Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Czym kierować się przy wyborze ginu? Podpowiadamy!

Kto nie słyszał o ginie z tonikiem? Przecież pił go na wielkim ekranie sam Sean Connery wcielający się w postać agenta Jej Królewskiej Mości. Nie musisz zapisywać się do służb specjalnych, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak smakuje tradycyjny angielski trunek. Jak powstaje gin i czym się kierować przy wyborze? Sprawdziliśmy!
  • 29.10.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym kierować się przy wyborze ginu? Podpowiadamy!

Jak powstaje gin?

Gin to wysokoprocentowy napój alkoholowy powstający w procesie destylacji. Charakterystyczny, cierpki posmak nadaje mu jałowiec pospolity – zimozielony krzew z rodziny cyprysowatych rosnący na półkuli północnej. Gin zawiera od 35% do 40% alkoholu. Tradycyjnie jest bezbarwny, ale na rynku można znaleźć gatunki z dodatkiem sycylijskich pomarańczy, które nadają mu czerwony kolor lub skórek od grejpfruta, które barwią go na różowo.

Gin jest jednym z najpopularniejszych trunków w krajach anglosaskich (choć i w Polsce nie brakuje miłośników tego alkoholu). Po raz pierwszy został wyprodukowany w XVII wieku na terenie ówczesnych Niderlandów (dzisiejszej Holandii i części Belgii), gdzie nosił nazwę Jenever i był stosowany głównie w medycynie. W Zjednoczonym Królestwie zyskał popularność głównie za sprawą księcia Wilhelma III i upowszechnił się na terenie całego kraju pod nazwą gin.

Ze względu na to, że powstawał ze stosunkowo tanich i łatwo dostępnych składników, aż do końca XVIII wieku był trunkiem, po który zazwyczaj sięgały osoby z niższych sfer. Dopiero w XIX wieku zyskał renomę i stał się jednym z ulubionych napojów wysokoprocentowych klas wyższych. Gin z tonikiem wraz z dodatkiem leczniczej chininy chroniącej przed malarią pili także żołnierze brytyjscy stacjonujący w Indiach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ginu?

Obecnie gin produkowany jest w wielu zakątkach świata: w destylarniach na terenie Anglii, Włoch, Brazylii, a nawet Meksyku czy Japonii. Kraj pochodzenia wpływa na kompozycję smakowo-zapachową. Na przykład do ginu produkowanego w japońskich destylarniach używa się liści zielonej herbaty oraz roślin charakterystycznych dla całego Półwyspu Japońskiego: zielonych jagód sanshō, japońskiego cyprysa i bambusa. Z kolei gin produkowany w Meksyku w regionie Durango zawiera kompozycję cytrusów, dymu, pomarańczy i charakterystycznych dla miejsca pochodzenia przypraw.

Gin na prezent – dla kogo?

Gin to uniwersalny alkohol, który może służyć jako baza do wielu koktajli. Świetnie sprawdzi się jako upominek zarówno dla kolegi z pracy, jak i teściowej. Wbrew pozorom można łączyć go nie tylko z tonikiem, ale także innymi dodatkami, które nie pozbawią go charakterystycznego posmaku jałowca, ale nieco złagodzą cierpki posmak.

Gin dobrze komponuje się ze świeżo wyciskanymi sokami z cytrusów czy Blue Curacao (odmianą słodkiego likieru pomarańczowego o niebieskiej barwie). Delikatną goryczkę złagodzi syrop cukrowy, który można przyrządzić samodzielnie, gotując wodę z cukrem i dodając na koniec sok z cytryny. Gin w eleganckiej butelce świetnie sprawdzi się jako prezent z wielu okazji np. urodzin, imienin czy Bożego Narodzenia.

Więcej informacji na temat ginu możesz znaleźć na stronie https://dunder.store/kategoria-produktu/gin/

--- Artykuł sponsorowany ---