3 rzeczy, które musisz wiedzieć o ZUS-ie!

  • 26.10.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
3 rzeczy, które musisz wiedzieć o ZUS-ie!
Mimo że mam wątpliwości co do konieczności istnienia ZUS, to od wielu lat pozostaje ona jedną z moich „ulubionych” instytucji państwowych. Bardzo często dokumenty, jak i pieniądze wpadają tam, jak do czarnej dziury i rzadko udaje się je stamtąd wydostać.

Dowiedz się też jak ominąć ZUS?

W tym poradniku skupimy się na trzech kwestiach, które należy wiedzieć na temat ZUS!

Brak emerytury

Nadal większość osób uważa umowę o pracę za najlepszą formę zatrudnienia, ponieważ utrzymuje się, że jest to tzw. legalne zatrudnienie. Ostatnio emitowana w radiu kampania PIP mocno mnie rozśmieszyła. Mówi ona o tym, że trzeba się szanować i pracować tylko na umowę o pracę. Niestety smutna rzeczywistość wygląda tak, że 90% ludzi zatrudnionych na umowę o pracę zarabia tylko około 2500 zł netto. Trzeba pamiętać o tym, że realny koszt zatrudnienia osoby to prawie 5 tys. zł. Ponadto, do tego dochodzi 26 dni płatnego urlopu, co w rzeczywistości jest całym miesiącem pracy i 33 dni zwolnienia na czas choroby. W firmie zdarzają się różne sytuacje, jak na przykład rotacja pracowników, co również generuje dodatkowe koszty. Zatrudnienie pracownika na umowę o pracę wymaga ogromnego nakładu finansowego, dlatego coraz częściej pracodawcy tego unikają.

Uważam, że jeżeli osoba zatrudniająca chce oszukiwać swoich podwładnych, to zrobi to niezależnie od formy zatrudnienia. Jeżeli ktoś jest nieuczciwy, to umowa o prace nikogo przed tą osobą nie uchroni.

Nie od dziś wiadomo, że system emerytalny w Polsce jest niewydajny i ma duże problemy z wypłacalnością. Nowe wzory wyliczania emerytur sprawiają, że osoby przechodzące obecnie na emeryturę dostają coraz to niższe świadczenia. Ludzie, którzy w tym momencie mają 30 lat mają znikome szanse na otrzymanie jakiegokolwiek świadczenia.

Nawet jeżeli otrzymają cokolwiek, to będą to jakieś „grosze”. Nasuwa się zatem pytanie, czy jednak nie lepiej zrezygnować z umowy o pracę i to, co otrzymamy odkładać, czy też inwestować na przyszłość?

Brak nowych technologii

ZUS działa na tzw. programie Płatnik, który służy do komunikacji z Płatnikami składek oraz z przedsiębiorcami, którzy pracują na własny rachunek albo zatrudniają pracowników. Ponadto, działa cała masa wewnętrznych programów ZUS-u, których dane się nie zgadzają. Generuje to mnóstwo problemów dla przedsiębiorców. Kolejnym absurdem jest to, że pracownicy tego urzędu przez lata nie mogli korzystać z adresów e-mail. Jakiś czas temu się to zmieniło, jednak nie wiele to ułatwia, ponieważ działa to tylko w jedną stronę. Pracownicy ZUS-u nie mogą na te wiadomości odpisać. Te wszystkie niedogodności prowadzą do tego, że jeżeli chcemy pozyskać jakieś dane, to prawie na pewno nam się to nie uda lub informacje, jakie otrzymamy będą błędne.

 

Świadczenia

Poprzez przyznawanie świadczeń mam na myśli zasiłki chorobowe, macierzyńskie, ojcowskie, opiekuńcze, renty, świadczenia rehabilitacyjne, emerytury. Brutalna rzeczywistość wygląda tak, że w interesie tej instytucji jest nieprzyznawanie lub zmniejszanie ich. W przypadku rent osoby, które np. nie mają jednej nogi otrzymują rentę na 2 lata. Jest to oczywiście absurdem, bo przecież noga w ciągu 2 lat nie odrośnie. Lwia cześć obywateli przez całe życie płaci składki, ale niestety w sytuacji kryzysowej musi udowadniać, że coś im się należy.

Jeżeli spodobał Ci się ten tekst to zachęcamy do skorzystania z usług firmy konsultingowej ZUS to nie MUS – sprawdź czym jest optymalizacja ZUS.

Grupa Tipmedia
Podziel się: