Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

E-recepta – jak ją zrealizować w aptece?

Dla wielu osób recepta elektroniczna, jaka funkcjonuje w naszym kraju już od 2016 roku, wciąż stanowi pewną zagwozdkę. Pomimo iż lekarze coraz chętniej wystawiają e-recepty zamiast tradycyjnych, papierowych dokumentów, mniej doświadczeni pacjenci mogą mieć w związku z nimi szereg pytań. Dlatego dziś wyjaśniamy krok po kroku jak zrealizować e-receptę w dowolnej aptece!
E-recepta – jak ją zrealizować w aptece?

Autor: fot.: Materiały prasowe

Nieczytelnie wypisana czy zagubione recepta nie jest już problemem, od kiedy lekarze mogą wystawiać recepty elektroniczne. Dla niektórych pacjentów proces jej realizacji może jednak wydawać się bardziej skomplikowany niż wcześniej. Sprawdź, jakie elementy zawiera każda e-recepta i jakie kroki należy wykonać, aby ją zrealizować!

Jak wygląda e-recepta?

Elektroniczny odpowiednik tradycyjnej recepty nazywany jest e-receptahttps://halomed.pl/e-recepta. To dokument o takim samym znaczeniu, który pozwoli pacjentowi wykupić przepisane przez lekarza preparaty w dowolnej aptece na terenie kraju. E-recepta może jednak być wręczona pacjentowi na różne sposoby:

  • jako papierowy wydruk informacyjny e-recepty, zawierający między innymi kod kreskowy oraz 4-cyfrowy kod dostępu;
  • w wiadomości e-mail przedstawiającej taki sam wydruk informacyjny w formacie PDF;
  • poprzez wiadomość SMS zawierającą 4-cyfrowy kod dostępu lub kod QR.

Dostęp do wszystkich swoich recept elektronicznych można także uzyskać poprzez aplikację mObywatel 2.0 lub logowanie na Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Przeczytaj również: E-recepta i zwolnienia lekarskie przez internet – czy to w ogóle możliwe?

Na wydrukowanej informacji o recepcie czy też w pliku elektronicznym można zauważyć elementy, jakie zawiera e-recepta. Są to przede wszystkim: kod kreskowy, imię i nazwisko pacjenta oraz lekarza, data wystawienia, data realizacji, nazwa i dawka leku oraz 4-cyfrowy kod dostępu. 

Realizacja e-recepty – co trzeba zrobić?

Mając papierowy wydruk informacyjny e-recepty, wystarczy podać go farmaceucie w aptece, aby zakupić przepisane lekarstwa. Jednak co w przypadku, gdy otrzymałeś jedynie kod? W takiej sytuacji farmaceuta poprosi Cię o podanie 4-cyfrowego kodu dostępu, który otrzymałeś w wiadomości SMS lub e-mail, a który znajduje się także na wydruku e-recepty. To jednak nie wszystko. Aby farmaceuta mógł otrzymać pełny dostęp do Twojej e-recepty, potrzebuje także numeru PESEL pacjenta.

Numeru PESEL nie znajdziemy ani na wydruku e-recepty, ani na jej formacie elektronicznym. Pacjent musi go znać – inaczej apteka nie może wydać mu przepisanych preparatów.

Jeszcze innym sposobem na realizację e-recepty jest pobranie aplikacji mObywatel 2.0 na swój telefon. Po wejściu w dział “E-recepta” z panelu głównego wystarczy kliknąć w konkretny dokument wystawiony przez lekarza, a następnie pokazać w aptece kod QR, który wyświetli się na ekranie telefonu. W ten sposób nie trzeba podawać swojego numeru PESEL, a nawet 4-cyfrowego kodu. Aplikacja daje także możliwość pobrania wydruku PDF wybranej e-recepty, którą możesz później samodzielnie wydrukować.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama