Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Wyprawka dla kota. Obowiązkowe zakupy na powitanie zwierzaka w domu

Decyzja podjęta, w twoim domu zagości niedługo nowy członek rodziny – kot. Jak przygotować mieszkanie, aby było ono odpowiednie do przyjęcia zwierzaka? Poniżej znajdziesz krótki poradnik.
  • 20.09.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wyprawka dla kota. Obowiązkowe zakupy na powitanie zwierzaka w domu
  1. Odpowiednie legowisko
  2. Właściwe pożywienie
  3. Drapaki i zabawki

Odpowiednie legowisko

Przybywający do domu zwierzak musi mieć gdzie spać. I mimo że w miarę poznawania swego nowego lokum, kot z pewnością zainteresuje się innymi lokalizacjami (z wnętrzem szafy i samą górą mebli włącznie), to powinien posiadać odrębne legowisko. Będzie to jego własne, indywidualne miejsce, które z pewnością pomoże mu się zaaklimatyzować w mieszkaniu. Powinno być ono miękkie, najlepiej wykonane z dobrej jakości pluszu albo weluru. Pamiętaj, by było ono również dopasowane do wielkości kota.

Mimo że zwierzęta te potrafią się zwinąć i wcisnąć dosłownie w każdy kąt, to miejsce do spania powinno być wygodne i duże – tak, aby zwierzak mógł się w nim bez problemu rozciągnąć. Odpowiednie legowisko dla kota znajdziesz w sklepie ZooArt. A gdzie takie akcesorium położyć? Jest to kwestia indywidualna i zależy od możliwości twojego mieszkania, ale jednym z takich polecanych miejsc jest lokalizacja blisko kaloryfera. Pamiętaj też, aby nie zmieniać położenia kojca – koty to zwierzęta terytorialne, które bardzo przyzwyczajają się do stałych rytuałów, m.in. określonych godzin posiłków czy właśnie miejsca do spania. Daje im to poczucie bezpieczeństwa, dlatego też nie powinno się zmieniać miejsca położenia legowiska. 

Właściwe pożywienie

Obowiązkowym zakupem przed pojawieniem się w domu kota jest odpowiednie pożywienie. Powinno być ono dopasowane do wieku zwierzęcia. Kocięta potrzebują szczególnie dużo składników odżywczych, witamin i tauryny. Karma dla nich posiada również inną konsystencję, niż dla zwierząt dorosłych, dzięki czemu maluchy dobrze radzą sobie z jej zjadaniem i trawieniem. Podstawą prawidłowego żywienia zwierząt powinna być wysokomięsna, odpowiednio zbilansowana karma mokra dobrej jakości.

Wielu hodowców i weterynarzy nie zaleca natomiast karmy suchej. Zgranulowane pożywienie osadza się na zębach, czego efektem jest tworzenie się kamienia nazębnego u zwierzęcia. Ponadto koty są z natury zwierzętami, które bardzo mało piją. Zwierzaki jedzące karmę suchą powinny wypijać duże ilości świeżej wody, aby usprawnić pracę nerek. Niestety nie zawsze jest to możliwe, co może prowadzić do problemów z nerkami. Dlatego mając na względzie dobro kota, warto kwestię suchej karmy dobrze przemyśleć.

Co pewien czas dobrze również podawać zwierzęciu surowe, ale wcześniej dobrze przemrożone mięso. Co ważne, powinno być to zawsze mięso od sprawdzonych dostawców. Nie zaleca się podawania kotom surowej dziczyzny i wieprzowiny.

Drapaki i zabawki

Obowiązkowym wyposażeniem każdego domu, w którym zamieszka kot, jest przynajmniej jeden drapak. Jest to konieczny zakup, chyba że chcesz, aby twoje meble, kanapa i dywany już niedługo stały się miejscem, na którym kociak będzie ostrzył swoje pazurki. Drapanie jest naturalnym odruchem kota. Nie można (zresztą nie należy) tego zwalczać. Zamiast więc denerwować się, że kot próbuje drapać umeblowanie, należy mu zapewnić przedmioty, które może drapać bezkarnie. Dobrze jest zdecydować się na wysokie drapaki, najlepiej wyposażone w budki oraz siedziska, na których kot może spać czy wypoczywać. Poza modelami pionowymi, dobrym pomysłem są też specjalne maty na podłogę do drapania.

Nie zapominaj również o zabawkach. Piłki, wędki z piórkami i zwierzakami na lince, lasery, zabawki z kocimiętką w środku są obowiązkowym elementem wyposażenia kociego domu. Zwierzęta te muszą mieć bowiem zapewnioną rozrywkę, w innym przypadku stają się osowiałe, znudzone, bardzo długo śpią lub też z nudów same wymyślają sobie rozrywkę. A może to być np. kopanie w kwiatkach, drapanie mebli albo podgryzanie opiekuna celem zwrócenia na siebie uwagi.

--- Artykuł sponsorowany ---