Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 03:18
Reklama

ZUS Bydgoszcz: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 25 marca

Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą złożyć wniosek o dalszą wypłatę świadczenia. Wniosek zostanie rozpatrzone po wejściu w życie znowelizowanych przepisów.
ZUS Bydgoszcz: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 25 marca

Autor: KB archiwum

Zgodnie z przyjętą w marcu specustawą w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły z powodu koronawirusa rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego.

Aktualnie trwają prace nad zmianą ustawy, która wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Prace te dotyczą między innymi przedłużenia okresu, za który będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku wydłużenia okresu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r.

W tej sytuacji rodzice, którym kończy się okres prawa do dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego, mogą złożyć wniosek o wypłatę świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie można złożyć tak jak do tej pory. Pracownik lub zleceniobiorca oświadczenie składa do swojego płatnika składek np. pracodawcy, zleceniodawcy, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio do ZUS-u - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie - za pośrednictwem PUE ZUS.

Rodzice mogą także skorzystać z drugiej możliwości i wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach. W takim przypadku będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. By go otrzymać należy złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A, który dostępny jest na stronie ZUS oraz oświadczenie o zamknięciu placówki. Po wejściu w życie nowych przepisów, okres ten zostanie rozliczony, jako dodatkowy zasiłek i nie będzie wliczany do puli 60 dni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
Reklama
Reklama Zobacz dane na żywo!
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama