Projektowanie strony internetowej - 5 rzeczy o których musisz pamiętać!

  • 22.09.2021, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Projektowanie strony internetowej - 5 rzeczy o których musisz pamiętać!
Do budowy wizytówkowej strony rzeczywiście nie potrzeba sztabu ludzi. Stworzyć stronę tego rodzaju można samodzielnie lub z pomocą kreatora, licznych tutoriali. Profesjonalnej strony, która automatyzuje wiele procesów. Która korzysta z zewnętrznych rozwiązań, która oparta jest na skomplikowanej technologicznie integracji z nimi. Która jest budowana w sposób dedykowany ,samodzielnie zrobić się nie da. Połączyć, opanować kompetencje całych zespołów, obejmujących nieraz kilkanaście osób, po prostu nie sposób.

Projektowanie strony internetowej to zadanie, do którego potrzebujesz zespołu specjalistów. A najlepiej firmy mającej zakres kompetencji agencji UX oraz software house`u. W wyszukiwarce Google ofert usług projektowania stron internetowych, świadczonych przez freelancerów, oczywiście znaleźć można bardzo dużo.

Podobnie, jak wiele znajdziemy ofert kreatorów stron, opierających się o popularne systemy CMS (np. WordPress). Pozycjonowanie, jako usługa, również jest bardzo popularne. Czy warto korzystać z tanich ofert?

To zależy. Ale nie sposób nie zauważyć, że oferty freelancerów mają wspólną cechę. Mówiąc o nich, mówimy w najlepszym wypadku o stronach mających realizować najbardziej elementarne, nieskomplikowane cele biznesowe. Mówimy o stronach, w których darmowy system zarządzania treścią jest jedyną złożoną funkcjonalnością.

Projektowanie stron internetowych - wybór wykonawcy

Strona internetowa to narzędzie. Handlowe, budujące wizerunek, ułatwiające nawiązywanie kontaktów biznesowych, wykonująca konkretne zadania. Siłą rzeczy, stworzenie strony internetowej, tak rozumianej, należy powierzyć profesjonalnej agencji UX / software house. Należy powierzyć firmie, która ma doświadczenie, odpowiedni zespół oraz przekonujące sukcesy na koncie.

Niski koszt - atut freelancerów - na pewno jest najgorszym z możliwych doradców. Strony www nie tyle mają być tanie, co mają być funkcjonalne. Strony www nie tyle mają być pro forma, bo wypada je mieć, co mają realizować konkretne zadania. Wnosić konkretną wartość, generować zyski. Rozumiane szeroko, jako zyski finansowe, wizerunkowe, strategiczne. Ma być źródłem, powodem przewag rynkowych.

Stronę internetową warto zatem stworzyć z pomocą profesjonalistów, którzy jej wygląd, sposób działania, funkcjonalności, interfejs, nawigację, zawartość (content słowny, graficzny, audio-wizualny) dostosują do celów biznesowych, trendów rynkowych, panujących w danej branży oraz najbardziej aktualnych wzorców projektowych.

Zatem, podsumowując, pierwszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać tworząc stronę internetową jest niepoleganie na tanich rozwiązaniach, które niewiele wnoszą w sensie biznesowym. Wybór agencji UX / software house`u powinien być decyzją tyleż oczywistą, co wynikającą ze świadomości złożoności projektowej, technologicznej stron internetowych. Każde rozwiązanie stanowiące namiastkę potencjału profesjonalnej firmy będzie drogą na skróty, prowadzącą donikąd.

Projektowanie stron internetowych - audyt UX

W wyszukiwarce Google często można znaleźć serwisy, strony, na których oferuje się pozycjonowanie stron, można przeczytać oferty budowy stron, skorzystać z gotowego projektu, bądź też natknąć się na informacje odnośnie usługi audytu UX.

Popularne coraz bardziej audyty są adresowane do właścicieli stron już istniejących, którzy z różnych powodów - najczęściej budżetowych, czasowych, organizacyjnych - nie chcą tworzyć nowych wersji strony firmowej. Którzy dostrzegają potrzebę jej modernizacji, ulepszenia, optymalizacji.

Audyt UX jest adresowany do klientów, którzy nie oczekują budowy strony, ale jej swoistej przebudowy, naprawy. Audyt UX pozwala zdiagnozować najważniejsze problemy związane z użytecznością, działaniem, wydajnością, zgodnością ze standardami, jakie powinny wykorzystywać konkurencyjne strony internetowe Bydgoszcz.

Strona www to nie tylko narzędzie, ale także zbiór problemów, których eliminacja poprawia wrażenia, doświadczenia użytkowników i finalnie wpływa na to jak firma jest postrzegana i jak sprawnie dociera i pozyskuje nowych klientów. Także jak wysoko jest prezentowana w indeksie wyszukiwarki Google.

Audyt UX i optymalizacja pod kątem User Experience są najlepszymi sposobami szybkiego i skutecznego zwiększenia użyteczności strony oraz jej konkurencyjności. Strona przed i po audycie i optymalizacji to dwa światy. Różnicę widać w ilości zapytań, wysokości przychodów, ilości subskrypcji, czy pozycji w wyszukiwarce Google.

Projektowanie stron www - user-centered design

W procesie projektowania stron www nie można pominąć najważniejszej kwestii - użytkownika! Projektowanie zorientowane na potrzeby użytkownika jest aktualnie najważniejszym, najbardziej rozpowszechnionym podejściem projektowym. Najlepszym sposobem zaspokajania potrzeb i oczekiwań. Świadomość tego faktu nic nie kosztuje, natomiast nieświadomość jest już bardzo kosztowna.

Strona www powinna być projektowana z myślą o potrzebach, możliwościach, ograniczeniach, doświadczeniach, oczekiwaniach, preferencjach jej użytkowników. Przy czym nie mogą być one rozpoznane za pomocą domysłów i intuicji, ale powinny być rzetelnie i gruntownie zbadane.

W ramach UX Research wykorzystuje się całą gamę technik i metod, narzędzi badawczych, które w stosunkowo szybki, trafny sposób pozwalają tę wiedzę pozyskać. Tworzenie stron www na bazie gruntownych badań jest zdecydowanie rekomendowane i warto także o tym pamiętać.

Tworzenie stron internetowych - testy użyteczności

Tworzenie strony www jest procesem, także w sensie jej udoskonalania i eliminowania błędów, które mogą się pojawić na każdym etapie projektowania. Strony internetowe są dziś tworzone i testowane równocześnie.

Nie ma potrzeby ani uzasadnienia (projektowego, ani tym bardziej budżetowego, finansowego) do ich testowania dopiero po zakończeniu prac projektowych i programistycznych. Testy mogą być wykonywane już na najwcześniejszych etapach, dzięki czemu strony są doskonalsze, a koszt ich stworzenia o wiele mniejszy.

Strona internetowa, która jest testowana na każdym z najważniejszych etapów jest stroną o wiele bardziej lubianą przez użytkowników. Postrzegana jest jako bardziej użyteczna, funkcjonalna, atrakcyjna. Ile kosztuje strona, którą testowano od samego początku jej powstawania? To zależy od wielu czynników, ale można śmiało powiedzieć, bez szkodliwych uproszczeń, ani tym bardziej przekłamań, że o wiele mniej niż naprawianie strony, której nie testowano w czasie produkcji.

Strona internetowa, czyli w którą stronę zmierzać?

Strona po audycie i przed audytem, jak napisaliśmy, to dwa różne narzędzia. Ale trzeba pamiętać - i to jest nasza piąta uwaga - że audyt UX nie powinien być usługą wykonywaną jednorazowo. Powinien być działaniem stałym, cyklicznym, regularnym, zaplanowanym. Podobnie jak przegląd stanu technicznego pojazdu jest działaniem stałym, powtarzalnym, planowanym i oczywistym.

Zmieniają się standardy, technologie, wzorce, oczekiwania użytkowników stron. Zmieniają się treści publikowane na stronie. Zmieniają się funkcjonalności oferowane na stronie. Czy tego chcesz, czy tego nie chcesz, czy masz na to ochotę, czy nie masz ochoty - Drogi Właścicielu Strony - wpisać audyt UX w kalendarz prac swojej firmy.

Konserwacja kodu, kontentu, nawigacji, interfejsu jest niezbędna. Niestety nie ma na świecie takiego projektu, rozwiązania, technologii, która nie wymagałaby poprawy, dostosowania do zmieniających się warunków rynkowych. Podsumowując: sprawdzaj kod i stale zlecaj audyt UX!

Projektowanie strony www a UX Design

Tworzenie strony internetowej - profesjonalnej, w pełni użytecznej i funkcjonalnej - w dowolnej branży nie można dziś sprowadzić tylko do jej warstwy wizualnej. Projekt graficzny jest tylko jednym z elementów, jakie są brane pod uwagę, gdy chcemy zbudować profesjonalną stronę. Profesjonalną, czyli adekwatną do trendów, wzorców projektowych, oczekiwań i doświadczeń jej docelowych użytkowników.

Projekt strony to nie tylko jej layout, czy określenie jej palety kolorystycznej. To także korzystanie z najlepszych wzorców projektowych, z wyników badań i testów, z rekomendacji przygotowanych przez instytuty badawcze (zajmujące się badaniem, testowaniem użyteczności stron internetowych) oraz przez samych projektantów. UX Designerów i UI Designerów. Projekty graficzne stanowią tylko część procesu projektowego, w którego skład wchodzą tworzone prototypy, testy, optymalizacje, audyty.

Tworzenia strony internetowej nie sposób sobie dziś wyobrazić bez zaangażowania specjalistów zajmujących się różnymi wymiarami User Experience. UX Designerów, Badaczy UX, UX Writerów (tworzących microcopy), UI Designerów, UX Audytorów, Brand Designerów, Motion Designerów, Inżynierów DevOps.

Tworzenia stron internetowych - dodajmy na marginesie - nie sposób się dziś podejmować w pojedynkę. Przynajmniej, jeśli na myśli mamy strony firmowe, serwisy korporacyjne, platformy B2B, czy sklepy internetowego, które mają realizować złożone, wielowymiarowe cele biznesowe.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: