Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach

Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach

Źródło: materiały prasowe


Kategoria:

Spektakl "Oficerki" jest fantazją opartą na faktach i świadectwach. Próbom towarzyszą spotkania zespołu z policjantkami.
Działają w zmaskulinizowanym świecie. Wiedzą, jak ważne jest stawianie granic, egzekwowanie reguł i panowanie nad sobą. Muszą radzić sobie z własnymi emocjami, nie zważając na agresję tych, których mają chronić. W dzień i w nocy, niezależnie od pogody i nastroju dbają o porządek. Toną w pracy. Policjantki – martwe pole feministycznego dyskursu.
Stoją murem za mundurem, czy to mundur stawia je pod ścianą? To on sprawia, że niczym za dotknięciem magicznej różdżki z realnych zapracowanych, zmęczonych, ambitnych, pokręconych, radosnych czy pedantycznych kobiet stają się nosicielkami państwowego monopolu przemocy. Ich ciała – te naznaczone bliznami po cesarskich cięciach, przemocowych związkach i wypadkach przy pracy – przeobrażają się w znak w równaniu demokracji i patriarchatu. Znak, który w istocie jest niewiadomą, pod którą różne strony społecznego sporu podstawiają własne wartości.
Co bowiem niesie ze sobą policjantka – bezpieczeństwo? Przemoc? Porządek? Władzę? Jest profesjonalistką, która pokonała bariery w męskim środowisku? Opiekunką, która zgodnie z hasłem polskiej policji „pomaga i chroni”? Strażniczką sprawiedliwości? Figurą systemowego zła i opresji państwa? Zdrajczynią kobiecej sprawy? Ofiarą seksizmu i dyskryminacji? Czy w ogóle potrafimy oddać głos jej samej – zakładniczce naszej wyobraźni?
Spektakl Oficerki jest fantazją opartą na faktach i świadectwach. Próbom towarzyszą  spotkania zespołu z policjantkami. Zderzenie naszych, cywili, wyobrażeń i stereotypów z ich opowieściami, stało się punktem wyjścia do przyjrzenia się umowie społecznej, w ramach której rzekomo poruszamy się wszyscy. Czy rzeczywiście ją zawarliśmy? W co gramy, kiedy zawieramy ze sobą rozmaite umowy – w domu, w szkole, w pracy, w szpitalach i w urzędach, na ulicach? Czy dają one nam poczucie bezpieczeństwa czy wręcz odwrotnie? I czy potrafimy umówić się na coś innego?


Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie
Organizator: Teatr Polski w Bydgoszczy
Rozpoczęcie: 29.03.2023 19:00
Nailbreaker (UK) + SIKSA (PL) - koncert Nailbreaker (UK) + SIKSA (PL) - koncert Zapowiada się wyjątkowy wieczór z dwoma koncertami. SIKSA to znany mózgowej publiczności duet Alex Freiheit i Piotr Boratyński, natomiast Mailbreaker to projekt, który na scenie Mózgu zobaczymy po raz pierwszy, z inicjatywy Adama Kempy. NailbreakerProjekt, którego geneza leży w bezrobociu i wyobcowaniu. Nailbreaker łączy w sobie brzmienia punka, rapu, digital noise, czy industrialu. Muzyczny atak na uszy, słowny atak na depresję, desperację i realia życia na zadupiu dzisiejszej Anglii. Fundamenty artystyczne wywodzą się z podziemnej moralności, czego efektem jest kilkanaście już tras koncertowych w duchu DIY, czy głównie szeptane strategie marketingowe, aczkolwiek dokonania Nailbreakera nie przechodzą niezauważone; w ciągu ostatnich lat artysta dzielił scenę i festiwalowe sloty z takimi artystami jak: Show Me The Body, Autor i Punisher, Meryl Streek, Ryosuke Kiyasu i Death Goals. W 2025 roku artysta zapuszcza się daleko od domu i za sprawą kolektywu Jvdasz Iskariota dotrze również do Polski by promować swój debiutancki album „Robert Knight Wine Cellar”, krzewiący tę samą co cała kariera artysty myśl: przetrwać dzięki muzyce. SIKSA (słowo z języka jidysz, pot. pogard. młoda dziewczyna postrzegana jako wulgarna, niedoświadczona i niedojrzała) to feministyczny duet ułożony na głos, bas, tekst i ciała. Koncerty SIKSY łączą z sobą energię koncertu punkowego, poezji performatywnej czy tańca współczesnego a w interakcji z publicznością nabierają jedynych w swoim rodzaju walorów dramatycznych. W ograniczeniach instrumentarium i obecności scenicznej duet znajduję siłę, by stworzyć własną drogę. Opiera się czasem o wspomnienia z dzieciństwa, innym razem o bajki i legendy, czy rzeczywistość przetworzoną przez nieskrępowane i niepohamowane spojrzenie SIKSY. W jej twórczości to co osobiste spotyka się z politycznym a to co niewypowiedziane z tym co wykrzyczane. SIKSA zagrała ponad 400 koncertów w całej Europie, Turcji oraz na Kaukazie od małych klubów i skłotów, przez galerie sztuki współczesnej aż po największe europejskie festiwale. W 2025 SIKSA zaprezentuje swój najnowszy materiał koncertowy pod tytułem Grande Donna Freiheit & Her Spiders from the Squat. wstęp 40/50 zł Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025 21:00 – Data zakończenia wydarzenia: 17.05.2025 23:00
SWINGUJĄCA BYDGOSZCZ - MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA DĘTA ZESPOŁU SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH W BYDGOSZCZY SWINGUJĄCA BYDGOSZCZ - MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA DĘTA ZESPOŁU SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH W BYDGOSZCZY Stowarzyszenie Artystyczne Eljazz zaprasza na LETNI FESTIWAL MUZYKI IMPROWIZOWANEJ - SWINGUJĄCA BYDGOSZCZ, składający się z cykl pięciu koncertów realizowanych przy współpracy z bydgoskimi orkiestrami, w których repertuarze dominuje SWING. Dzięki tym współczesnym orkiestrami i zespołom swingowym, muzyka swingowa wciąż żyje, zyskując nowych fanów na całym świecie. Choć większość z tych zespołów czerpie z tradycji klasycznego swingu, nie boją się również eksperymentować i wprowadzać nowoczesne elementy do tego gatunku. Swing pozostaje więc żywą i rozwijającą się częścią współczesnej muzyki, cieszącą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród miłośników klasyki, jak i młodszej publiczności. Projekt dedykowany jest obchodom Bydgoskiego Roku Muzyki 2025 i współfinansowany jest przez miasto Bydgoszcz. MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA DĘTA ZESPOŁU SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH W BYDGOSZCZY Orkiestra Zespołu Szkół Elektronicznych (ZSE) w Bydgoszczy jest jednym z bardziej znanych zespołów muzycznych w regionie. Orkiestra ta została założona w 1969 roku , a jej wieloletnim dyrygentem był Leon Eliasz, a obecnie jest Krzysztof Beszczyński. Początkowo orkiestra występowała jako Harcerska Orkiestra Dęta Technikum Elektronicznego w Bydgoszczy. Z biegiem lat przekształciła się w profesjonalny zespół, który zdobył liczne nagrody i wyróżnienia na krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych. Orkiestra wykonuje różnorodny repertuar, który obejmuje muzykę klasyczną, filmową, jazzową oraz utwory rozrywkowe. Często sięga również po nowoczesne aranżacje, które łączą elementy elektroniki z muzyką tradycyjną. Orkiestra ZSE współpracuje z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Orkiestra ZSE występuje na wielu prestiżowych wydarzeniach, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Zespół jest ceniony za wysoką jakość wykonania i różnorodność w doborze repertuaru. W orkiestrze grają zarówno uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych, jak i muzycy, którzy specjalizują się w muzyce dętej. Dzięki swojej bogatej tradycji, orkiestra ZSE w Bydgoszczy stała się ważnym punktem na mapie muzycznej miasta, a jej działalność ma pozytywny wpływ na kulturę muzyczną zarówno w regionie, jak i w kraju. SCENA LENIA LUB SALA KONCERTOWA CENTRUM ARTYSTYCZNEGO ELJAZZ WSTĘP WOLNYData rozpoczęcia wydarzenia: 25.05.2025 19:30 – Data zakończenia wydarzenia: 25.05.2025 21:00
ReklamaCertyfikat SSL od 9 zł/rok!
Reklama