Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

E-recepta – jak ją zrealizować w aptece?

Dla wielu osób recepta elektroniczna, jaka funkcjonuje w naszym kraju już od 2016 roku, wciąż stanowi pewną zagwozdkę. Pomimo iż lekarze coraz chętniej wystawiają e-recepty zamiast tradycyjnych, papierowych dokumentów, mniej doświadczeni pacjenci mogą mieć w związku z nimi szereg pytań. Dlatego dziś wyjaśniamy krok po kroku jak zrealizować e-receptę w dowolnej aptece!
E-recepta – jak ją zrealizować w aptece?

Autor: fot.: Materiały prasowe

Nieczytelnie wypisana czy zagubione recepta nie jest już problemem, od kiedy lekarze mogą wystawiać recepty elektroniczne. Dla niektórych pacjentów proces jej realizacji może jednak wydawać się bardziej skomplikowany niż wcześniej. Sprawdź, jakie elementy zawiera każda e-recepta i jakie kroki należy wykonać, aby ją zrealizować!

Jak wygląda e-recepta?

Elektroniczny odpowiednik tradycyjnej recepty nazywany jest e-receptahttps://halomed.pl/e-recepta. To dokument o takim samym znaczeniu, który pozwoli pacjentowi wykupić przepisane przez lekarza preparaty w dowolnej aptece na terenie kraju. E-recepta może jednak być wręczona pacjentowi na różne sposoby:

  • jako papierowy wydruk informacyjny e-recepty, zawierający między innymi kod kreskowy oraz 4-cyfrowy kod dostępu;
  • w wiadomości e-mail przedstawiającej taki sam wydruk informacyjny w formacie PDF;
  • poprzez wiadomość SMS zawierającą 4-cyfrowy kod dostępu lub kod QR.

Dostęp do wszystkich swoich recept elektronicznych można także uzyskać poprzez aplikację mObywatel 2.0 lub logowanie na Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Przeczytaj również: E-recepta i zwolnienia lekarskie przez internet – czy to w ogóle możliwe?

Na wydrukowanej informacji o recepcie czy też w pliku elektronicznym można zauważyć elementy, jakie zawiera e-recepta. Są to przede wszystkim: kod kreskowy, imię i nazwisko pacjenta oraz lekarza, data wystawienia, data realizacji, nazwa i dawka leku oraz 4-cyfrowy kod dostępu. 

Realizacja e-recepty – co trzeba zrobić?

Mając papierowy wydruk informacyjny e-recepty, wystarczy podać go farmaceucie w aptece, aby zakupić przepisane lekarstwa. Jednak co w przypadku, gdy otrzymałeś jedynie kod? W takiej sytuacji farmaceuta poprosi Cię o podanie 4-cyfrowego kodu dostępu, który otrzymałeś w wiadomości SMS lub e-mail, a który znajduje się także na wydruku e-recepty. To jednak nie wszystko. Aby farmaceuta mógł otrzymać pełny dostęp do Twojej e-recepty, potrzebuje także numeru PESEL pacjenta.

Numeru PESEL nie znajdziemy ani na wydruku e-recepty, ani na jej formacie elektronicznym. Pacjent musi go znać – inaczej apteka nie może wydać mu przepisanych preparatów.

Jeszcze innym sposobem na realizację e-recepty jest pobranie aplikacji mObywatel 2.0 na swój telefon. Po wejściu w dział “E-recepta” z panelu głównego wystarczy kliknąć w konkretny dokument wystawiony przez lekarza, a następnie pokazać w aptece kod QR, który wyświetli się na ekranie telefonu. W ten sposób nie trzeba podawać swojego numeru PESEL, a nawet 4-cyfrowego kodu. Aplikacja daje także możliwość pobrania wydruku PDF wybranej e-recepty, którą możesz później samodzielnie wydrukować.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 2 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: BJJTreść komentarza: Obić mordę a nie ubezwłasnowolnić. Tacy kierowcy to zbrodniarzeData dodania komentarza: 26.07.2024, 13:49Źródło komentarza: Złamał przepisy i się awanturował. Agresywny kierowca przy Powstańców Wielkopolskich w BydgoszczyAutor komentarza: BjjTreść komentarza: UbezwłasnowolnićData dodania komentarza: 25.07.2024, 20:20Źródło komentarza: Złamał przepisy i się awanturował. Agresywny kierowca przy Powstańców Wielkopolskich w BydgoszczyAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Tylko szkoda, ze niemal od razu Placówka dostając taką pokaźną darowiznę, Dyrektor tej placówki postanowił - zarządził nie przewozić dzieci(Swoich dzieci) do innych Placówek, w której akurat podlega dane dziecko. Chociaż inne Placówki z Polski do innej Placowki z transportem nie robią takich problemów. Myślę, że Pani Hanna Zwolenska nie powinna szczycić sie tym ze ma na wycieczki dla dzieci, jak przecież nie ma na przewóz dzieci np. do ich rodzinnych domów czy tez z innej Placówki.Data dodania komentarza: 22.07.2024, 17:18Źródło komentarza: Minister Radosław Sikorski przekazał 100 tys dolarów na Dom DzieckaAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Tylko szkoda, ze niemal od razu Placówka dostając taką pokaźną darowiznę, Dyrektor tej placówki postanowił - zarządził nie przewozić dzieci(Swoich dzieci) do innych Placówek, w której akurat podlega dane dziecko. Chociaż inne Placówki z Polski do innej Placowki z transportem nie robią takich problemów. Myślę, że Pani Hanna Zwolenska nie powinna szczycić sie tym, ze ma na wycieczki i wyjazdy dla dzieci, jak przecież nie ma na przewóz dzieci do ich rodzinnych domów.Data dodania komentarza: 22.07.2024, 17:13Źródło komentarza: Minister Radosław Sikorski przekazał 100 tys dolarów na Dom DzieckaAutor komentarza: AlfTreść komentarza: A Królowej Jadwigi w latach 60 - tych były drzewa!!! Ulice bez drzew są ohydneData dodania komentarza: 17.07.2024, 16:04Źródło komentarza: Nowe chodniki przy Królowej JadwigiAutor komentarza: MarkTreść komentarza: Pań popierał publicznie-w swoich tekstach tych którzy teraz chcą zabić poolskie mediaData dodania komentarza: 06.07.2024, 20:21Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowi
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama