Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

  • 27.11.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Jak znaleźć numer księgi wieczystej?
Ustalenie numeru księgi wieczystej to pierwszy krok jeśli chcemy zapoznać się ze stanem prawnym nieruchomości.

Czym jest księga wieczysta
O księdze wieczystej mówić można jak o swoistej "biblii" nieruchomości. To w niej znajdziemy wszystkie informacje dotyczące działki, domu czy mieszkania, które z prawnego punktu widzenia mogą nas interesować. W księdze umieszczono między innymi dane dotyczące położenia nieruchomości, jej adresu, metrażu czy też ilości i rodzaju pomieszczeń składających się na daną nieruchomość. Księga zawiera także informację o tym, kto jest właścicielem nieruchomości. Niezwykle istotny jest też dział dotyczący hipotek, który pozwoli nam ustalić ewentualne zadłużenie.

Kiedy zaglądamy do księgi wieczystej
Chociaż księga wieczysta jest niezwykle ważnym dokumentem nie zaglądamy do niej na co dzień. Są jednak takie sytuacje, kiedy jest nam ona niezwykle przydatna. Na przykład w momencie kupna nieruchomości powinniśmy zajrzeć do księgi i zweryfikować zawarte w niej informacje. W szczególności znaczenie ma tu upewnienie się co do tożsamości sprzedawcy. Dobrze jest też wiedzieć, czy nie kupujemy domu obciążonego hipoteką, która pochłonie nasze życiowe oszczędności.

Jak znaleźć numer księgi wieczystej
Numer księgi wieczystej stanowi informację, której właściciel nieruchomości powinien nam udzielić. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie jest to możliwe? Można skorzystać z Internetu lub udać się do Sądu Rejonowego. W sieci znaleźć można komercyjne wyszukiwarki, takie jak Ksiegiwieczyste.pl, za pomocą których bez trudu odnajdziemy numer interesującej nas księgi - wystarczy podać adres danej nieruchomości lub numeru działki. Uzyskując w ten sposób numer będziemy mogli bezpłatnie zajrzeć do wybranej księgi za pomocą publicznej przeglądarki (Ekw.ms.gov.pl). Jeśli jednak chcemy też przejrzeć akta księgi wieczystej konieczna będzie wizyta w Sądzie Rejonowym właściwym miejscowo. Warto jednak pamiętać, że potrzebujemy wykazać interes prawny, aby do akt zaglądnąć.

Innym sposobem na uzyskanie numeru księgi wieczystej danej nieruchomości jest wizyta w Powiatowym Urzędzie Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Tam również po złożeniu stosownego wniosku będziemy mogli uzyskać dokument, który m.in. będzie zawierał numer księgi wieczystej danej nieruchomości. Warunkiem uzyskania pełnej informacji jest wykazanie interesu prawnego do nieruchomości, co nierzadko stanowi problem.

Na koniec warto też dodać, że sama księga (z wyłączeniem jej akt) jest jawna, każdy więc może mieć do niej dostęp. Osoby, które są zainteresowane daną nieruchomością powinny skorzystać z tej możliwości i nie dać się niczym zaskoczyć.

Zdjęcie: Fotolia

Grupa Tipmedia
Podziel się: