Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

4 powody, aby codziennie chodzić przez 30 minut

Nie od dziś wiadomo, że wysiłek fizyczny wpływa na zdrowie. Najprostszą formą aktywności fizycznej jest spacer. Jest to forma dostępna dla osoby w każdym wieku i niemal każdej kondycji fizycznej. O ile bieganie wymaga już pewnej kondycji, to spacer nie jest obciążający i może go wykonywać każdy.
4 powody, aby codziennie chodzić przez 30 minut
4 powody, aby codziennie chodzić przez 30 minut

Jeśli poszukujesz dla siebie właściwej aktywności fizycznej, zapraszamy na stronę Zdrowywysilek poświęconą różnym jej formom.

Nie musisz specjalnie wybierać się na spacer. Po prostu jadąc do pracy wysiądź jeden przystanek wcześniej, aby go pokonać na piechotę. Lub wracając przejdź część trasy piechotą. Takie działanie przyniesie Ci konkretne korzyści.

Poprawa kondycji intelektualnej

Naukowcy Uniwersytetu z Illinois w Stanach Zjednoczonych prowadzili badania dotyczące tego jak codzienne chodzenie wpływa na różne funkcje człowieka. Dowiedli, że codzienny spacer trwający już 20 minut pozwala na poprawienie zdolności intelektualnych. Dzieję się tak, bo mózg zostaje dotleniony i poprawia się przepływ krwi, co z kolei wpływa na lepsze przyswojenie endorfin. Codzienny spacer też zapobiega monotonii i co za tym idzie, oddziałuje na lepszą motywację do własnych działań. Aktywowanie i stymulowanie codzienne mózgu wpływa też na lepszą koncentrację, poprawia pamięć i usprawnia przetwarzanie przez mózg informacji.

Terapia depresji

Osoby, których udziałem jest depresja starają się unikać ludzi, dźwięków, światła i hałasu. Spacer jest dobry na stopniowe oswajanie się z otoczeniem. Początkowo można preferować mniej przez innych odwiedzane miejsca, a gdy codzienny spacer stanie się nawykiem, obecność ludzi nie będzie już tak onieśmielać. Spacer jest działaniem relaksująco wpływającym na mózg. Głębokie oddychanie podczas marszu zapewnia równomierną pracę serca, a to pozwala spojrzeć na problemy z innej perspektywy. Po jakimś czasie okazuje się, że spacer dla takiej osoby staje się dobrym sposobem na poprawienie relacji społecznych.

Zdrowe serce

Podczas wysiłku fizycznego jakim jest spacer tętnice i żyły stają się bardziej elastyczne i rozszerzają się, dzięki czemu krew lepiej dociera do wszystkich zakamarków ciała. To również usprawnia działanie serca. Już krótki codzienny spacer pozwala na uniknięcie chorób serca, nawet takich, które mają uwarunkowanie genetyczne. Dowiedziono również, że wpływając na lepszy metabolizm, reguluje poziom cukru we krwi, a więc jest zbawienny dla cukrzyków, a także potrafi wpłynąć na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Inne korzyści

Ponadto naukowcy dowiedli, że codzienny spacer wpływa też pozytywnie na układ kostny człowieka. Wystarczy codzienny spacer do tego, aby w starszym wieku uniknąć osteoporozy. Zaś osobom borykającym się z zaparciami spacer pozwoli ich uniknąć, bowiem wpływa pozytywnie na przemianę materii, oczyszcza organizm ze wszelkich złogów i reguluje jego funkcje gastryczne. Natomiast osoby narzekające na ból nóg, albo borykające się z żylakami i problemami z kolanami może ucieszyć wiadomość, że spacer codziennie odbywany pozwoli zaradzić większości problemów. Spacerując wzmacniasz nogi, ich mięśnie i kości, a to z kolei sprawia, że można liczyć na uporanie się z dolegliwościami dotychczas występującymi.

Jeśli zatem zdecydujesz się podjąć spacerową terapię zacznij spokojnie, stopniowo zwiększając wysiłek i tempo. Zacznij marszem, kontynuując go przez 15 minut, a kolejne 5 minut zwolnij tempo. Dobrze jest spacerować około 30 min pokonując w tym czasie około 2 kilometrów dzienne.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jacek KonopkaTreść komentarza: Nagroda Forbesa to szczególny prestiż. Serdecznie gratuluję i pozdrawiam Całą Waszą Rodzinę.Data dodania komentarza: 13.06.2024, 13:12Źródło komentarza: Metalkas z Diamentem Forbesa L Autor komentarza: loanofferTreść komentarza: Are you in need of Guaranteed Cash quick money apply here contact us for more information on how to get started:(WhatsApp) number +918131851434 contact email id : [email protected] Mr. Damian SumitiData dodania komentarza: 13.06.2024, 08:27Źródło komentarza: Minister Radosław Sikorski przekazał 100 tys dolarów na Dom DzieckaAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: W Bydgoszczy też takie chcemyData dodania komentarza: 03.06.2024, 17:02Źródło komentarza: Pierwszy tramwaj PESA Twist już w Tallinie! M Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Poprawiono :)Data dodania komentarza: 30.05.2024, 23:32Źródło komentarza: 20 lat bez Rysia MoczadłoAutor komentarza: Natalia MoczadłoTreść komentarza: Źle odmieniliście nasze nazwisko;)Data dodania komentarza: 29.05.2024, 17:36Źródło komentarza: 20 lat bez Rysia MoczadłoAutor komentarza: .MarianTreść komentarza: Mieszkalpaan pod 11 tym więc wcześniej był skup butelek jeszcze wcześniej "resztki" Stacewicza a za panem kiosk z piwem z 30-40 pijanych facetów i dopiero "Kacik" który prowadził do kolejnego kiosku , piwem i strzelnicy przy śluzie Grottgera. Oczywiście pamieta Pan bójkę z 1968 roku w której zginął naasz kolega Karol. Kanał latem śmierdział aż na Łokietka było czuć/u Dulina/ To było wg Pana piękne??. Radzę oprzytomniecData dodania komentarza: 29.05.2024, 15:33Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama