Ochładzaj i oszczędzaj

  • 11.06.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Ochładzaj i oszczędzaj
W upalne dni, których z roku na rok jest coraz więcej coraz częściej myślimy o inwestycji w instalację klimatyzacji. Jak jednak zrobić to oszczędnie i z myślą o rozsądnych rachunkach za prąd? Poniżej podpowiadamy.

Klimatyzacja i tańszy prąd

Na koszt instalacji klimatyzacyjnej składają się zmienne, na które mamy wpływ oraz takie, na które jest ograniczony lub żaden. Oczywiście można używać klimatyzacji rzadko i w ograniczony sposób, ale raczej nie po to inwestujesz w jej zakup. To co naszym zdaniem przede wszystkim warto zrobić, to rozważyć zmianę sprzedawcy prądu.

W całym kraju, w tym.na terenie Bydgoszczy działa polecana marka Po Prostu Energia, której szeroka oferta wydaje nam się szczególnie interesująca dla posiadaczy klimatyzacji. Po Prostu Energia jako jedyny sprzedawca prądu na rynku na pewno zminimalizuje dodatkowe opłaty do zera. Możesz być również spokojny, że kompetentny doradca szybko wyliczy i wytłumaczy wysokość miesięcznych rachunków i ich składowe. Zmiana sprzedawcy prądu nie będzie od Ciebie wymagała żadnych dodatkowych działań, poza podjęciem decyzji - doradca z Po Prostu Energia, na mocy udzielonego przez Ciebie pełnomocnictwa, całą kwestię biurokratyczną bierze na Ciebie.

- To prawda, że moje rachunki za prąd znacząco zmalały, odkąd korzystam z usług Po Prostu Energia - mówi nam pani Anna, klientka marki. - Wcześniej przede wszystkim nie rozumiałam za co płacę. Kiedy zdecydowaliśmy się z mężem na instalację klimatyzacji, postanowiłam zrozumieć - poleca zadowolona ze zmiany sprzedawcy prądu, bydgoszczanka.

Ile zapłacimy za prąd

Być może wcześniej sam chcesz najpierw obliczyć, ile zapłacisz za prąd w domu lub biurze z klimatyzacją. Możesz to zrobić znając pobór mocy oraz czas pracy urządzenia klimatyzującego,. Ile kWh w ciągu jednej doby zużyje klimatyzator? Działaj wg wzoru:

En = tP

En – dobowe zużycie energii elektrycznej przez klimatyzator, kWh/dzień;

t – czas pracy klimatyzatora w ciągu doby, (h);

P – pobór mocy przez klimatyzator dla chłodzenia, (kW.)

Po przemnożeniu powyższej wartości przez koszt 1kWh prądu będziesz wiedział, ile zapłacisz za dzień pracy klimatyzatora. I tu przyda się najlepsza oferta ceny prądu, którą oferuje Po Prostu Energia.

Wybieramy moc klimatyzatora

Kiedy już zadbałeś o oszczędne rachunki za prąd, nadchodzi czas, aby dobrze dobrać urządzenie klimatyzacyjne do potrzeb Twojego lokum.  Zasada jest taka, że musisz wziąć pod uwagę rozmiar chłodzonych pomieszczeń, bo od nich właśnie zależy moc klimatyzatora. Zasada jest taka, że na każde 10 m2 powierzchni potrzebne jest 1kW mocy chłodniczej urządzenia. Czyli np. w pomieszczeniu o powierzchni 50 m2 trzeba zainstalować klimatyzację o mocy ok. 5,0 kW.

Zasady ekologicznego używania klimatyzacji

Kiedy już zadbałeś o wszystkie powyższe elementy zadbaj również o środowisko naturalne. Oto kilka podstawowych zasad:

- Podczas pracy klimatyzacji muszą być pozamykane okna i drzwi do innych pomieszczeń, w których nie ma klimatyzacji -  wyjaśnił nam pracownik działu obsługi klienta z firmy instalującej klimatyzację, m.in. na terenie Bydgoszczy. - Zalecamy również klientom używanie skutecznych osłon okiennych, które znacznie obniżają zużycie energii przez klimatyzację - dodaje. Od pracownika obsługi klienta z firmy instalującej klimatyzację m.in. w okolicach Bydgoszczy, dowiedzieliśmy się także, że różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem chłodzonym, a ciepłym powietrzem na zewnątrz powinna mieć maks. niż 7 stopni C. Nasz rozmówcą zwrócił również uwagę, że istotne są regularne przeglądy urządzeń klimatyzacyjnych, dbanie o sprzęt również przekłada się na pobór prądu.

Grupa Tipmedia
Podziel się: