Staż z urzędu pracy - 5 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć

 • 05.06.2018, 13:00
 • Grupa Tipmedia
Staż z urzędu pracy - 5 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć
Czy jako stażysta masz prawo do płatnego zwolnienia chorobowego? Czy możesz skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Sprawdź, jakie uprawnienia daje Ci umowa stażowa.

Dlaczego warto aplikować na staż?

Podjęcie aktywności zawodowej w ramach stażu to szansa, by zdobyć doświadczenie i zweryfikować wybór zawodu. Jako stażysta możesz uczyć się od specjalistów zatrudnionych w renomowanej firmie. Dzięki temu zdobędziesz cenne umiejętności, a co za tym idzie, zwiększysz swoje szanse na rynku pracy i będziesz mógł liczyć na atrakcyjne zarobki. Zaczniesz również odkrywać w sobie umiejętności i predyspozycje, o których być może wcześniej nie wiedziałeś. 

Początek kariery zawodowej to czas, gdy możesz zmagać się z wątpliwościami i dylematami. Zanim zdecydujesz się aplikować na staż, sprawdź, jakie wymagania powinieneś spełnić i na jakie warunki możesz liczyć.

 1. Stażysta, czyli kto?

Staż z urzędu pracy to rozwiązanie, z którego korzystają osoby bezrobotne. Warunkiem podjęcia aktywności zawodowej jest rejestracja w urzędzie pracy. Po uzyskaniu statusu osoby bezrobotnej możesz np.:

 • wnioskować do urzędu pracy o skierowanie na staż,
 • poprosić samodzielnie wybranego pracodawcę o złożenie wniosku,
 • przyjąć propozycję z urzędu pracy,
 • wykorzystać bon stażowy.  
 1. Wynagrodzenie stażysty

Przyjmując ofertę z urzędu pracy, nabywasz prawo do stypendium stażowego wypłacanego ze środków unijnych lub z Funduszu Pracy Jak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl, wynagrodzenia stażystów zależą m.in. od branży. W 2017 r. najatrakcyjniejsze miesięczne płace otrzymywały osoby zdobywające doświadczenie w branżach:

 • IT – 3600 zł brutto,
 • doradztwo/konsulting – 3550 zł brutto,
 • Internet/e-commerce/nowe media – 3450 zł brutto,
 • ubezpieczenia – 3450 zł brutto.
 1. Staż z urzędu pracy a zwolnienie lekarskie

Uczestnicząc w stażu z urzędu pracy, w razie choroby zachowujesz prawo do stypendium w pełnej wysokości. Świadczenie jest wypłacane przez urząd, który skierował Cię na staż.

 1. Urlop na stażu

Za każde 30 dni stażu przysługują 2 dni wolne. Mogą być udzielane jednorazowo lub w kilku turach. Nie musisz ich wykorzystywać, ale jeśli tego nie zrobisz, nie otrzymasz ekwiwalentu pieniężnego po zakończeniu stażu. 

 1. Staż z gwarancją zatrudnienia

Pracodawca może być zobligowany do zaoferowania Ci umowy o pracę, jeśli wynika to z ustaleń ze starostą powiatowym. Obowiązek przyjęcia stażysty do pracy nie ma bezpośredniego związku z prawem pracy.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: