Co musi znaleźć się w łazience publicznej?

  • 26.06.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Co musi znaleźć się w łazience publicznej?
Publiczne toalety we współczesnym świecie są normą. Dostępne są w centrach handlowych, na stacjach benzynowych, dworcach i w wielu innych miejscach. Można z nich korzystać bez jakichkolwiek przeszkód, za darmo lub za niewielką opłatą. Aby były jak najbardziej funkcjonalne, powinny być urządzone zgodnie ze ściśle określonymi normami i standardami.

Neutralne pomieszczenie dla każdego

Toalety publiczne nie powinny być w żaden sposób spersonalizowane. To przestrzenie przeznaczone dla wielu różnych osób, o różnych upodobaniach i gustach, niepowiązanych w żaden sposób ze sobą. Dlatego ważna jest neutralność tego typu pomieszczeń. Nie należy umieszczać w niej roślin czy zapachowych świeczek. Jeśli chcemy, aby toaleta nabrała oryginalnego charakteru, to możemy zdecydować się na zawieszenie plakatów lub innych obrazków czy zdjęć. Nie powinny być one jednak zbyt nachalne ani przedstawiać treści, które mogą zostać przez kogoś odebrane w negatywny sposób.  

Publiczne toalety nie powinny być urządzone w zbyt wielu różnych barwach. Warto wykorzystać w nich kolorystyczny motyw przewodni spójny z tym, jak wygląda np. centrum handlowe bądź kino, w którym znajduje się łazienka. Jednak nie należy przesadzać z ilością intensywnych barw. Łazienki publiczne najlepiej prezentują się, gdy urządzone są w neutralnych kolorach szarości lub beżu bądź w uniwersalnej bieli. Należy unikać ciemnych barw na ścianach i wykorzystywać je tylko na podłodze bądź w postaci blatów i akcesoriów łazienkowych. Dzięki temu pomieszczenie będzie wydawało się bardziej przestronne i czystsze.

Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń

W publicznych łazienkach ważną rolę odgrywa odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Toalety i pisuary muszą znajdować się w odpowiedniej odległości od siebie. Poszczególne kabiny muszą mieć dogodną wielkość, aby zapewnić osobom korzystającym z nich wysoki komfort użytkowania. W toalecie powinien znajdować się podajnik do papieru toaletowego, kosz na śmieci oraz szczotka do WC. Warto również zapewnić odpowiednie oddzielenie pomieszczenia z toaletami od miejsca do mycia rąk. Sprawi to, że łazienka będzie bardziej przyjazna i wygodniejsza w użytku.

Poza odpowiednimi odległościami ważna jest również proporcjonalna ilość konkretnych sprzętów. Na trzy toalety lub trzy pisuary powinna przypadać co najmniej jedna umywalka. Są to normy, które należy spełnić w każdej łazience w miejscu publicznym. Dzięki temu użytkownicy toalety będą mogli odpowiednio zadbać higienę. Niezbędne do tego są również dozowniki na mydło umieszczone niedaleko od umywalki oraz suszarki do rąk bądź podajniki do ręczników papierowych.

Wszystkie wymienione akcesoria muszą być na wyciągnięcie ręki, aby umożliwić jak najwygodniejsze korzystanie z tej przestrzeni. Nad umywalką można zawiesić również lustro. Odpowiednie produkty i akcesoria, które są niezbędne w publicznej toalecie można zamówić online, na przykład w sklepie internetowym 123lazienka.pl. Gruntowne zapoznanie się z ofertą w sieci, znacznie ułatwi poszukiwania odpowiedniego sprzętu oraz jego zakup.

Higiena jest najważniejsza

Łazienki publiczne to miejsca, z których każdego dnia korzystają setki, a czasami nawet tysiące obcych sobie osób. Dlatego w tego typu miejscach bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia higiena i czystość. Należy pamiętać o regularnym sprzątaniu tego pomieszczenia oraz o kontroli czystości w ciągu dnia. Dzięki temu klienci kina, centrum handlowego lub innego miejsca unikną nieprzyjemnych sytuacji.

Doskonałym rozwiązaniem, które ułatwi zachowanie odpowiedniego poziomu czystości w toalecie publicznej, jest zakup specjalnych produktów z dodatkowymi powłokami ochronnymi. Dzięki nim urządzenia sanitarne będą nie tylko odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak uderzenia czy zarysowania. Specjalne powłoki ochronne sprawiają również, że powierzchnie nie brudzą się tak szybko oraz spowalniają rozwój bakterii i zarazków. Tego typu funkcje są niezwykle przydatne przede wszystkim w łazienkach publicznych, z których codziennie korzystają różne, zupełnie obce dla siebie osoby.

Grupa Tipmedia
Podziel się: