Łazienka - miejsce szczególne do urządzania

  • 7.06.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Łazienka - miejsce szczególne do urządzania
Łazienka to pomieszczenie inne niż wszystkie, o jej planowaniu więc trzeba myśleć szczególnie. Musimy zwrócić uwagę na szereg kwestii, które sprawią, że miejsce to będzie dopasowane do naszych potrzeb.

W łazience dbamy o higienę, doprowadzamy się do porządku po całym dniu, a także pielęgnujemy ciało przed pójściem spać. Powinna być miejscem, w którym można się odprężyć, odpocząć, nabrać nowej energii. Musi być przede wszystkim estetyczna i łatwa do utrzymania w czystości. Na co jeszcze zwracać uwagę?

Przestrzeń na wagę złota

Ważna jest swoboda poruszania się, a więc musimy podjąć istotne decyzje dotyczące wyboru armatury i sposobu jej rozmieszczenia. Czy zmieści się wanna, a jak nie, to może lepszą opcją będzie kabina prysznicowa? Pamiętajmy, że wymiary sprzętów to nie wszystko, bo liczą się dodatkowe centymetry, które gwarantują swobodny ruch. Nie zapominajmy też o dodatkowym miejscu, na przykład na powieszenie ręczników czy akcesoria łazienkowe. Musimy też przemyśleć sprawę, czy wstawiać do łazienki pralkę. Na pewno zajmie dużo miejsca, a więc może lepiej umiejscowić ją w kuchni?

Jasność pożądana

Oczywiste jest, że w łazience musimy zastosować zupełnie inne materiały niż na przykład w salonie. To wszystko przez podwyższoną wilgoć. To jednak nie wszystko, bo powinniśmy też pomyśleć, aby dobrać odpowiednie barwy, a tutaj zdecydowanie najbardziej sprawdzają się jasne odcienie, a także niewielkie rozmiary płytek ceramicznych. Oczywiście, jak nie lubimy takich barw, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować z czymś ciemniejszym. Pamiętajmy jednak, że trudniej urządzić taką łazienkę, trzeba mieć bowiem więcej wyczucia.

Sposób na powiększenie

Jak interesują nas projekty domów z poddaszem, które przeważnie są niewielkie, to musimy się też przygotować, że i łazienka nie będzie pokaźnych rozmiarów. Nic jednak straconego, bo i małe pomieszczenie można z łatwością optycznie powiększyć - za pomocą luster. Jedynym ich mankamentem jest to, że trzeba je często czyścić, a jak mamy ich dużo, to tym bardziej, bo brud będzie bardzo widoczny.

Pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu

Na wygląd łazienki bardzo mocno wpływa oświetlenie, a niestety wiele osób lekceważy ten fakt. Często więc montowana jest jedna, centralna lampa na suficie, która do tego pomieszczenia średnio pasuje. Zdecydowanie korzystniej wybrać punktowe oświetlenie, światło zaś powinno mieć ciepłą barwę.

Pamiętając o tych kilku zasadach mamy dużą szansę na stworzenie takiej łazienki, w której będziemy czuć się dobrze i komfortowo. Dla niezdecydowanych polecamy także artykuł na temat: Dla kogo odpowiednie będą gotowe projekty domów?

Grupa Tipmedia
Podziel się: