Na co patrzeć, wybierając kredyt hipoteczny?

  • 22.05.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Na co patrzeć, wybierając kredyt hipoteczny?
Żeby kupić mieszkanie, ogromna większość Polaków posiłkuje się kredytem hipotecznym, który wiąże kredytobiorcę z bankiem na wiele długich lat. Warto zatem podjąć rozsądną decyzję i odpowiedzialnie wybrać jak najlepszy kredyt, w czym pomogą Ci wskazówki zawarte w niniejszym tekście. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, poszukując kredytu na zakup nieruchomości.

Wysokość raty

Po podpisaniu umowy kredytowej Twój budżet domowy zostaje obciążony ratą, której wysokość zależy od wartości kupowanej nieruchomości, czasu spłaty, wysokości oprocentowania oraz innych kosztów. Im droższe mieszkanie, im krótszy termin spłaty i im wyższe oprocentowanie, tym większa rata. Jej wysokość powinna być dobrana przede wszystkim pod kątem Twoich indywidualnych możliwości finansowych, tak abyś mógł ją spłacać każdego miesiąca bez zbędnych wyrzeczeń.

RRSO

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) to procentowy wskaźnik, który uwzględnia wszystkie koszty kredytu – oprocentowanie, prowizję, ubezpieczenia oraz inne koszty, jak np. opłata przygotowawcza czy opłata za złożenie wniosku. Warto korzystać z tego wskaźnika w celu porównania kosztów kredytu hipotecznego w różnych bankach. To bardzo łatwe, ponieważ im niższa wartość RRSO, tym korzystniejsza pod względem finansowym jest dana oferta. Wyraźnie pokazuje to ranking kredytów hipotecznych kredyt-na-nieruchomosc.pl, dzięki któremu w mgnieniu oka znajdziesz najlepszą ofertę.

Łączny koszt kredytu

Zanim podpiszesz umowę, zorientuj się, ile pieniędzy oddasz bankowi z tytułu rat, odsetek i wszystkich innych opłat. Łączny koszt kredytu to wraz z RRSO najlepszy wskaźnik służący do porównywania ofert pomiędzy sobą.

Dodatkowe opłaty

Oprocentowanie, prowizja, koszty przygotowawcze i opłaty ubezpieczeniowe są wiadome od samego początku i wlicza się je do RRSO oraz łącznego kosztu kredytu. Problem w tym, że koszty windykacji i restrukturyzacji kredytu nie są ujmowane przez te wskaźniki, jak również nie podaje ich żadna porównywarka kredytów hipotecznych. W związku z tym należy się zorientować w tej kwestii jeszcze przed podpisaniem umowy, chociażby po to, żeby widzieć na jakie wydatki oprócz tych najbardziej podstawowych się przygotować.

Wysokość wkładu własnego

Jak wiadomo, zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się obecnie z koniecznością wniesienia wkładu własnego. Choć rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego mówią o 20% wartości nieruchomości, niektóre banki umożliwiają zadłużenie się również w przypadku wniesienia wkładu własnego w wysokości 10% ceny mieszkania. Jeśli więc dysponujesz mocno ograniczonym budżetem i nie wiesz, czy uda Ci się uzbierać 20% wkładu własnego, poszukaj oferty z obniżonym wkładem własnym.

Grupa Tipmedia
Podziel się: