Nietypowe pytania
Dość popularnym przykładem nietypowego pytania, które może pojawić się podczas trwania rozmowy kwalifikacyjnej, jest zadanie związane z określeniem ilości piłeczek tenisowych, które będą w stanie zmieścić się w autobusie. Zadanie to ma na celu sprawdzenie kreatywności kandydata. Naturalnie nie da się precyzyjnie określić właściwej ilości piłeczek, jeśli nie posiada się dokładniejszych informacji. Z tego też względu należy zadać rekruterowi dodatkowe pytania, które związane będą z wymiarami autobusu lub też samych piłeczek.
Humor w trakcie rekrutacji
Bywa, że oprócz zadań logicznych, które sprawdzają inteligencje kandydata, może pojawić się prośba o opowiedzenie dowcipu. Jest to sytuacja, która może wybić kandydata z obranego toru. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na krótki żart, który nie będzie poruszał żadnych drażliwych tematów oraz delikatnych sfer życia. Ponadto opowiedzenie żartu może rozluźnić atmosferę panującą w trakcie rozmowy, a także przedstawić kandydata w dobrym świetle, jako osobę pogodną i z poczuciem humoru. Może być to cecha niezwykle przydatna w szczególności kiedy pracuje się w grupie.
Umiejętność logicznego myślenia
Oferty pracy umieszczone na portalach, takich jak Pracuj.pl,mogą stawiać wobec potencjalnych kandydatów wymóg umiejętności logicznego myślenia. Ta umiejętność może być weryfikowana przez pracodawcę w trakcie procesu rekrutacyjnego. W tym celu osoba rekrutująca może zadać pytanie dotyczące tego, ile razy w ciągu dnia, nałożą się na siebie wskazówki zegara. Należy pamiętać o tym, że wcale nie nastąpi to 24 razy, ponieważ w momencie poruszania się wskazówki minutowej, wskazówka godzinowa również się porusza. Prawidłową odpowiedzią w tym przypadku będzie więc 22 razy w ciągu dnia.
Sposobów na sprawdzenie kreatywności może być bardzo wiele i tak naprawdę zależą one w głównej mierze od branży i stanowiska, na które aplikuje dany kandydat. Mogą być to zarówno zadania techniczne, manualne, gry logiczne, czy sprawdzanie spostrzegawczości. Dlatego właśnie należy wziąć pod uwagę możliwość pojawienia się w trakcie rekrutacji nietypowej sytuacji, by nie zostać zaskoczonym.