Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Szybki internet stacjonarny: Jak wybrać najlepszego dostawcę?

Dzisiejsze wytyczne co do internetu stacjonarnego można zamknąć w jednym stwierdzeniu: musi być szybki i bezawaryjny. Wielu dostawców reklamuje się, że dostarcza szybki internet stacjonarny, jednak w praktyce często okazuje się, że dostajemy mniej, niż nam obiecywano. Jak zatem wybrać najlepszy internet?
Szybki internet stacjonarny: Jak wybrać najlepszego dostawcę?

Z sondażu CBOS wynika, że 98% polskich użytkowników internetu korzysta z niego w domu. Wprawdzie wiele osób posiada również internet w komórce, jednak ten może być niewystarczający przy codziennym użytkowaniu, kiedy to streamujemy muzykę, transmitujemy live w social media, oglądamy filmy w sieci, gramy w gry on-line czy nawet rozmawiamy z kimś przez Skype'a. Tutaj już potrzebujemy szybkiego internetu stacjonarnego, szczególnie że zastępuje nam radio i telewizję. Problem pojawia się, kiedy dokładnie wiemy, czego potrzebujemy, ale nie mamy pewności, który dostawca spełni nasze potrzeby.

Lokalny czy ogólnopolski dostawca?

W dużych miastach z internetem kablowym nie ma problemu, ponieważ ten dostarcza kilku polskich największych dostawców. Pytanie więc, czy chcemy skorzystać z usług ogólnopolskiego dostawcy, którego nazwę i markę znamy, mimo że z ich internetu nawet nigdy nie korzystaliśmy, czy jednak rozejrzymy się za ofertą dostawcy lokalnego. Lokalni przedsiębiorcy często oferują internet w niższej cenie, ale kryterium ceny niekoniecznie powinno być w tym przypadku kluczowe.

Zalety dostawcy ogólnopolskiego

W przypadku małych firm możemy mieć problem z podłączeniem się do sieci. W większości przypadków lokalne firmy nie posiadają w swojej ofercie szybki stacjonarny internet tylko bezprzewodowy jako alternatywa dla kablówki. Jeśli już trafimy na lokalną firmę kablową, to może się okazać, że kabel jest tylko w tych mieszkaniach i budynkach, w których już ktoś korzysta z lokalnego internetu. Często więc lokalny wybór wiąże się z tym, że sami musimy formalnie zgłosić się do administracji budynku i uzyskać zgodę na pociągnięcie kabla. Oczywiście może się okazać, że nasze mieszkanie znajduje się w strefie tego dostawcy, kwestia tylko zamówienia techników.

W przypadku ogólnopolskiego dostawcy możemy być niemal pewni, że bez problemu będziemy podpięci do ich internetu niezależnie od adresu. Dostęp i możliwości internetu szybko możemy sprawdzić na stronach internetowych. Na przykład operator Orange udostępnia wygodną wyszukiwarkę, która pokazuje, czy szybki internet stacjonarny jest dostępny w tym miejscu oraz na jakie prędkości można liczyć: http://www.orange.pl/internet_stacjonarny_indywidualny.phtml.

Podpisując umowę z takim dostawcą, możemy liczyć na korzystne benefity, na przykład w momencie podpisania umowy na dłuższy okres. Ogólnopolski dostawca to także sprawniej działający telefon alarmowy – wystarczy zgłosić awarię, a uruchomiony zostaje cały proces mający na celu przywrócenie dostępu do sieci. Więksi dostawcy to również własna ekipa techników, dzięki czemu proces instalacji przebiega sprawnie i szybko, a i ewentualne usterki są usuwane w krótkim terminie.

Jaki to jest szybki internet stacjonarny

Stała prędkość internetu i niezawodność połączenia – to właśnie cechy stacjonarnego szybkiego internetu, na które zwracamy uwagę przy wyborze oferty. O tym wiedzą doskonale dostawcy, którzy prześcigają się w coraz wydajniejszych rozwiązaniach. Orange proponuje nawet 600 Mb/s, co pozwala ściągać dane z maksymalną prędkością wynoszącą 75 MB/s. Jednak nie jest to jeszcze prędkość popularna, wciąż dostawcy maksymalnie oferują150 Mb/s (ranking Mobirank.pl, kwiecień 2017), a i nie wszędzie infrastruktura umożliwia taką przepustowość. Warto wiedzieć, że prędkość pobierania i wysyłania danych można sprawdzić na stronie SpeedTest.pl, na której publikowane są również wyniki tekstów prędkości polskich dostawców internetu.

Jak wybrać szybki internet

Kilka podstawowych rad, jak sprawdzić i wybrać najlepszego dostawcę stacjonarnego internetu.

Na początek warto sprawdzić, czy nasz operator komórkowy lub dostawca telewizji kablowej nie ma w ofercie takiego internetu, ponieważ jest wtedy szansa, że zaoszczędzimy na zbiorczym abonamencie. Koniecznie sprawdźmy porównywarki ofert – szybko wtedy przekonamy się, kto jest czołowym dostawcą w danym kwartale.

Zanim wybierzemy dostawcę, przejdźmy się po sąsiadach i zapytajmy, z jakiego łącza oni korzystają i czy są zadowoleni z usługi. Często takie odwiedziny dadzą nam więcej niż długie godziny spędzone na forach internetowych, ponieważ od razu poznajemy doświadczenia i opinie znanych nam osób, a przede wszystkim nazwę dostawcy, który obsługuje nasz rejon.

Jeśli przeprowadzamy się do innego miejsca, warto zapytać dostawcę, czy możemy przenieść usługę szybkiego stacjonarnego internetu pod inny adres. W przypadku dużych ogólnopolskich firm nie ma z tym problemu. Kolejnym krokiem jest wnikliwa analiza ofert. Warto zwrócić uwagę, czy przy podpisywaniu umowy dostaniemy router lub modem Wi-Fi, czy oferowana prędkość rzeczywiście taka będzie (może się okazać, że łącze nie jest wystarczające), jakie są warunki odstąpienia od umowy oraz czy możemy liczyć na rabaty przy przedłużaniu umowy. Możemy również zapytać o certyfikaty oraz wyniki w rankingach, a także o procedurę zgłaszania usterek i w jakim terminie możemy liczyć na naprawę.

Najważniejszym punktem jest jednak określenie, czy w ogóle potrzebujemy szybkiego internetu stacjonarnego. Może wystarczy nam internet mobilny z routerem, co jest szczególnie korzystne, jeśli często podróżujemy, a komputer w domu służy nam w celach rozrywkowych.

Kwestia wyboru łącza internetowego zależy od miejsca, z którego chcemy łączyć się z globalną siecią, a także od naszych potrzeb. Na szczęście coraz mniej na mapie Polski jest tzw. białych plam w dostępnie do internetu, dzięki czemu niemal w każdym miejscu możemy cieszyć się stabilnym i szybkim połączeniem z internetem. Kwestia tylko wyboru dostawcy, który nam go zapewni.

 

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 30 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama