6 zasad które należy przestrzegać, by wybrać biuro rachunkowe na 6-tkę!

  • 13.07.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
6 zasad które należy przestrzegać, by wybrać biuro rachunkowe na 6-tkę!
Twoja firma się rozwija i kwestie związane z podatkami i rachunkowością zaczynają Cię przerastać? A może dopiero starujesz ze swoim biznesem i zastanawiasz się nad powierzeniem tej ważnej funkcji profesjonalistom? Nie wiesz, czy wybrać tradycyjne biuro rachunkowe, czy skorzystać z rachunkowości online? Poznaj sześć żelaznych zasad, które musisz poznać przed podjęciem decyzji.

Po pierwsze: czuj się pewnie

Wiedza, kompetencje i doświadczenie w zakresie finansów i rachunkowości wpływają na wiele aspektów prowadzenia działalności gospodarczej: realizowaną sprzedaż, zyskowność, czy koszty. Dlatego tak ważne jest, aby ta sfera Twojego przedsiębiorstwa była należycie prowadzona. I nie ważne, czy dopiero startujesz ze swoim własnym biznesem, czy masz firmę od lat – zawsze jest dobry moment aby zdecydować się na outsourcing usług księgowych. Powierzenie tej sfery profesjonalistom da Ci pewność, że wszelkie kwestie związane czy to z podatkami, czy bieżącymi rozliczeniami, prowadzone będą prawidłowo. A Tobie pozostanie skupić się na tym co wychodzi Ci najlepiej, czyli na biznesie.

Po drugie: postaw na wygodę

Myśląc „outsourcing księgowości” wyobrażasz sobie kursowanie po mieście do biura z teczkami pełnymi papierów? Już widzisz te kolejki do księgowej? I już zaczynasz myśleć, że może lepiej jednak samemu zmierzyć się z fiskusem, ale…

Twoje wyobrażania nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Dziś wielu przedsiębiorców decyduje się na rozwiązanie wygodne, bezpieczne i takie, z którego można skorzystać nie wychodząc z domu – czyli wybór biura rachunkowego online. Możesz tym sposobem zyskać czas, pieniądze, ale także komfort wynikający z nieustannego dostępu do danych swojej firmy. Przy czym nieustannie masz możliwość konsultacji z merytorycznie przygotowanym specjalistą za pomocą internetowych komunikatorów, czy rozmów telefonicznych. Dopełnieniem będzie program do faktur online jak np. bezpłatna Chmura Faktur. Dzięki czemu możesz wystawić fakturę przez internet, zarówno z komputera jak i swojego smartfona . 

Po trzecie: wybierz profesjonalistów

Wyobrażasz sobie, żeby finansami Twojej firmy zajęli się studenci pierwszego roku finansów? Raczej nie do końca… Dlatego nie bój się pytać i sprawdzać. Decydując się na outsourcing księgowy dowiedz się komu powierzasz tę odpowiedzialną funkcję. Najlepiej byłoby, gdyby były to osoby związane z branżą prawniczą, finansową i ubezpieczeniową. A oprócz dyplomów powinny posiadać bogate doświadczenie zawodowe. Najczęściej informację o pracownikach biur rachunkowych znajdziemy na ich stronach internetowych (np. taxcare.pl w zakładce „O nas”).

Po czwarte: zadbaj o bezpieczeństwo

Wybierając biuro rachunkowe na pewno nie zakładasz, że coś może pójść nie tak. W końcu nie po to przekazujesz usługę w fachowe ręce, aby obawiać się o ewentualne porażki. Pamiętaj jednak, że za błędy księgowe przed urzędem skarbowym ponosisz Ty. Jeżeli okaże się, że wynikły z pomyłki biura rachunkowego, masz prawo do odszkodowania, o ile tylko biuro posiadało polisę ubezpieczeniową od ewentualnych błędów księgowych. Dlatego zawsze warto dopytać, czy firma, której chcemy powierzyć nasze finanse, takowe posiada. Pamiętaj, kto pyta – nie błądzi.

Po piąte: nie zgiń w molochu

Nie zawsze dużo znaczy dobrze. Wybierając biuro rachunkowe trzeba mieć to na uwadze. Czasem niewielka firma, zatrudniająca kilku pracowników, może lepiej poprowadzić Twoje finanse niż wielki moloch. W mniejszym biurze mamy pewność, że nasze przedsiębiorstwo nie zginie w gąszczu innych. Świadomość, że grupa księgowych zna rachunkową stronę naszej działalności od podszewki i kompleksowo doradzi oraz pomoże w sytuacjach kryzysowych, jest bezcenna.

Po szóste: oszczędzaj

Jako przedsiębiorca wiesz, że koszty odgrywają kluczową rolę w biznesie. I najważniejsze, to nie przepłacać, jeśli nie widać różnicy. Ta zasada dokładnie sprawdza się w przypadku biur rachunkowych. Bez względu na to, czy wybierzemy opcję tradycyjną, czy online, możemy liczyć na bardzo podobną usługę. Z tym, że ta druga będzie o wiele tańsza. Oczywiście tu ceny również rosną wraz z zakresem naszym potrzeb. Ale niewspółmiernie mniej niż w przypadku księgowości tradycyjnej.

Warto zajrzeć do cennika biura rachunkowego i dokładnie prześledzić ofertę. Często o wiele korzystniej jest wybrać abonament na dłuższy okres, albo na więcej usług w pakiecie. Możesz też przejść do zakładki „promocje i oferty specjalne”. Znajdziesz tam często akcje kierowane do konkretnych rodzajów działalności, np. dla stawiających pierwsze kroki w biznesie, dla kierowców, czy dla osób z branży beauty.

Grupa Tipmedia
Podziel się: