5 rzeczy, które Twój kredyt musi spełniać

  • 18.05.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
5 rzeczy, które Twój kredyt musi spełniać
Zaciągając kredyt, zamierzasz się zapożyczyć możliwie najniższym kosztem i na bezpiecznych warunkach. To zrozumiałe, dlatego zapoznaj się z pięcioma warunkami, które Twój kredyt musi spełniać, jeśli nie chcesz przepłacać ani narażać się na wysokie ryzyko.

1. Kwota dobrana do potrzeb

Kredyt gotówkowy nie powinien być ani zbyt duży, ani zbyt mały. Jeśli zadłużysz się bardziej, niż potrzebujesz, oddasz więcej odsetek, co mija się z celem. Nie ma sensu również pożyczane zbyt niskiej kwoty, ponieważ w takiej sytuacji istnieje niebezpieczeństwo, że nie uda się sfinansować koniecznego wydatku. Nie przesadzaj więc w jedną ani drugą stronę, bo możesz tylko narobić sobie kłopotów. Głęboko zastanów się, ile pieniędzy potrzebujesz i dokładnie tyle pożycz.

2. Rata dopasowana do możliwości

Zaciągając kredyt, decydujesz się go zwrócić w ratach (najczęściej comiesięcznych) o określonej wysokości. Skracając i wydłużając czas spłaty, automatycznie podwyższa lub obniża się pojedyncza rata. Przy dobieraniu jej wysokości miej pewność, że Twój budżet domowy bez kłopotów udźwignie jej ciężar i nie pojawiają się opóźnienia w spłacie. Z drugiej strony nie warto wydłużać terminu w nieskończoność, bo odbija się to niekorzystnie na kosztach kredytu.

3. Konkurencyjne warunki

Atrakcyjne oprocentowanie, niska prowizja lub jej całkowity brak, zero obowiązkowych ubezpieczeń – to podstawowe elementy, które opisują dobrą ofertę w rankingu kredytów gotówkowych. Żeby mieć pewność, że wybierasz korzystny produkt, przy poszukiwaniu kredytu i porównywaniu ofert uwzględniaj dwa elementy: wskaźnik RRSO i łączny koszt kredytu. RRSO sumuje wszystkie koszty związane z kredytem i ujmuje je procentowo w skali roku, a łączny koszt kredytu pokazuje, ile trzeba oddać bankowi z tytułu rat i opłat.

4. Brak dodatkowych opłat

O ile oprocentowanie i prowizje zawiera przeważająca większość kredytów gotówkowych, o tyle warto zwrócić uwagę również na inne, bardziej ukryte opłaty. Chodzi o takie pozycje w cenniku banków jak wcześniejsza spłata i nadpłata kredytu, zmiana warunków umowy czy udostępnienie informacji na temat salda zadłużenia. Niejedna placówka pobiera opłaty za tego typu „usługi”, co należy mieć na uwadze, podpisując umowę.

5. Zrozumiała umowa

Czy wiesz, że ok. 50% Polaków przyznaje się do nieczytania podpisywanych umów? Skutki zaniechania mogą być daleko idące, dlatego nie popełniaj tego powszechnego błędu i nie składaj swojego podpisu pod żadnym dokumentem, z którego treścią się nie zapoznałeś lub którego nie rozumiesz. Wszelkie niejasności powinny zostać Ci wytłumaczone przez pracowników banku, a jeśli zauważysz jakeś zapisy, z którymi nie możesz się zgodzić, po prostu poszukaj innego kredytu. Wiele ciekawych ofert zawiera m.in. porównywarka kredytów gotówkowych kredytnakazdycel.pl.

Grupa Tipmedia
Podziel się: