Wiosenny kaszel u dzieci i dorosłych - pierwsza pomoc

  • 30.03.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Wiosenny kaszel u dzieci i dorosłych - pierwsza pomoc
Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu, który pomaga oczyścić drogi oddechowe ze śluzu i zanieczyszczeń pyłowych. Kaszel jako objaw towarzyszy zwykle chorobie lub jest reakcją na jakieś ciało obce. Rezultatem kaszlu jest skurcz klatki piersiowej, oskrzeli oraz mięśni oddechowych.

Rodzaje kaszlu

Kaszel może być suchy, czyli nieproduktywny. Nie towarzyszy mu wtedy odkrztuszanie wydzieliny. Taki kaszel pojawia się na początku infekcji, kiedy nie ma zalegającego śluzu. Potem może przerodzić się w kaszel mokry, czyli produktywny, który polega na wykrztuszaniu wydzieliny z płuc. Ze względu na czas trwania kaszel dzieli się na ostry, podostry oraz przewlekły. Ostry trwa do 3 tygodni, podostry między 3 a 8 tygodniami, a przewlekły trwa ponad 8 tygodni.

Kaszel u dorosłych – przyczyny

Dorośli najczęściej kaszlą podczas infekcji górnych dróg oddechowych, jak grypa, przeziębienie, infekcje bakteryjne, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie krtani. Zdarzają się poważniejsze przyczyny kaszlu i wcale nie związane z wirusami czy bakteriami. Kaszel o charakterze przewlekłym pojawia się przy alergii. Astma oskrzelowa czy przewlekłe obturacyjna choroba płuc oraz zapalenie oskrzeli także charakteryzują się długotrwałym kaszlem. Ponadto refluks żołądkowo-przełykowy, niewydolność serca, zatorowość płucna, nowotwór płuc, choroby śródmiąższowe płuc, krztusiec, gruźlica, rak nadgłośni czy rozstrzenie oskrzeli objawiają się uporczywym kaszlem. Kaszel może mieć też podłoże psychologiczne, znane są też przypadki tzw. kaszlu porannego. Ciało obce w gardle oraz niektóre leki, zwłaszcza inhibitory ACE mogą wywołać kaszel.

Kaszel u dorosłych – leczenie

Z kaszlem przy infekcjach czy łagodniejszych schorzeniach można próbować się uporać domowymi sposobami. Polecane szczególnie są inhalacje z olejkiem eukaliptusowym, sandałowym, lawendowym, z sosny lub majeranku, kopru włoskiego, rozmarynu lub drzewa herbacianego oraz nawilżanie powietrza. Nawilżać da się urządzeniami, ale też poprzez umieszczenie mokrych ręczników na kaloryferach. Pomocna okaże się rozgrzewająca maść. Smaruje się nią klatkę piersiową oraz plecy. Maść taka zawierają wyciągi z olejków oraz ziół. Użycie jej na noc, spowoduje, że będziemy wdychać aromat ziół i olejków przez sen, co także będzie swojego rodzaju inhalacją. Oczywiście jak kaszel, to syropy. Mogą być te z apteki, ale też domowej roboty, np. z cebuli, buraków. Na przewlekły kaszel dobry jest mniszek lekarski pospolity w postaci miodu lub syropu, a także oliwa z oliwek

Kaszel u dzieci – przyczyny

Część przyczyn kaszlu u dzieci jest wspólna tym dla dorosłych, ale nie wszystkie. Najczęściej kaszel dolega dzieciom także przy infekcjach, ale może też być sygnałem cięższego schorzenia. Suchy kaszel z wysoką gorączką może świadczyć o bakteryjnym zapaleniu tchawicy, nasilający się nocą kaszel to jeden z objawów krupu, czyli zapalenia krtani, tchawicy i oskrzeli, kaszel napadowy z wyciekiem z nosa i chrapliwym oddechem to przejaw zapalenia oskrzelików. Zapalenie płuc objawia się kaszlem przerywanym oddechami wraz ze świstami oddechowymi, także gorączką i bólami mięśniowymi. Krztusiec i mukowiscydoza to poważne schorzenia, objawiające się m.in. kaszlem. Przy krztuścu pojawia się też katar oraz bezdech u niemowląt, a przy mukowiscydozie zapalenie jelit, nieżyt zatok przynosowych, pałeczkowatość palców, zatrzymanie rozwoju i wzrostu oraz sinica łożysk paznokci. Dzieci mogą cierpieć też na astmę oraz refluks żołądkowo-przełykowy. Ściekanie wydzieliny z nozdrzy tylnych występuje po zakażenie dróg oddechowych i wywołują przewlekły kaszel. Bardzo groźne zwłaszcza u małych dzieci jest utknięcie ciała obcego w gardle, które objawi się nagłym napadem kaszlu oraz dławieniem się. Maluchy kaszlą także, kiedy przebywają w pomieszczeniach z zanieczyszczonym powietrzem, np. poprzez dym papierosowy.

Kaszel u dzieci – leczenie

Jak ulżyć dziecku w kaszlu? Na noc warto posmarować mu klatkę piersiową oraz plecy maścią rozgrzewającą. Powietrze w pokoju trzeba odpowiednio nawilżyć poprzez urządzenie, mokre ręczniki na kaloryferze lub ustawienie w jego okolicy miski z gorącą woda. Trzeba jednak bardzo uważać, by malec się nie poparzył. Można też skropić poduszkę dziecka olejkiem eukaliptusowym, jodłowym lub sosnowym, by lepiej mu się nocą oddychało. Dziecko powinno dużo pic, by nawilżać gardło. Najlepiej często niewielkie porcje wody. Jeśli dokucza mu kaszel mokry, można podawać herbatę z cytryną albo malinowym sokiem. Dziecko powinno spać z wyżej ułożoną głową, by mieć łatwość odkrztuszania. Dołóż dodatkową poduszkę pod głowę. Pomocne jest też oklepywanie pleców – dłonią złożona w łódeczkę i bardzo delikatnie, oraz ciepła kąpiel. Jeśli domowe metody nie dają rady, sięgnij po syrop dla dzieci, bezpieczny i skuteczny, taki jak http://mucosolvanmini.pl/.

Gdy objawy przeziębienia trwają ponad 3 dni, kaszlowi towarzysza wymioty lub bardzo wysoka gorączka, albo suchy kaszel utrzymuje się nader długo, nie zamieniając się w mokry – koniecznie udaj się do lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Grupa Tipmedia
Podziel się: