Jak skutecznie chronić się przed smogiem?

  • 3.03.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Jak skutecznie chronić się przed smogiem?
Smog i inne rodzaje zanieczyszczeń powietrza wywierają bardzo negatywny wpływ na zdrowie oraz funkcjonowanie naszego organizmu. Zanieczyszczone powietrze jest bowiem przyczyną nowotworów, chorób układu oddechowego i krwionośnego, przyczynia się także do rozwoju astmy oraz alergii. Jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży oraz ludzi cierpiących na choroby układu oddechowego. W jaki sposób możemy skutecznie chronić siebie i swoich bliskich przed smogiem?

Smog w Polsce – powietrze nadal słabej jakości

Według danych opublikowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska normy dotyczące zanieczyszczenia powietrza są przekroczone praktycznie w całej Polsce. Polska znajduje się także w niechlubnej czołówce krajów Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Odpowiedzialne za taki stan rzeczy są smog i inne rodzaje zanieczyszczeń powietrza, którymi na co dzień oddychamy. W smogu znajdują się m. in. takie groźne dla naszego zdrowia substancje, jak dwutlenek siarki, pyły zawieszone: PM10, PM2,5 oraz metale ciężkie. Cząsteczki zanieczyszczeń są bardzo małych rozmiarów, przez co bez trudu wnikają do naszych płuc oraz górnych dróg oddechowych.

Szczególnie niebezpieczne są najmniejsze z nich, cząsteczki PM2,5, gdyż wnikają one bezpośrednio do kanalików płucnych, a z nich przedostają są wraz z krwią do wszystkich tkanek i organów wewnętrznych organizmu człowieka. W efekcie smog i inne rodzaje zanieczyszczeń powietrza szkodzą nie tylko naszym płucom i górnym drogom oddechowym, ale także całemu organizmowi.

Jak skutecznie chronić się przed smogiem? Kilka porad

Jak widać, smog jest nie tylko nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym, ale także zjawiskiem bardzo niebezpiecznym dla naszego zdrowia oraz życia. Zanieczyszczone powietrze jest tym większym problemem, że aby żyć, musimy przecież oddychać. Co możemy więc zrobić, aby skutecznie ochronić się przed smogiem i innymi zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu?

Ochroń się przed smogiem… od wewnątrz

Według badan naukowych przed negatywnym wpływem zanieczyszczonego powietrza może skutecznie chronić nas właściwie dobrana dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy. W naszych posiłkach powinny się znaleźć m. in. takie składniki, jak cenne kwasy omega 3. Posiadają one bowiem działanie oczyszczające układ krwionośny oraz zmniejszają negatywny wpływ smogu na organizm człowieka. Kwasy omega 3 znajdziemy w takich produktach, jak ryby, orzechy, migdały, masło oraz pestki dyni. Także obecność w codziennej diecie witamin z grupy B oraz witaminy C i E pozytywnie wpływa na ochronę naszego organizmu przed smogiem.

Maski antysmogowe – kiedy powietrze jest złej jakości

Sama dieta jednak nie wystarczy, aby uchronić się przed złej jakości powietrzem. Lekarze zalecają bowiem, aby w dni, kiedy panuje smog, unikać wychodzenia na zewnątrz oraz wietrzenia mieszkań. Są jednak sytuacje, w których musimy wyjść na podwórko, aby np. dostać się do pracy, szkoły, czy zrobić zakupy. W takim wypadku powinniśmy wyposażyć się w dobrej jakości maskę antysmogową, która nie dopuści, aby zanieczyszczone powietrze przedostało się do naszych płuc. W maski antysmogowe warto wyposażyć także swoje dzieci oraz zachęcać je do ich regularnego noszenia, kiedy powietrze w naszym mieście jest silnie zanieczyszczone.

Zrezygnuj z uprawiania sportu na podwórku

W dni, kiedy zanieczyszczenie powietrza jest wysokie, nie powinniśmy także uprawiać sportów na świeżym powietrzu. Podczas wysiłku oddychamy bowiem znacznie szybciej, przez co do naszego organizmu trafiają większe ilości zanieczyszczeń. W dni, kiedy panuje smog, poćwiczmy więc lepiej w domowym zaciszu, ewentualnie wybierzmy się na siłownię.

Codziennie sprawdzaj jakość powietrza w swojej okolicy

Aby móc skutecznie zapobiegać negatywnemu oddziaływaniu smogu na nasz organizm, musimy jednak przede wszystkim wiedzieć, kiedy powietrze w naszej okolicy jest złej jakości. Sprawdzimy smog i inne rodzaje zanieczyszczeń powietrza w Airly, które codziennie dostarcza najświeższe dane dotyczące jakości powietrza w całej Polsce. Warto więc zainstalować aplikację i codziennie przed wyjściem z domu sprawdzać poziom zanieczyszczeń powietrza w naszym mieście. Pozwoli to nam odpowiednio przygotować się do wyjścia oraz lepiej zaplanować swój dzień.

Grupa Tipmedia
Podziel się: