Czym jest autocasco?
Autocasco jest zaliczane do tzw. komunikacyjnych ubezpieczeń dobrowolnych – oznacza to, że żaden właściciel pojazdu nie ma obowiązku jego wykupienia. Jest to w całości jego wola, choć oczywiście trzeba zaznaczyć, że zdecydowana większość kierowców nie zastanawia się, tylko po nabyciu samochodu od razu wybiera korzystne OC i AC.
To, co znacząco odróżnia autocasco od OC, to nie tylko charakter ochrony, ale także jej zakres, ponieważ ten może być zmienny. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają zatem całkiem sporą dowolność w przygotowaniu oferty na AC. Dlatego też, przed podpisaniem umowy z jakimkolwiek ubezpieczycielem, powinniśmy się upewnić, że wszystkie warunki są w pełni jasne i że faktycznie będziemy chronieni w określonych sytuacjach.
Kiedy przydaje się ubezpieczenie AC?
Jak wiadomo, polisa OC służy do zabezpieczenia naszych interesów w przypadku, kiedy dojdzie do zdarzenia, w wyniku którego szkodę poniosą osoby trzecie. Wówczas możemy zostać pociągnięci do zapłaty za wyrządzoną krzywdę, np. za zniszczenie mienia bądź za leczenie, jeśli w wypadku ucierpiało czyjeś zdrowie. Dzięki aktualnemu ubezpieczeniu możemy uzyskać rekompensatę, która pokryje wydatki związane z zadośćuczynieniem.
Z kolei ubezpieczenie AC chroni przede wszystkim nas samych i to w wielu różnych sytuacjach, które mogą wynikać z losowych okoliczności, na jakie nie mamy większego wpływu. Tym sposobem odszkodowanie możemy dostać w przypadku:
- zniszczenia naszego pojazdu, kiedy winę za stłuczkę czy wypadek ponosimy sami – otrzymane pieniądze możemy przeznaczyć na pokrycie wydatków związanych z naprawą samochodu, co oczywiście wymaga sporządzenia protokołu szkody i kosztorysu w danym warsztacie samochodowym;
- uszkodzenia pojazdu bez możliwości znalezienia winowajcy – częste są sytuacje, kiedy po powrocie do auta zaparkowanego w miejscu publicznym zastajemy usterkę, która wskazuje, że ktoś naruszył nasz pojazd. Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie odnaleźć sprawcy zdarzenia, i tak przysługuje nam odszkodowanie;
- zniszczenia pojazdu wskutek klęski żywiołowej bądź po zderzeniu ze zwierzęciem – dobre ubezpieczenie AC powinno nas chronić w takich sytuacjach, jak chociażby zalanie samochodu, a także gdy na drogę wbiegło dzikie zwierzę, w związku z czym nie zdążyliśmy uniknąć uderzenia;
- kradzieży auta – jeśli nie posiadamy aktywnej polisy AC, to w chwili, gdy nasz samochód padł ofiarą złodziei, jesteśmy całkowicie zdani na możliwości policji i możemy liczyć jedynie na odnalezienie sprawcy. Tymczasem dzięki autocasco nie musimy czekać na pozytywne zakończenie śledztwa, ponieważ rekompensatę otrzymamy znacznie szybciej
Jak znaleźć korzystne autocasco?
Jak już zostało wspomniane, ubezpieczyciele mogą proponować zróżnicowane warunki ubezpieczenia autocasco. Dlatego też w żadnym wypadku nie powinniśmy wykupywać polisy w dowolnej firmie, ponieważ tym sposobem może nas ominąć znacznie ciekawsza i bardziej korzystna opcja. Towarzystwa ubezpieczeniowe niejednokrotnie proponują atrakcyjne zniżki, które znacząco mogą obniżyć koszty AC.
Dlatego też zdecydowanie warto przejrzeć co najmniej kilka propozycji od ubezpieczalni, tak by rzeczywiście wybrać najlepszą. Możemy do tego wykorzystać przydatne narzędzie, jakim jest kalkulator AC. Dzięki temu, zamiast poszukiwać wszelkich informacji na własną rękę, w błyskawicznym tempie uzyskamy zestawienie dopasowanych do naszych oczekiwań ofert. Przykładowo na stronie Ocenapolis wystarczy jedynie podać podstawowe dane dotyczące samochodu oraz wybrać ubezpieczenie, które nas interesuje. Szybko otrzymamy listę ukazującą, który ubezpieczyciel spełnia nasze oczekiwania.