Jak leczyć biegunkę - praktyczne porady

  • 5.10.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jak leczyć biegunkę - praktyczne porady
Biegunka występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych i może mieć różnorodne przyczyny. Z reguły związana jest z dolegliwościami od strony układu trawiennego np. nietolerancja pokarmowa czy zjedzenie nieświeżego pokarmu. Może być również związana z zakażeniem bakteryjnym lub wirusowym. Czym jest biegunka i w jaki sposób można ją leczyć?

Co to jest biegunka?

Biegunka to reakcja obronna organizmu pojawiająca się najczęściej w związku z pojawieniem się substancji toksycznych. Ma ona zazwyczaj bardzo gwałtowny przebieg i jest nieprzyjemna dla osoby, która się z nią boryka. Biegunki, szczególnie u dzieci nie można lekceważyć, gdyż może ona doprowadzić do niebezpiecznego dla nich odwodnienia. Do odwodnienia dochodzi najczęściej w przypadku zakażeń na tle wirusowym, gdzie obok biegunki pojawiają się również wymioty (zobacz również Jak rozpoznać i leczyć odwodnienie organizmu?).

W czasie biegunki dochodzi do szybszej pracy podrażnianych jelit. To powoduje, że ich zawartość szybciej się przesuwa i jest wydalana na zewnątrz organizmu. Właśnie szybkość tego procesu powoduje, że organizm wydala z siebie wodę, która znajduje się w pokarmie i musi być uzupełniony jej poziom.

W jaki sposób postępować przy biegunce?

Jeżeli biegunce nie towarzyszą żadne inne niepokojące objawy, zazwyczaj zaleca się odpowiednią, delikatną dietę oraz przyjmowanie probiotyków. Jeżeli chodzi o potrawy, które zaleca się jeść w tym czasie, to mogą to być np. gotowany ryż, gotowana marchewka, delikatne duszone jabłka, a także banany. Nie można zapominać również o tym, aby regularnie uzupełniać płyny, które tracone są wraz z luźnym stolcem. Należy natomiast unikać cukru. 

Jeżeli biegunka ma ostry przebieg, traw dłużej niż 2-3 dni oraz towarzyszą jej wymioty, należy skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli chodzi o małe dzieci. Może okazać się konieczne podawanie elektrolitów, a nawet hospitalizacja, jeśli doszło już do odwodnienia organizmu. Więcej informacji na temat biegunki u dzieci znajdziecie pod adresem: orsalit.pl

Jeżeli chcemy uniknąć biegunek w przyszłości musimy zwracać uwagę na to, co jemy, a także na higienęmyć owoce i warzywa oraz inne produkty spożywane, w szczególności na surowo, a także myć ręce przed przygotowaniem i jedzeniem posiłku.

Grupa Tipmedia
Podziel się: