Pożyczka gotówkowa to jeden ze sztandarowych produktów finansowych każdego banku. Chociaż mogą być bardzo zbliżone do siebie, różni je wiele aspektów. Dlatego wybór przypadkowej oferty może sporo kosztować. Wystarczy jednak porównać kilka dostępnych możliwości, aby pożyczka gotówkowa była korzystna.
Koszt pożyczki gotówkowej
Pożyczka gotówkowa wiąże się z koniecznością poniesienia wyższego kosztu w porównaniu z kwotą zaciąganego zobowiązania. W zależności od konkretnej oferty, wysokość jest różna – może się wahać w dość szerokich granicach.
Jeżeli chcesz, aby pożyczka była korzystna finansowo, zwróć uwagę nie tylko na oprocentowanie. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to parametr uwzględniający wszystkie opłaty pobierane przez bank, np. prowizję, ubezpieczenie. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile faktycznie zapłacisz.
Warto jednak mieć świadomość, że samo RRSO często niewiele mówi pożyczkobiorcom. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór pożyczki, która informuje o faktycznych miesięcznych kosztach. Za przykład może posłużyć Pożyczka Gotówkowa w Getin Banku – tutaj za każdy pożyczony 1000 zł pożyczkobiorca płaci 50 zł kosztu rocznie (RRSO – 9,7%).
Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając pożyczkę?
Koszty pożyczki gotówkowej nie jest jedynym parametrem, który należy wziąć pod uwagę. Można wymienić kilka innych kryteriów, które determinują przewagę jednej oferty nad drugą.
- Rodzaj oprocentowania
Dobrym rozwiązaniem jest stałe oprocentowanie – to pewność, że miesięczna rata nie wzrośnie nawet wtedy, gdy dojdzie do podwyżki stóp procentowych.
- Elastyczny okres spłaty
Nie zawsze okres spłaty wynosi 12 miesięcy. Niektóre banki proponują dłuższy okres kredytowania – nawet do 48 miesięcy. Pozwala to na obniżenie wysokości miesięcznych rat.
- Uproszczone procedury
Pożyczki gotówkowe na niewielkie kwoty oznaczają najczęściej uproszczone procedury. Dzięki temu wszystkie formalności można dopełnić podczas jednej wizyty w banku.
- Dodatkowe wymagania
Niektóre banki wymagają założenia konta osobistego. Nie ma w tym nic złego – pod warunkiem, że prowadzenie rachunku jest całkowicie bezpłatne.