Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jakie mleko początkowe przy skazie białkowej?

Skaza białkowa jest uczuleniem na białko krowiego mleka. Oznacza to, że maluszek nie jest w stanie go strawić, a co więcej, organizm reaguje na nie stanami alergicznymi. Oprócz typowych objawów takich jak bóle brzuszka, biegunki, zaparcia, wzdęcia czy częstsze ulewanie lub wymioty mogą pojawić się nawet stany podgorączkowe.
  • 03.10.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jakie mleko początkowe przy skazie białkowej?

U dzieci ze skazą białkową pojawia się także często atopowe zapalenie skóry. Skóra niemowlęcia staje się zaczerwieniona, swędzi i się łuszczy. Jeśli zauważamy takie niepokojące objawy, koniecznie upewnijmy się u lekarza, czy nasz maluszek ma skazę białkową.

Skaza białkowa — co dalej?

Mamy dwa wyjścia. Pierwsze dotyczy karmienia piersią. Jeśli nasze dziecko przyjmuje naturalny pokarm, karmiąca matka musi po prostu zrezygnować z nabiału w swojej diecie na okres karmienia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których karmienie piersią jest niemożliwe. Wtedy należy sięgnąć po specjalne mleka modyfikowane niezwierające białka mleka. Nie zawsze wystarczy, że kupimy mleko hipoalergiczne, ponieważ czasem jest ono właśnie na bazie mleka krowiego.

Najlepiej, zanim podamy dziecku preparat, zapytajmy lekarza, które mleka początkowe przy skazie białkowej dobrze się sprawdzą. Na przykład Nutramigen LGG nie zawiera mleka, ale zhydrolizowane białko. Przy dłuższym stosowaniu produkt ten może pomóc w wyrobieniu przez dziecko tolerancji.

Jedna piąta dzieci uczulona na mleko krowie nie ma podobnej reakcji na mleko kozie. Można więc wypróbować także mleko Capri Care, które powstaje właśnie na bazie mleka koziego. Dowiedziono, że mleko kozie jest bardziej zbliżone do naturalnego mleka matki, dlatego może okazać się lepszą alternatywą w ogóle, nie tylko przy okazji skazy białkowej.

Dziecko rośnie...

Gdy dziecko będzie już większe i rozpocznie się etap rozszerzania diety, dalej koniecznie unikajmy podawania dziecku nabiału. Chodzi tutaj nie tylko o samo mleko, ale także kaszki na mleku czy jogurty. Tak naprawdę ważne jest dokładnie czytanie składów każdego produktu, ponieważ czasem mleko znajduje się tam, gdzie byśmy tego nie podejrzewali. Oczywiście nadal możemy używać mleka modyfikowanego w codziennej diecie, tylko należy zmienić je na te dla większych maluszków.

Z reguły skaza białkowa mija po trzecim roku życia. Jednak nie da się wykluczyć możliwości, że reakcja alergiczna na mleko będzie występować przez całe życie. Można więc po trzecim roku życia testować reakcję na mleko u dziecka, ale robić to bardzo uważnie, a mleko podawać w niewielkich ilościach.

Jak radzić sobie z AZS?

Atopowe zapalenie skóry, które pojawia się przy skazie białkowej, to poważna dolegliwość. Pojawia się ono u niemowląt i małych dzieci. Najczęściej ustępuje do piątego roku życia, choć zdarza się, że chorują na nie również dorośli. AZS ma zawsze podłoże alergiczne.

W przypadku podejrzenia AZS koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Podstawą leczenia jest wyłączenie alergenów z diety, ale o skórę dziecka należy też odpowiednio dbać. W tym celu korzysta się ze specjalnych kosmetyków na tego typu dolegliwości. Najlepiej zaopatrzyć się w nie w aptece.

--- Artykuł sponsorowany ---