Kolory vintage
Najpierw zapoznajmy się z paletą kolorów, charakterystyczną dla tego stylu wnętrzarskiego. Jest bardzo różnorodna, chociaż dominują w niej stonowane barwy. Są różne odcienie brązu, beże, écru, szarości, a także klasyka, czyli biel i czerń. Nie brakuje ponadto delikatnych pasteli, czyli bielonego różu, subtelnej mięty, łososiowej pomarańczy oraz szarego błękitu. Wśród wyrazistych kolorów są szlachetna butelkowa zieleń oraz głęboka fuksja. W łazience vintage nie może jednak zabraknąć koloru naturalnego drewna, które świetnie podkreśla ponadczasowość stylizacji i jednocześnie ociepla wnętrze. Podłogę możemy więc pokryć używając płytki ceramiczne w kolorze drewna, z kolei ściany białymi płytkami metro, mozaiką w kolorze pastelowego różu lub patchworkowymi płytkami z zielonymi akcentami. Na ścianach łączymy barwy stonowane z intensywnymi, dlatego w strefie kąpielowej zamiast mocnych odcieni na ścianie pojawić się może kolor szary lub beżowy.
Vintage we współczesnej interpretacji
Pomimo, że jest to styl, który w bardzo wyraźny sposób akcentuje klimat przeszłości, dzisiaj często łączymy go z nowoczesnymi rozwiązaniami. Decydując się na stylizowane meble z frezowanymi frontami, wsparte na giętych nóżkach, warto jest zdecydować się na minimalistyczny prysznic walk-in, który dodatkowo optycznie powiększy małe wnętrze. W dużej łazience vintage pięknie prezentować się będzie wolnostojąca wanna na złotych nóżkach w towarzystwie złota armatura. Umywalka również stylizowana będzie na dawny klimat, a więc zamiast nablatowej wybieramy wolnostojącą na postumencie. Nowoczesnym akcentem niech będą wtedy meble, które wyróżnią się gładkimi frontami w kolorze białym lub naturalnego drewna.
Dodatki podkreślające klimat wnętrza retro
Całość dopełnimy dodatkami i akcesoriami. Nad umywalką niech zawiśnie duże lustro w złotej lub białej zdobionej ramie. Po jego dwóch bokach umieszczamy kinkiety, zastępujące nowoczesne ledowe oświetlenie. Wieszaki na ręczniki również mają charakter dekoracyjny, mogą być w złotym kolorze i cechować się florystycznym motywem przy wykończeniu. Jeżeli metraż na to pozwala, możemy uzupełnić wnętrze o pikowany puf lub krzesło z tapicerowanym siedziskiem. Spełni funkcję nie tylko dekoracyjną, ale też praktyczną. Idealnie sprawdzi się przy wannie lub prysznicu, bądź też w strefie pielęgnacji, gdzie np. dodatkowo znalazło się miejsce na kobiecą toaletkę.
Styl vintage jest bardzo różnorodny. Mamy w nim paletę stonowanych barw ożywioną intensywniejszymi akcentami. Są stylizowane meble, ciepłe drewno, ale też bogate zdobienia i szlachetne złoto. Z tych wszystkich elementów tworzymy aranżację – elegancką, klasyczną i przytulną.