Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Duda: Polska powinna być wśród pierwszych krajów otrzymujących lek przeciw Covid-19

Ważne, by polscy naukowcy uczestniczyli w prowadzonych w USA badaniach nad lekiem przeciw chorobie wywoływanej przez koronawirusa; ważne by Polska była wśród pierwszych krajów, które taki lek otrzymają – powiedział prezydent Andrzej Duda.
  • Źródło: PAP
Duda: Polska powinna być wśród pierwszych krajów otrzymujących lek przeciw Covid-19

Autor: fot. ilustracyjna

W wywiadzie dla TVP Info prezydent nawiązał w piątek do swojej ostatniej wizyty w Białym Domu, podczas której jednym z tematów był udział polskich badawczy w pracach nad szczepionką przeciw koronawirusowi i lekiem na związaną z nim chorobę.

"Dobrze, żeby polscy naukowcy pracowali w laboratoriach i przy badaniach, które są na najwyższym światowym poziomie, ale z drugiej strony jest dla mnie oczywiste, że jeżeli my uczestniczymy w badaniach, to my jesteśmy w pierwszej kolejności tymi, którzy mogą taki leki lek uzyskać, w momencie, kiedy on już jest, zostanie sprawdzony, przetestowany" – mówił prezydent.

Według Dudy Trump "sygnalizował, że badania są bardzo zaawansowane".

Przypomniał, że rozmawiał o tym z prezydentem Stanów Zjednoczonych także przed dwoma miesiącami telefonicznie. "Ja poprosiłem prezydenta (Trumpa), żeby ten udział (polskich naukowców) został zintensyfikowany, żeby ta współpraca została pogłębiona" – relacjonował.

Zapewnił, że fundusz badań medycznych nawiązał "relacje z różnymi podmiotami, i jeżeli chodzi o departament Stanu (...) i z poszczególnymi jednostkami, które zajmują się badaniami w Stanach Zjednoczonych, i z naukowcami".

"Te relacje są, teraz chciałbym, żeby one zostały zrealizowane poprzez powiększenie potencjału prac badawczych" – zadeklarował. Według niego Trump uznał, "że to jest bardzo dobra propozycja". Przypomniał, że w skład delegacji, która towarzyszyła mu w środę w wizycie w Waszyngtonie, wszedł kpt. dr Jacek Siewiera, który z zespołem Wojskowego Instytutu Medycznego przebywał wcześniej w Lombardii i USA w celu wymiany doświadczeń związanych ze zwalczaniem pandemii.

(PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ mhr/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 9 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Piotr BZGTreść komentarza: To wciąż duuużo za mało starań władz B-szczy wobec chamskiego pasożytnictwa na Naszym Mieście w wykonaniu Całbeckiego, Ostrowskiego i całej reszty socjopatów z Grajdołu Toruniewo Małe Wielkie z antybydgoską wścieklizną, paranoją i psychozą! Dla Bydgoszczan to oczywiste, że Rydzykowo-Całbeckowo tylko zyskuje, bo nas okrada z czego się tylko da, także poprzez uniemożliwianie kolejnych inwestycji, np. Emilianowo, brak rozbudowy Opery Nova przez dekady, PLB, teraz Filharmonia Pomorska!!! Ale głównymi winowajcami są bydgoscy politycy, zwłaszcza prezydent Bruski, którzy pozwalają na to, że ogon (Grajdoł Toruniewo) usiłuje merdać psem, wg statystyk 7 ośrodkiem w PL! SLD oddało UMK Collegium Medicum przy sprzeciwie 160tys. dorosłych bydgoszczan!! Tyle mieszkańców ma ten zlodziejski Grajdoł To chamówy i zdrada B-szczy jakich mało!! Naprawdę, my mieszkańcy Bydgoszczy, mamy dosyć dojenia i niszczenia Naszego Miasta przez duet antybydgoskich socjopatów Całbecki-Ostrowski (obrzydliwy zdrajca i grajdolany łgarz niebędący bydgoszczaninem!) i całą kamarylę z toruńskiej wiochy z tramwajami! Dość zgody bydgoskich polityków na niszczenie B-szczy przez chamów z Rydzykowa-Całbeckowa! To województwo do likwidacji, bo Bydgoszcz wyłącznie traci!!!Data dodania komentarza: 22.07.2025, 19:16Źródło komentarza: Pięć bardzo dobrych decyzji dla Bydgoszczy i regionuAutor komentarza: JanTreść komentarza: Statystyki GUS nie doliczają studentów CM UMK oraz WSB do Bydgoszczy.Data dodania komentarza: 18.07.2025, 20:15Źródło komentarza: Akademiki w Bydgoszczy tylko dla nielicznych. 90% studentów skazanych na wynajemAutor komentarza: NiewolnikTreść komentarza: Szkoda, że nikt nie napisze, że klienci Enea są zmuszani do uczestnictwa w tym, pod groźbą wstrzymania dostaw energii elektrycznej...Data dodania komentarza: 12.07.2025, 21:08Źródło komentarza: Ponad 5000 uczestników i ostatnia szansa na start w Enea Bydgoszcz TriathlonAutor komentarza: A.O.Treść komentarza: Wspaniałe zdjęcia, kupię przy pierwszej okazjiData dodania komentarza: 22.06.2025, 21:31Źródło komentarza: Album Justyny Szelągowskiej ze zdjęciami wodnej Bydgoszczy już w księgarniachAutor komentarza: AnatomTreść komentarza: Wynik mało szokujący uwzględniając fakt, iż sam profesor Szpinda był przewodniczącym Jury części praktycznej konkursu. Odpowiedzi uczestników z innych uczelni były zerowane za np. postawienie przecinka przed określeniem strony struktury. Nie będę komentował doniesień o podyktowaniu struktur studentom chwilę przed rozpoczęciem konkursu. Skandale są dla profesora Szpindy nieobce.Data dodania komentarza: 29.05.2025, 15:52Źródło komentarza: Rektor Politechniki Bydgoskiej uhonorował zwycięzców Scapula Aurea 2025Autor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Super, chciałem zobaczyć ringa na żywo - mam nadzieje, że mają.Data dodania komentarza: 26.05.2025, 13:47Źródło komentarza: Wyspa Samsung Brandstore w Bydgoszczy otwarta!
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama