Festiwal Prapremier: Sprawa. Dzieje się dziś - premiera

start 06.10.2018 19:00

Teatr Polski

koniec 06.10.2018 21:00

Lokalizacja: Bydgoszcz

Tytuł: Festiwal Prapremier: Sprawa. Dzieje się dziś - premiera
W dniu: Sobota 06 Październik 2018, 19:00 - 21:00
Miejsce : Teatr Polski
Kategoria: Spektakl
WWW: http://www.teatrpolski.pl

miejsce: mała scena
reżyseria
Martyna Majewska
obsada
reżyseria Martyna Majewska
adaptacja Martyna Majewska, Daria Sobik
dramaturgia Daria Sobik
scenografia i kostiumy Anna Haudek
muzyka Ina West
video VJ Emiko
inspicjent Adam Pakieła
obsada Dagmara Mrowiec-Matuszak, Małgorzata Witkowska, Paulina Wosik
na podstawie Sprawy Moniki Marii Morozowicz – Szczepkowska
teatr / producent
Teatr Polski Bydgoszcz
Trzy kobiety i on. Nieobecny Jureczek. Historia dość prosta – Monika, lekarka, chce domu i dziecka. Anna, architektka, skupia się na pracy i marzy o świętym spokoju. I jest jeszcze Antosia. Antosia z całą pewnością nie chce dziecka. Chociaż się go spodziewa.
Dziś o aborcji mówi się często i głośno – mówią środowiska feministycznie, medyczne, prawnicze, uniwersyteckie, duchowne i oczywiście ugrupowania polityczne. Mimo że temat eksploatowany jest od dziesiątek lat, w ostatnich czasach wypowiadanie się w kwestii aborcji zdaje się coraz bardziej stanowcze – nastąpił niemal nowy rozdział oświecenia, w którym każdy wie, jak powinno być. „Sprawa Moniki” jest projektem, który oddaje głos osobistej historii.
Dramat Morozowicz-Szczepkowskiej rozpoczął nurt kobiecego spojrzenia prezentowanego na deskach teatru. Powstały w 1933 roku tekst o silnie emancypacyjnym wydźwięku jest uznawany za jeden z pierwszych feministycznych tekstów w kraju. Przywracając głos zapomnianej autorce Teatr Polski nawiązuje do tradycji teatru opartego na społecznie aktualnych tematach, drążących trudne pytania i niedających jednoznacznych odpowiedzi.

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.