Wakacje i Restauracje w Toruniu - Wakacje 2018 co zwiedzać i gdzie warto zjeść w Toruniu?

  • 7.06.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Wakacje i Restauracje w Toruniu - Wakacje 2018 co zwiedzać i gdzie warto…
Toruń jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych miast w Polsce. Ominęły go wojenne zawieruchy, można tu podziwiać oryginalną gotycką architekturę, stary układ ulic i… krzywą wieżę! Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Krzywa Wieża w Pizie ma w Toruniu młodszą siostrę.

Ciężko wytłumaczyć fakt, że spędzamy wakacje a atrakcyjnych miastach Europy i świata, a perełki polskiej turystyki traktujemy nieco po macoszemu. Toruń nie zajmuje czołowego miejsca na liście najpopularniejszych polskich miast. Biorąc pod uwagę ilość zabytków i atrakcji przygotowanych dla turystów trudno to zrozumieć.

Toruń może poszczycić się kilkoma setkami starych kamienic wybudowanych w Średniowieczu. Miasto nie zostało zburzone w czasie wojny, zachowały się nie tylko budynki, ale też średniowieczny układ ulic. To właśnie dlatego wieczorny spacer uliczkami Torunia uznaje się za niezwykle romantyczny.

Zanim jednak nastąpi wieczór, warto co nieco zobaczyć w ciągu dnia. Rynek Starego Miasta to dobry punkt wyjścia do spaceru po Toruniu. Tuż przy Rynku mieści się dawny Ratusz, w którym obecnie znajduje się Muzeum Okręgowe, a na górnym poziomie taras widokowy. Przed Ratuszem jedna z atrakcji, przy której turyści chętnie robią zdjęcia – pomnik Mikołaja Kopernika. Drugim chętnie fotografowanym obiektem jest Rotunda, w której dziś mieści się… areszt miejski.

Krzywa Wieża w Toruniu to nie żart. Została zbudowana jako baszta warowna, niestety na niestabilnym podłożu, które zapadło się z jednej strony. Dziś wieża jest swoistym wyzwaniem dla turystów. Nie każdemu uda się oprzeć o nią wyprostowanymi rękami i nie upaść na plecy. W drugiej wersji zabawy trzeba oprzeć się plecami o przechyloną ścianę, wyciągnąć ręce przed siebie i zachować równowagę.

Toruń posiada także swój własny Kościół Mariacki wybudowany w okresie Gotyku. Można tu posłuchać przepięknej organowej muzyki na instrumencie z epoki renesansu.

W Toruniu mieści się Muzeum Podróżników imienia Toniego Halika. Możemy tu oglądać bogatą kolekcję pamiątek, jaką słynny polski podróżnik zgromadził podczas licznych podróży. Ciekawostką są klucze, których Tony Halik zapomniał oddać w licznych hotelowych recepcjach.

Toruń to miasto, które nikogo nie pozostawi głodnym. Całodzienne zwiedzanie nie byłoby możliwe bez dobrego posiłku. W mieście znajdziemy wykwintne restauracje oraz swojskie karczmy czy tradycyjną naleśnikarnię. Na uwagę zasługują dwie restauracje serwujące włoskie dania – Stare Metropolis. Serwowane tu dania przygotowuje się ze składników importowanych z Włoch. Oryginalna kuchnia śródziemnomorska (www.staremetropolis.pl) w samym sercu Torunia – tego nie można przegapić.

Grupa Tipmedia
Podziel się: