Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Akwaria – jakie sprawdzi się u Ciebie?

Akwarium to wspaniała rzecz i wie o tym każdy, kto zdecydował się na własny zbiornik. Ten artykuł może okazać się pomocą dla wszystkich tych, którzy dopiero co przekonali się do kupna własnego zbiornika i szukają odpowiedzi na pytanie o to, jakie akwarium najlepiej sprawdzi się w ich przypadku. Bo choć sprawa wydaje się dosyć prosta, dla niedoświadczonych zagadnienie to może stawiać pewne trudności. Jaka pojemność i kształt akwarium będą odpowiednie dla naszych potrzeb?
  • 27.10.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Akwaria – jakie sprawdzi się u Ciebie?

Wielkość zbiornika

Zanim zakupimy akwarium powinniśmy ustalić, gdzie chcemy je postawić. Duże zbiorniki wymagają zakupu lub wykonania specjalnej szafki, która będzie na tyle solidna, że wytrzyma ciężar pełnego akwarium, który może sięgać kilkuset kilogramów. Małe i średnie zbiorniki możemy bez większego problemu umieścić na regale czy mniejszej szafce lub na biurku. Warto w pierwszej kolejności zdecydować o tym, gdzie nasze akwarium będzie ustawione, a następnie będziemy mieli większe pojęcie o tym, jaka pojemność nas interesuje.

Warto przy tym mieć na uwadze, że odradza się stawiania akwarium blisko okna lub grzejnika. Zbyt duże natężenie światła może powodować przyrost glonów, zaś wahania temperatury będą negatywnie odbijać się na kondycji zwierząt i roślin.

DIVERSA Akwarium 80x35x45cm [126l]

Jeśli marzymy o dużej obsadzie akwarium warto zdecydować się na zbiornik powyżej 100 litrów pojemności. Szacuje się, że powinniśmy przeznaczyć co najmniej 5 litrów wody na jedną rybę, choć oczywiście bezpieczniej jest zaokrąglić tę wartość do góry. Większe akwarium stanowi również ciekawsze wyzwanie. Na stracie pojemność w okolicach 100 do 120 litrów jest odpowiednia – takim akwarium z powodzeniem może opiekować się początkujący akwarysta, zaś mniejsza pojemność może szybko nam się znudzić.

Kształt akwarium

Powszechnie wiadomo już, że akwaria kule są zdecydowanie szkodliwe, dlatego gorąco odradzamy zakup takiego zbiornika. Ryby czują się zdezorientowane i nie mają wystarczająco wiele przestrzeni w okrągłych zbiornikach, przez co często chorują i szybko umierają. Najbardziej optymalnym kształtem akwarium jest prostokąt lub kwadrat. W tym przedziale wyróżnia się również akwaria, które posiadają wypukłą przednią szybę, przez co prezentują się niezwykle ciekawie i pozwalają na jeszcze lepszą obserwację podwodnego życia naszych pupili.

Dobrym rozwiązaniem są również zbiorniki trójkątne, które z łatwością ustawimy w rogu pokoju. Ważne by do akwarium dokupić pokrywę – chroni ona ryby przed wyskoczeniem ze zbiornika i przed szokiem termicznym (ryby labiryntowe wynurzają się nad powierzchnię wody by pobierać tlen, dlatego temperatura powietrza nad taflą wody nie powinna drastycznie różnić się od temperatury samej wody).

--- Artykuł sponsorowany ---


bezchmurnie

Temperatura: 16°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaHosting Mango już od 37,50 zł
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: NiewolnikTreść komentarza: Szkoda, że nikt nie napisze, że klienci Enea są zmuszani do uczestnictwa w tym, pod groźbą wstrzymania dostaw energii elektrycznej...Data dodania komentarza: 12.07.2025, 21:08Źródło komentarza: Ponad 5000 uczestników i ostatnia szansa na start w Enea Bydgoszcz TriathlonAutor komentarza: A.O.Treść komentarza: Wspaniałe zdjęcia, kupię przy pierwszej okazjiData dodania komentarza: 22.06.2025, 21:31Źródło komentarza: Album Justyny Szelągowskiej ze zdjęciami wodnej Bydgoszczy już w księgarniachAutor komentarza: AnatomTreść komentarza: Wynik mało szokujący uwzględniając fakt, iż sam profesor Szpinda był przewodniczącym Jury części praktycznej konkursu. Odpowiedzi uczestników z innych uczelni były zerowane za np. postawienie przecinka przed określeniem strony struktury. Nie będę komentował doniesień o podyktowaniu struktur studentom chwilę przed rozpoczęciem konkursu. Skandale są dla profesora Szpindy nieobce.Data dodania komentarza: 29.05.2025, 15:52Źródło komentarza: Rektor Politechniki Bydgoskiej uhonorował zwycięzców Scapula Aurea 2025Autor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Super, chciałem zobaczyć ringa na żywo - mam nadzieje, że mają.Data dodania komentarza: 26.05.2025, 13:47Źródło komentarza: Wyspa Samsung Brandstore w Bydgoszczy otwarta!Autor komentarza: ala987Treść komentarza: świetny artykuł :)Data dodania komentarza: 26.05.2025, 12:29Źródło komentarza: Spotkanie z Wiktorem Przyjemskim w bydgoskim centrum handlowymAutor komentarza: MamaTreść komentarza: Mam nadzieję, że parking nie będzie płatny i klientów przyciągnie z Arkad, gdzie nowe zasady zniechęcają do korzystania.Data dodania komentarza: 14.05.2025, 19:30Źródło komentarza: Wystartowała budowa największego parku handlowego w Bydgoszczy
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama