuując go przez 15 minut, a kolejne 5 minut zwolnij tempo. Dobrze jest spacerować około 30 min pokonując w tym czasie około 2 kilometrów dzienne.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zamglenia

Temperatura: -7°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1036 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: alanTreść komentarza: bardzo go lubieData dodania komentarza: 08.02.2023, 11:22Źródło komentarza: Za tydzień walentynki i koncert w Hangarze Kultury. Kim jest Patryk Singer?Autor komentarza: ARGO1Treść komentarza: PONAD 70 OSÓB NA MINUTE SKONTROLOWANYCH . BRAWOData dodania komentarza: 02.02.2023, 07:48Źródło komentarza: ,,Trzeźwy poranek" - Policja przeprowadziła kontrolę na drogachAutor komentarza: EdiTreść komentarza: Rafauuu wszystko likwiduje.....tak jak ten od ścieków w WarszawieData dodania komentarza: 31.01.2023, 17:00Źródło komentarza: Powrót lokomotywy do Myślęcinka. Pamiątka po bydgoskiej kolei wąskotorowejAutor komentarza: OlgaTreść komentarza: Monia - ta strona została usunięta z UKW własnie za ten wywiad. Niedługo powstanie nowa strona o tej samej nazwie. Trzymaj sięData dodania komentarza: 30.01.2023, 21:32Źródło komentarza: "Wojna zastała nas w Stanach". Rozmowa z Ryszardem Pujszo akademickim trenerem sportów walkiAutor komentarza: KarolTreść komentarza: UKW chyba się wystraszyło wywiadu - są widoczne symptomy. Nie każdy jest tak kulturalny by nie pogratulować sukcesu. Minister i wystarczy.!Data dodania komentarza: 30.01.2023, 10:19Źródło komentarza: Zapomniana perła Uniwersytetu Kazimierza WielkiegoAutor komentarza: DebilTreść komentarza: bede codziennie jeść. by wkurzyć tych debilow co krzyczą że bezbożność jakby nigdy waginy nie widzieli.Data dodania komentarza: 28.01.2023, 21:16Źródło komentarza: W Bydgoszczy zjemy gofry w kształcie intymnych części ciała
ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaUsługi księgowe taniej o VAT!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt