Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Masz infekcję? Zostań w domu – zadbaj o siebie i innych

Jesień i zima to czas zwiększonej zachorowalności na infekcje – od przeziębień po grypę i inne wirusowe schorzenia układu oddechowego. Mimo to wielu Polaków nadal decyduje się iść do pracy lub szkoły, pomimo objawów choroby. Zamiast odpoczynku wybierają obowiązki – co niestety przyczynia się do dalszego rozprzestrzeniania infekcji.
Masz infekcję? Zostań w domu – zadbaj o siebie i innych

Polacy ignorują objawy – statystyki są niepokojące

Z badania opinii przeprowadzonego przez Erecept.pl we współpracy z SW Research wynika, że aż co drugi Polak chodzi do pracy mimo objawów choroby, takich jak gorączka czy kaszel. Powody? Przede wszystkim:

  • względy finansowe – 38,7%,
  • obawa przed zaległościami – 37,6%,
  • brak zastępstwa – 37,3%,
  • strach przed reakcją przełożonych – 26%,
  • brak szybkiego terminu do lekarza – 25%.

Tymczasem takie postępowanie nie tylko wydłuża czas choroby, ale może prowadzić do powikłań i zarażania innych.

Chorujemy częściej, ale nie odpoczywamy

Z danych wynika, że infekcje sezonowe to problem większości z nas:

  • 31,4% choruje kilka razy w sezonie,
  • 8,6% zmaga się z infekcjami nawet kilkanaście razy,
  • tylko 17,7% wskazuje, że odpoczynek i L4 to kluczowe elementy leczenia.

Większość osób skupia się na szybkich lekach i działaniu „na siłę”, ignorując potrzebę regeneracji i izolacji. To błąd – szczególnie w przypadku infekcji wirusowych, które mogą prowadzić do poważnych powikłań.

Grypa to nie przeziębienie

Nie lekceważ objawów takich jak:

  • gorączka,
  • bóle mięśni,
  • kaszel i duszności,
  • osłabienie i dreszcze.

Grypa może prowadzić do zapalenia płuc, oskrzeli, a w skrajnych przypadkach – do niewydolności krążeniowo-oddechowej. Dlatego tak ważna jest odpowiednia reakcja i odpoczynek. Warto również pamiętać o szczepieniach przeciw grypie, które zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i powikłań.

Jak otrzymać L4 online za darmo?

Aby uzyskać L4 online za darmo w ramach NFZ bez wychodzenia z domu, wystarczy być zapisanym do lekarza rodzinnego w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W przychodni Medunit możesz to zrobić w pełni online – szybko i wygodnie, bez konieczności osobistej wizyty.

Jeśli poczujesz się źle, wystarczy umówić się na zdalną konsultację z lekarzem POZ – telefoniczną lub online. Podczas rozmowy lekarz przeprowadzi wywiad, oceni Twój stan zdrowia i jeśli uzna to za zasadne, wystawi elektroniczne zwolnienie lekarskie (L4). Dokument zostanie automatycznie przesłany do ZUS i Twojego pracodawcy – nie musisz nic drukować ani dostarczać osobiście.

Dlaczego warto odpocząć, gdy jesteś chory?

  • Oszczędzasz sobie powikłań i szybszy powrót do zdrowia.
  • Chronisz współpracowników, rodzinę i osoby w przestrzeni publicznej.
  • Nie narażasz się na dłuższe leczenie i ewentualną hospitalizację.

Nie lekceważ objawów infekcji. Gdy źle się czujesz, zareaguj szybko – skorzystaj z e-konsultacji i otrzymaj niezbędne dokumenty online. Dzięki rozwiązaniom takim jak Medunit, możesz zadbać o zdrowie swoje i innych – wygodnie, bezpiecznie i na czas.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
Reklama
Reklama Zobacz dane na żywo!
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama