Intermitennt fasting

  • 16.07.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Intermitennt fasting
IF jest koncepcją żywieniową z zastosowaniem przerywanego postu, która ostatnimi czasy zdobyła niemałą popularność wśród osób zarówno aktywnych fizycznie jak i prowadzących biurowy tryb życia. Metoda ta polega na spożywaniu pokarmów w tzw. "oknie żywieniowym", trwającym zazwyczaj od 8 do - w ekstremalnych przypadkach - nawet 2 czy 3 godzin, po których przez resztę doby następuje faza postu.

Dla kogo Intermittent Fasting?

Ten rodzaj żywienia a przez niektórych nazywany nawet stylem życia, cieszy się największą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie, szczególnie trenujących sporty sylwetkowe. Intermitennt fasting w swoim założeniu ma na celu spowodować, aby kontrola tego co spożywamy stała się prostsza, dzięki dokładnie określonemu okresowi, w którym można spożywać pokarm oraz poprzez brak restrykcji jeśli chodzi o jego rodzaj. Podczas okna żywieniowego sami decydujemy co, a także kiedy zjemy.

Metoda IF przez szereg korzyści, które niesie za sobą  może być stosowana zarówno  osoby pragnące zbudować masę mięśniową, zredukować zbędną tkankę tłuszczową czy  po prostu chcących utrzymywać kaloryczność diety na poziomie swojej całkowitej przemiany materii.

Korzyści ze stosowania IF

Do naukowo udowodnionych korzyści wynikających ze stosowania tego rodzaju żywienia można zaliczyć poprawienie wrażliwości insulinowej wśród osób z nadwagą, zmniejszenie masy ciała, zmniejszenie poziomu frakcji LDL cholesterolu a niektóre badania dowodzą również o pozytywnej korelacji między stosowaniem IF a długowiecznością. Do szczególnie pożądanych przez osoby aktywnie fizycznie zalet tej metody można zaliczyć wzrost poziomu hormonu wzrostu, przyspieszenie metabolizmu oraz spalania zbędnej tkanki tłuszczowej. Według niektórych źródeł dieta IF pozwala również w większym stopniu ochronić mięśnie przed katabolizmem podczas diet redukcyjnych w porównaniu do standardowego rozkładu posiłków.

Faza postu

Faza postu trwa zazwyczaj od 16 do nawet 21-22 godzin (wliczając w to okres kiedy śpimy). W tym czasie, kaloryczność diety powinna wynosić 0 kilokalorii, czyli nie dostarczać naszemu organizmowi energii z pożywienia. Dozwolone są produkty nie zawierające wartości energetycznej dla organizmu, takie jak np. herbata, kawa, przyprawy oraz zioła, słodziki, napoje oraz produkty " 0 kcal" widniejące na półkach sklepowych (co oczywiście nie oznacza, że produkty te są wskazane). Istnieje również hipoteza, która mówi o tym, iż spożycie do 30 - 40  kilokalorii nie powoduje wyrzutu insuliny w naszym organizmie, czyli nie przerywa fazy postu. Dlatego też, niektórzy wprowadzają do swojej diety ubogokaloryczne produkty np. jako dodatek do kawy czy herbaty.

Czy intermitennt fasting jest w takim razie dla każdego ?

Dieta IF nie jest wskazana dla osób zmagających się z przewlekłym stresem, problemami dotyczącymi układu hormonalnego oraz tarczycy. Więcej informacji odnośnie przeciwwskazań do stosowania tego rodzaju żywienia znajdziecie w artykule na blogu https://kcalmar.com/blog/

Podsumowanie

Dieta z zastosowaniem przerywanych postów niesie za sobą szereg udowodnionych naukowo korzyści, zarówno dla sportowców jak i osób mniej aktywnych. Niemniej jednak, nie może być stosowana u wszystkich, szczególnie u osób z problemami zdrowotnymi. Koncepcja IF zakłada całkowitą dowolność w wybieraniu tego co zjemy, co wielu ludzi interpretuje jako zgoda na spożywanie produktów wysoce przetworzonych, tzw. „śmieciowego jedzenia”.   Dlatego ważne jest, aby metoda ta stosowana była rozsądnie, najlepiej po konsultacji z dietetykiem na platformie Kcalmar.com

 

 

Grupa Tipmedia
Podziel się: