Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Kredyt 2% – czy rzeczywiście taki bezpieczny?

Program Bezpieczny Kredyt 2% ma ułatwić zakup pierwszej nieruchomości beneficjentom, którzy nie mają własnego mieszkania ani domu. Warunki, które trzeba spełnić, aby go uzyskać, nie są restrykcyjne. To sprawia, że wiele osób rozważa taką opcję. Czy rzeczywiście warto? Na jakie haczyki trzeba zwracać uwagę?
 • 18.09.2023 12:40
 • Autor: Grupa Tipmedia
Kredyt 2% – czy rzeczywiście taki bezpieczny?

Jakie są główne założenia programu Bezpieczny kredyt 2%?

Bezpieczny Kredyt 2% to program rządowego wsparcia kierowany do osób, które planują kupić swoją pierwszą nieruchomość. Jego celem jest ułatwienie podjęcia decyzji o wzięciu kredytu hipotecznego. Jak wiadomo, takie zobowiązania są sporym obciążeniem dla domowego budżetu, szczególnie dla osób „na dorobku”.

Kredyt 2% ma gwarantować bardzo niskie i stałe oprocentowanie przez pierwsze 10 lat trwania zobowiązania. To znacznie mniej niż oferują standardowe produkty dostępne na rynku. Możesz się o tym przekonać tutaj: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.

Poznaj najważniejsze założenia tego programu.

 • Kredyt można wykorzystać na rynku pierwotnym lub wtórnym.
 • Jest oferowany z dopłatą, która stanowi różnicę między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego, pomniejszonego o marżę oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.
 • Z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego można korzystać przez 10 lat, a maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł.
 • W przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko, kwota ta wzrasta do 600 tys. zł.

Ubiegając się o Bezpieczny Kredyt 2%, można także skorzystać z programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego. Oznacza to, że nie trzeba ponosić kosztów wymaganej przez bank minimalnej wpłaty własnej.

Kto może skorzystać z kredytu 2%?

Aby uzyskać dopłatę do finansowania w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%, należy spełnić kilka prostych warunków.

Kredytobiorca:

 • nie może mieć więcej niż 45 lat,
 • musi wziąć kredyt hipoteczny w złotówkach,
 • nie może posiadać tytułu własności lub spółdzielczego prawa do innej nieruchomości, z wyjątkiem działki, na której wzniesiony zostanie kredytowany dom.

Jeśli kwalifikujesz się do programu, warto rozważyć taką opcję. Zwróć jednak uwagę na pewne istotne kwestie i dowiedz się, czy taki kredyt rzeczywiście jest w pełni bezpieczny.

Oprocentowanie bezpiecznego kredytu – czy rzeczywiście wynosi 2%?

Wojciech Piesta, ekspert do spraw produktów finansowych w rankomat.pl, podkreśla, że oprocentowanie Bezpiecznego Kredytu 2% jest realnie wyższe niż 2%.

Specjalista zauważa, że nawet na stronie PKO BP można znaleźć ostrzeżenie o treści: "Pamiętaj, że Bezpieczny kredyt 2 proc. nie oznacza, że oprocentowanie Twojego kredytu musi wynosić 2 proc." Taki dopisek wynika z obowiązku informacyjnego zawartego w ustawie o pomocy państwa w oszczędzaniu.

Czy Kredyt 2% to zatem wyłącznie „chwyt marketingowy”? Nie do końca, ale warto wiedzieć, jak dokładnie on działa. Oprocentowanie bezpiecznego kredytu jest stałe, ale każda rata zostaje powiększona o marżę banku. Ponadto dopłaty są przyznawane tylko przez pierwszych 10 lat. Po ich upływie nastąpi zmiana warunków kredytowania.

Ile w praktyce zapłacisz za kredyt 2%?

Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie zobowiązania na preferencyjnych warunkach, weź pod uwagę następujące kwestie.

 • Marża banku jest składnikiem każdej raty i powiększa koszt zobowiązania. To znaczy, że zapłacisz za kredyt więcej niż tylko 2% odsetek od pożyczonego kapitału.
 • Oprocentowanie 2% obowiązuje tylko 10 lat. Jeśli będziesz spłacać kredyt dłużej, po upływie tego czasu zostanie zmienione na oprocentowanie zmienne zgodne z warunkami rynkowymi – w praktyce na pewno wyższe niż 2%.

Ile zatem będzie kosztował Bezpieczny Kredyt 2%? Aby to ustalić, weź pod uwagę rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO).

Analizując propozycje przedstawione na stronach banków (na koniec lipca 2023 roku), można stwierdzić, że najniższy wskaźnik RRSO oferuje obecnie Bank Pekao i jest to 4,72%.

Jak widać, to nieco więcej niż 2%, choć mowa o najbardziej opłacalnej ofercie kredytu na rynku.

Czy kredyt 2% się opłaca?

Wspomniany już ekspert rankomat.pl Wojciech Piesta jest zdania, że warunki kredytów ze wsparciem rządowym są zdecydowanie lepsze niż dotychczasowa oferta komercyjna. To oznacza, że Bezpieczny Kredyt 2% jest zdecydowanie wartą do rozważenia propozycją.

Jeśli planowałeś zakupu nieruchomości najbliższym czasie, rządowe wsparcie może ułatwić Ci podjęcie takiej decyzji oraz pozwoli zapewnić bezpieczeństwo Twojemu domowemu budżetowi.

Trzeba jednak pamiętać, że wciąż masz do czynienia ze standardowym kredytem hipotecznym. Obniżone oprocentowanie może być bardzo pomocne, jednak nie zwalnia Cię z odpowiedzialnego podejścia do tak poważnej decyzji finansowej.

O tym, jak dokładnie działa kredyt hipoteczny, przeczytasz tutaj: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na wiele lat. Musisz zatem mieć pewność, że będziesz w stanie go spłacać – nie tylko za rok, ale także za 10 lat, a zwykle znacznie dłużej. Racjonalne podejście w połączeniu z rządowymi udogodnieniami może sprawić, że skorzystasz z opłacalnej i bezpiecznej formy finansowania swojego wymarzonego mieszkania lub domu.

--- Artykuł sponsorowany ---


zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 14°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 32 km/h

STARY RYNEK

NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.