Karma dla kota – jak wybrać najlepszą?

  • 26.07.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Karma dla kota – jak wybrać najlepszą?
Niemal wszyscy właściciele kotów karmią swoich małych pupili gotowym jedzeniem kupowanym w sklepach zoologicznych. Nic w tym dziwnego, to łatwy i szybki sposób na zapewnienie kotu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach. Czy jednak na pewno?

Gdyby wierzyć reklamom i hasłom marketingowych każda dostępna na rynku karma dla kota byłaby wspaniałym rozwiązaniem, dzięki któremu zwierzak będzie się cieszył zdrowiem, a jego futerko będzie lśniło. Niestety jednak tak nie jest.

Drożej czy taniej?

Cena niekoniecznie jest wyznacznikiem jakości kociej karmy. Droższa wcale nie musi być lepsza i zdrowsza. Może mieć ładniejsze opakowanie czy wypisane na nim bardziej chwytliwe hasła reklamowe, a w rzeczywistości, zamiast faktycznie odżywiać, może naszego kota po prostu zapychać. Oczywiście taki kot głodny nie będzie, ale już trudno będzie mówić o zbilansowanej diecie. Dlatego lepiej czytać skład każdej z karm i na tej podstawie dokonać wyboru.

Pochodzenie składników odżywczych

Oczywiście, czytanie informacji podanych na opakowaniu przez producenta wcale nie należy do zadań najłatwiejszych. Warto jednak zwracać uwagę nie tylko na to, ile dana karma dla kota zawiera białka, tłuszczu czy węglowodanów. Ważne jest też ich pochodzenie. Przykładowo, białko zdecydowanie bardziej odżywcze będzie to pochodzenia zwierzęcego. Lepiej zatem sprawdzi się sucha karma dla kota, w której składzie na jednym z pierwszych miejsc wymienione jest mięso, niż ta, gdzie głównymi składnikami są zboża.

Suplementy diety i inne dodatki

Bardzo dobrze jeśli zarówno sucha jak i mokra karma dla kota zawiera witaminy i minerały niezbędne dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania naszego pupila. Gotowe kocie posiłki powinny mieć nieco inny skład i zawierać inne suplementy diety w zależności od wieku kota. Poszczególne składniki, witaminy i minerały są bowiem potrzebne na poszczególnych etapach życia w różnych ilościach. Oczywiście jednak, karma dla kota może zawierać nie tylko suplementy diety, ale czasami również składniki całkowicie niepotrzebne, a nawet w dłuższej perspektywie szkodliwe. Unikajmy szczególnie tych karm, które zawierają sztuczne konserwanty, barwniki czy sztuczne aromaty.

Sucha czy mokra?

Oba rodzaje karmy dla kotów mają wielu zwolenników, chociaż dużą popularnością cieszy się też rozwiązanie zakładające żywienie mieszane. Mokra karma dla kota ma wiele zalet – zawiera więcej wody, ma intensywny zapach, jest mniej kaloryczna (a więc trudniej kota utuczyć). Sucha karma dla kota to natomiast rozwiązanie bardziej ekonomiczne i wygodniejsze, ale też nie bez zalet dla naszego czworonoga, m.in. często zawiera mniej sztucznych składników, a jej forma i konsystencja pomagają zadbać o higienę jamy ustnej kota.

Grupa Tipmedia
Podziel się: