Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bydgoszczanin nakręcił film „Pan Olbrychski”

Robert Wichrowski jest autorem dokumentu poświęconego Danielowi Olbrychskiemu. Jeden z najwybitniejszych aktorów w dziejach polskiego kina obchodzi 27 lutego 80 urodziny.
Bydgoszczanin nakręcił film „Pan Olbrychski”

Autor: Artur Zdral

„Pan Olbrychski” to „biograficzny film dokumentalny przedstawiający sylwetkę i drogę artystyczną wybitnego aktora Daniela Olbrychskiego. Narracja głównego bohatera poddana została konfrontacji z jego współpracownikami i przyjaciółmi” – pisze o nowym dziele Roberta Wichrowskiego portal FilmPolski.pl.

Daniel Olbrychski opowiada Wichrowskiemu o swoim życiu, filmach i ludziach, których spotkał podczas swej aktorskiej kariery. Reżyser i scenarzysta filmu rozmawia także z wieloma osobami ze świata kina, ale nie tylko. W „Panu Olbrychskim” wysłuchamy np. Krystyny Jandy, Jerzego Hoffmana, u którego Olbrychski zagrał Kmicica w „Potopie”, czy Volkera Schloendorffa, który zatrudnił go przy realizacji „Blaszanego bębenka”. Pojawią się oczywiści materiały archiwalne, wypowiedzi i fragmenty realizacji scen z filmów Andrzeja Wajdy. Olbrychski występował w jego najważniejszych dziełach: od „Wszystko na sprzedaż” przez „Ziemię obiecaną” po „Pana Tadeusza”.

Dokumentalny film Wichrowskiego ma dwie wersje: kinową (93 min), która zaprezentowana zostanie 15 maja na Festiwalu Millenium Docs Against Gravity, oraz  telewizyjną (53 min), która premierę będzie miała miejsce najprawdopodobniej w czasie Wielkanocy. Film kręcono – poza Warszawą oraz Podkową Leśną, także w Drohiczynie, gdzie urodził się Daniel Olbrychski. 

Reżyser „Pana Olbrychskiego” jest bydgoszczaninem, absolwentem łódzkiej filmówki (zrobił doktorat na Wydziale Reżyserii) i mistrzowskiego kursu reżyserii Andrzeja Wajdy. Ukończył też historię i podyplomowe studia politologiczne. Realizował teledyski polskich gwiazd sceny muzycznej, reklamy i filmy dokumentalne m.in. „Łzy mistrzów“ wyróżniony na festiwalu w Mediolanie i „W cieniu K2“ nagrodzony Grand Prix na festiwalu w czeskich Teplicach. Reżyser seriali m.in. „Brzydula“, „Na Wspólnej“, „Szpilki na Giewoncie“, „Komisarz Alex“ czy „Sensacje XX. wieku“ oraz filmów fabularnych: „Francuski numer“ (2006), „Karuzela“ (2014), „Kobieta sukcesu“ (2018) i „Syn Królowej śniegu“ (2018) prezentowany w oficjalnej selekcji międzynarodowych festiwali m.in. Nowe Horyzonty, Montreal World Film Festival. Fabularny „Negatyw” z 2022 roku był kręcony w Bydgoszczy m.in, na Starym Rynku, w Miejskim Centrum Kultury oraz na ul. Mostowej.

W najbliższy poniedziałek w Kinie Kultura odbędzie się zamknięty pokaz pełnej wersji filmu, na którą gości zaprosił Daniel Olbrychski. Będzie to jedna z części obchodzonego przez niego jubileuszu 80-tych urodzin. 

Foto: Artur Zdral.
Autor plakatu: Andrzej Pągowski.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
ReklamaSprawdź jak to działa
ReklamaZobacz dane na żywo!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Andrze GarlickiTreść komentarza: Od tego prezydenta nie przyjął bym nawet chusteczki do nosa.Data dodania komentarza: 19.05.2026, 14:43Źródło komentarza: Komunikat Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla w sprawie apelu do Prezydenta o przyspieszenie procedury przyznawania Medali za Długoletnie Pożycie MałżeńskieAutor komentarza: <a href=“https://www.polecanekorepetycje.pl/“>kasia</a>Treść komentarza: Świetnie napisany artykuł, który bardzo dobrze przedstawia opisywany temat, to rzadkie!!Data dodania komentarza: 18.05.2026, 22:18Źródło komentarza: Filharmonia Pomorska na walizkach. Rusza przeprowadzka przed remontem i rozbudowąAutor komentarza: nikiTreść komentarza: Nie, nie wraca Współczesna. Skoro nie będzie tam księgarni to pojawia się tylko stara nazwa.Data dodania komentarza: 12.05.2026, 19:17Źródło komentarza: "Współczesna" wraca na Gdańską 5. Mózg Foundation otworzy w centrum Bydgoszczy nową przestrzeń kultury i spotkańAutor komentarza: JacekTreść komentarza: Tory kolejowe za oknem? Co z hałasem?Data dodania komentarza: 8.05.2026, 19:50Źródło komentarza: BTBS szykuje kolejną inwestycję na Okolu. Trwają prace przy Grunwaldzkiej 72-78Autor komentarza: MaciejTreść komentarza: Kiedy wracam z pracy po 22.00 widzę, że pod arkadami budynku Savoy przy ul. Gdańskiej wysadzany jest człowiek na wózku inwalidzkim. Sytuacja jest tragiczna bo chyba pozostaje tam sam. Widzę, że jest tej nocy 6.05.2026. Może instytucja medyczna pomoże w tej sytuacji bo psy kierowane są do klinik a tu idzie o człowieka.Data dodania komentarza: 6.05.2026, 23:19Źródło komentarza: Zapowiedź: Długowieczność kobiet. Proste nawyki, wielkie efekty. Łukasz SobkowiakAutor komentarza: VinTreść komentarza: We wrzesniu maja byc w Albanii AME w judo i wszystkich dyscyplinach. Ktos jedzie od nas ?Data dodania komentarza: 31.03.2026, 11:41Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marca
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama