Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Olej hydrauliczny – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Hydraulika to dziedzina mechaniki, w której określone maszyny i urządzenia opierają swoje działanie na pracy cieczy. Jej właściwości, ciśnienie i gęstość sprawiają, że sprzęt jest w stanie np. podnieść sporej wielkości ciężar czy zatrzymać pojazd. Niezwykle istotną rolę pełni w działaniu układów tego typu olej hydrauliczny. Co warto wiedzieć o tej cieczy? Zacznijmy od wyjaśnienia czym w ogóle jest olej hydrauliczny, a także jakie są jego właściwości. Dzięki temu lepiej zrozumiesz jego działanie.
  • 20.01.2022 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Olej hydrauliczny – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Czym jest olej hydrauliczny?

Olej hydrauliczny to żółta lub czerwona ciecz, stosowana w różnego rodzaju układach hydraulicznych. Nie jest gęsty, a ma bardzo dobre właściwości sprężające i rozprężające. Dzięki temu – przy użyciu niewielkiej stosunkowo siły, można zmienić jego ciśnienie i wprawić w ruch elementy hydrauliczny. Natychmiastowe sprężanie i rozprężanie oleju wpływają np. na moc podnośników stosowane w różnych urządzeniach hydraulicznych.

 

Olej ten ma również właściwości smarne, dzięki czemu zmniejsza tarcie pracy w układach hydraulicznych i powoduje większą możliwość działania.

 

Olej hydrauliczny – najpopularniejsze rodzaje

Ważne jest to, że oleje do układów hydraulicznych mogą różnić się właściwościami i parametrami pracy. Klasyfikuje się je między innymi na podstawie lepkości, odporności na temperaturę (wysoką lub niską) oraz intensywność pracy. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu cieczy. Jakie są najpopularniejsze?

 

  • Według klasy lepkości – tu najczęściej spotykamy oleje klasy 32 lub 46. 46 to olej do pracy w lecie, z kolei 32 sprawdzi się zimą.

 

  • Według jakości pracy – najpopularniejszym dotychczas olejem hydraulicznym był ten, klasy HL. Producenci w Polsce zaczęli stawiać jednak również na HLP i HV. HL zwykle stosowany jest do sprzętów, które pracują wewnątrz danego pomieszczenia, w warunkach pokojowych, przy normalnej intensywności. HLP i HV stosowane są natomiast przy wyższej intensywności działania, w trudnych warunkach pogodowych, na zewnątrz.

 

Gdzie możesz stosować olej hydrauliczny?

Oleje hydrauliczne mają wszechstronne zastosowanie. Zastosujesz je między innymi w samochodach z układem hamulcowym hydraulicznym. Sprawdzą się też w amortyzatorach olejowych. Jeżeli posiadasz wózek widłowy lub innego rodzaju podnośnik, to bardzo prawdopodobne, że działa on na bazie siłowników hydraulicznych. Te zresztą stosowane są również w motoryzacji czy mechanice maszyn. Szerokie możliwości płynów hydraulicznych są więc używane w wielu branżach.

--- Artykuł sponsorowany ---


bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.