Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 czerwca 2026 02:32
Reklama

PKW: Najwyższa frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich w historii III RP

Frekwencja 67,31 proc. w niedzielnym głosowaniu to najwyższy wynik w pierwszej turze wyborów prezydenckich w historii III RP - wynika z oficjalnych danych PKW. Dotychczas najwyższą frekwencję w pierwszej turze odnotowano w 1995 r., kiedy wyniosła 64,70 proc.
  • Źródło: PAP
PKW: Najwyższa frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich w historii III RP

Autor: Fot. PAP/Radek Pietruszka

O danych frekwencyjnych mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

 

Według oficjalnych danych PKW w pierwszej turze wyborów prezydenckich głos oddało 67,31 proc. uprawnionych. Najwyższą frekwencję odnotowano w woj. mazowieckim - 73,40 proc., w woj. małopolskim 69,71 proc. i woj. pomorskim - 69,6 proc. Najmniej osób zagłosowało w woj. opolskim - 57,64 proc., w woj. warmińsko-mazurskim - 60,46 proc. i w woj. lubuskim 61,89 proc.

 

Szef PKW wskazał, że w stosunku do liczby osób uprawnionych najwięcej wyborców zagłosowało w Krynicy Morskiej (woj. pomorskie), gdzie frekwencja wyniosła 83,51 proc. Z kolei najmniej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Zębowice (woj. opolskie) - 41,61 proc.

 

Marciniak podkreślił, że w tegorocznych wyborach prezydenckich frekwencja w pierwszej turze była najwyższa w historii III Rzeczypospolitej. "Dotychczas najwyższa frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich była w 1995 r. i wyniosła 64,70 proc." - zaznaczył.

 

W 2020 r. frekwencja w pierwszej turze wyniosła 64,51 proc., w 2015 r. zaledwie 48,96 proc., w 2010 r. - 54,94 proc., 2005 r. - 49,74 proc., 2000 r. - 61,12 proc., 1995 r. - 64,70 proc., a w 1990 r. - 60,63 proc.

 

Wyższa frekwencja w wyborach prezydenckich była tylko dwa razy w drugich turach: w 1995 r. (68,23 proc.) i 2020 r. (68,18 proc.).

 

(PAP) kkr/ itm/

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
Reklama
Reklama Zobacz dane na żywo!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Grzegorz Treść komentarza: A konkretnie? Data dodania komentarza: 10.06.2026, 13:40 Źródło komentarza: Komunikat Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Autor komentarza: Student Treść komentarza: Ale bełkot Data dodania komentarza: 10.06.2026, 06:59 Źródło komentarza: Komunikat Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Autor komentarza: <a href=“https://apartamentobrasil.com/“>kasia</a> Treść komentarza: Świetnie napisany artykuł, który bardzo dobrze przedstawia opisywany temat, to rzadkie!! Data dodania komentarza: 4.06.2026, 11:02 Źródło komentarza: Od środy obowiązek używania kasków przez młodych rowerzystów i kierujących e-hulajnogami Autor komentarza: Jaw4don Treść komentarza: Czyta się to jak jakiś bełkot o historię chodzi o jaką historię czego historie o smaki kogo smaków nic nie jest tutaj napisane normalny bełkot Data dodania komentarza: 30.05.2026, 20:29 Źródło komentarza: Fordon zaprasza na "Wiślane Wici". Historyczny piknik i rejsy po rzece już 30 maja Autor komentarza: Izabela Treść komentarza: Kobieto ogarnij się jak chcesz żeby dzieciar kąpał się w skażonej widzie z patologuą to może potem walczyć o życie. To jest najgłupszy pomysł. Tam jest piękny park do spacerów i obserwacji przyrody i ptaków drzew i roślin. Zniszczą ostatnie zielone miejsca w tym mieście. Mieszkam w pobliżu więc takich ptaków jak tam nie ma i już nie będzie. To jest unikatowe miejsce. Basen powinien być przy Astorii tak jak było kiedyś. Tam jest projekt bardzo interesujący i mądry na basen. Zapoznaj się a potem się wypowiadaj. Data dodania komentarza: 29.05.2026, 01:10 Źródło komentarza: W Bydgoszczy powstanie kąpielisko w Parku Centralnym. Budowa ruszy w 2026 roku Autor komentarza: Izabela Treść komentarza: Co za brzydactwo. Projektant powinien się wstydzić takie szkaradztwo. Co to ma być? To oszpeci nabrzeże. Nie jest potrzebne żadne kąpielisko w tym miejscu. Tam jest piękna przyroda i ptaki. Mieszkam w pobliżu i zbieranie się na noc ptaków to jest coś fascynującego. Rano wylatują to jest prawdziwe piękno. Data dodania komentarza: 29.05.2026, 01:03 Źródło komentarza: W Bydgoszczy powstanie kąpielisko w Parku Centralnym. Budowa ruszy w 2026 roku
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama