Grecja Last Minute na długi weekend czerwcowy. Co warto zwiedzić?

  • 11.06.2019, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Grecja Last Minute na długi weekend czerwcowy. Co warto zwiedzić?
Tegoroczny kalendarz dni wolnych od pracy ułożył się w bardzo korzystny sposób. Po wyjątkowo długiej majówce przyszła pora na czerwcowy odpoczynek – z dala od codziennej rutyny i obowiązków. Lecimy zatem do słonecznej Grecji!

Akropol i Plaka – powrót do korzeni europejskiej cywilizacji

Pojechać na wakacje last minute do Grecji i nie zobaczyć Akropolu to trochę jak być w Paryżu i nie zrobić sobie zdjęcia przy wieży Eiffla. Historyczne świadectwo europejskich korzeni znajduje się właśnie na ateńskim Akropolu, ulokowanym na wapiennym wzgórzu, z którego rozciąga się widok na okolicę. Znajdziesz tu liczne świątynie starożytnych bóstw opisywanych w mitologii greckiej. Twoją uwagę z pewnością przyciągnie świątynia Ateny Partenos, wzniesiona z białego marmuru i utrzymana w stylu doryckim, w której oddawano cześć patronce mądrości. W greckim słońcu wyjątkowo dumnie prezentuje się również Erechtejon z charakterystycznymi kariatydami – kolumnami z wizerunkami kobiet. Będziesz mógł wyobrazić sobie, jak starożytni Grecy czerpali rozrywki ze sztuki, odwiedzając pozostałości Teatru Dionizosa, usytuowanego na południowym stoku. Z Akropolu spojrzysz również na okolicę, w tym na znajdującą się pod nim Plakę pełną historycznych zabytków, restauracji i muzeów, które tylko czekają, abyś je na nowo odkrył.

 

Przyszłość Greków w rękach Pytii. Wyrocznia Delficka

Starożytna Grecja to nie tylko fundament europejskiej myśli filozoficznej, to także coś o wiele głębszego. Próbę poznania przyszłości nasi praprzodkowie podejmowali w Wyroczni Delfickiej, która niegdyś cieszyła się ogromnym powodzeniem i miała wielki wpływ na życie Greków. Pytia, za sprawą nadprzyrodzonych zdolności (i halucynogennych oparów), przepowiadała przyszłość, przekazując swoje wizje za pośrednictwem towarzyszących jej pisarzy. Patronem Wyroczni Delfickiej był Apollin, który miał tu swój przybytek, wzniesiony z porosu i białego marmuru paryjskiego. Do dziś można podziwiać ruiny świątyni. W Delfach wyznawano również kult Dionizosa i Orfeusza.

 

Mykeny i Epidauros – kolebka sztuk teatralnych

W Mykenach i Epidauros natrafisz na liczne ślady starożytnych cywilizacji. Poczujesz majestat i piękno dawnych budowli, zwłaszcza przemierzając teatr w Epidauros. To architektoniczne arcydzieło zostało zbudowane w taki sposób, aby zapewniać aktorom i widzom jak najlepszą akustykę. Współcześnie, teatr służy jako miejsce występów gwiazd podczas odbywającego się tu co roku festiwalu. Nieopodal znajdują się ruiny świątyń Artemidy i Asklepiosa, tworząc Sanktuarium w Epidauros, któremu starożytni Grecy przypisywali moce uzdrawiające. W Mykenach z kolei, czeka na Ciebie słynna złota maska Agamemnona, grób władcy oraz ruiny mykeńskiej cytadeli wraz z pałacem.

 

W pogoni za kultem sprawnego ciała. Stadion w Olimpii

W starożytności piękny umysł musiał iść w parze ze sprawnym ciałem. Rozwijaniu kondycji sprzyjał stadion w Olimpii, który mógł pomieścić 45 tysięcy widzów. Wśród uprawianych dyscyplin znajdowała się lekkoatletyka, pięciobój antyczny, zapasy, walki na pięści i pankration. W duchu uczciwej rywalizacji startowały tu zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Ci, którzy dopuszczali się oszustw w sporcie, byli dożywotnio karani – nieopodal wejścia stały brązowe posągi, a każdy z nich miał tabliczkę z nazwiskiem skompromitowanego sportowca.

 

Fenomenalne plaże i bajecznie błękitne wody. Poznaj Korfu

Jeżeli uwielbiasz malownicze krajobrazy i przejrzyście błękitną wodę, Korfu może stać się Twoim rajem na ziemi. Bajkowe plaże wręcz zapraszają do tego, aby się na nich rozgościć. Zieleń przyrody, połączona z czystymi wodami i górzystym terenem to jednak nie wszystko, co ma Tobie do zaoferowania ta piękna wyspa. Za czasów panowania cesarzowej Sissi powstała tu jej letnia rezydencja. Kręte, romantyczne i wąskie uliczki oraz zabudowa Starego Miasta z wenecką twierdzą, muzeum bizantyjskim i pałacem św. Michała tworzą jedyne w swoim rodzaju miejsce na mapie Grecji. Choć od powstania budowli minęło wiele lat, tamtejsza architektura zachwyca swoim pięknem do dziś. Pozwól, że oczaruje nim także i Ciebie.

 

Riwiera Olimpijska – raj dla wielbicieli słońca i piasku

Będąc w Grecji, odwiedź również Riwierę Olimpijską (Paralię) – kilkudziesięciokilometrowy pas plaż ulokowanych na zachodnim wybrzeżu Zatoki Termajskiej Morza Egejskiego. Znajdziesz tu doskonałe warunki do wypoczynku oraz pełną bazę hotelarską i kempingową. Odpoczywając na cudownej plaży, będziesz mógł spoglądać na majestatyczne masywy Olimpu, królujące w krajobrazie.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: