Na czym polega masaż Shantala dla niemowląt?

  • 20.09.2021, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Na czym polega masaż Shantala dla niemowląt?
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo. Nic więc dziwnego, że jeszcze na długo przed narodzinami dziecka dużo czasu poświęca na przygotowanie odpowiedniej wyprawki i zdobycie wiedzy o tym, jak mądrze opiekować się maluchem. W ostatnim czasie zauważyć można coraz większe zainteresowanie masażem Shantala, który uznawany jest za niezwykle skuteczną metodę wspomagania rozwoju niemowląt. Na czym polega i co należy o nim wiedzieć?

Czym jest masaż Shantala?

Masaż Shantala to technika masowania niemowląt i dzieci, nie jest to jednak masaż rehabilitacyjny. Masaż ten przynosi liczne korzyści dla malucha - idealnie relaksuje i uspokaja oraz wpływa na lepszą regulację snu i odporność na stres. Co więcej, poprzez konkretne, rytmiczne ruchy oraz ćwiczenia wykonywane podczas masażu Shantala, stymulowane jest ciało dziecka. Wszystko to sprawia, że maluch jest spokojniejszy i lepiej się rozwija, ważnym aspektem jest także wzrost poczucia bezpieczeństwa, wynikający z aktywnej obecności drugiej, bliskiej osoby. Masaż Shantala najlepiej zacząć stosować od 2 lub 3 miesiąca życia dziecka i powinien on obejmować całe ciało malucha.

Korzyści płynące z masażu Shantala

Prawidłowe wykonywanie masażu Shantala przynosi dziecku wiele korzyści. Dzięki temu, że masaż jest rytmiczny i obejmuje całe ciało malucha wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego oraz znakomicie wpływa na poprawę funkcjonowania układu trawiennego, a tym samym przeciwdziała kolkom związanym z problemami trawiennymi. Masaż Shantala obejmuje także różnego rodzaju ćwiczenia, które mają na celu stymulowanie dzieci do określonych czynności, takich jak śmiech czy wydawanie dźwięków oraz podniesienie świadomości ciała.

Z masażu Shantala korzyści mogą czerpać nie tylko dzieci, ale także ich rodzice. Dzięki masażowi rodzic nawiązuje autentyczny kontakt z niemowlakiem – lepiej rozumie jego potrzeby i nawiązuje silniejszą więź z maluchem, poznaje granice jego możliwości i przekazuje mu komunikat, że jest w pełni akceptowany i bezpieczny. Do innych pozytywnych skutków masażu Shantala zalicza się: łagodzenie depresji poporodowej – wyciszenie i uspokojenie oraz wzmocnienie wiary we własne umiejętności związane z opieką nad niemowlakiem.

Kto może wykonywać masaż Shantala?

Aby prawidłowo masować niemowlę tą metodą, najlepiej udać się na kurs, podczas którego profesjonalni nauczyciele przekażą wiedzę teoretyczną oraz pokażą ćwiczenia i uczulą, na co zwrócić szczególną uwagę podczas praktyki. Tego typu szkolenia znaleźć można w większości miast w Polsce. Kursy w Bydgoszczy są odpowiednie dla przyszłych instruktorów Masażu Shantala, ponieważ dają im wymagane doświadczenie do nauczania masażu, a także dla rehabilitantów, fizjoterapeutów, masażystów, logopedów i doradców noszenia w chustach, pragnących rozszerzyć swoje umiejętności i wiedzę. Skierowane są one także do osób zawodowo związanych z opieką nad nowo narodzonym dzieckiem i jego mamą: lekarzy, położnych, masażystów oraz doradców laktacyjnych, jak również samych rodziców, chcących w jak najlepszy sposób opiekować się swoimi dziećmi, dać im mocne podstawy w dalszym rozwoju. 

Kursy, podczas których można nauczyć się prawidłowego wykonywania masażu Shantala, przeznaczone są także dla pracowników ośrodków wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz opiekunów dzieci wymagających większej uwagi i troski. Skorzystać z nich mogą również psychologowie oraz pedagodzy zajmujący się pracą z rodzicami małego dziecka, a także osoby prowadzące szkoły rodzenia.

Masaż Shantala jest metodą masażu, która od wieków stosowana jest na całym świecie. Obecnie zyskuje coraz większą popularność, ponieważ może nie tylko pozytywnie wpływać na zdrowie i odpowiedni rozwój niemowląt, ale także na ich dobre samopoczucie i komfort psychiczny. Choć stworzony został z myślą o niemowlętach, pozytywne efekty jego stosowania zaobserwować można także u starszych dzieci, zwłaszcza tych zmagających się z problemami emocjonalnymi.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł zewnętrzny ---
Podziel się: