Jak długo trzeba czekać na efekty pozycjonowania?

  • 17.05.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Jak długo trzeba czekać na efekty pozycjonowania?
Profesjonalne pozycjonowanie to działanie niezbędnej każdej firmie, które wprost przekłada się na osiągane przez nią wyniki finansowe. Warto jednak wiedzieć, że efekty SEO nie pojawią się z dnia na dzień – czasem potrzeba na to kilku-kilkunastu miesięcy.

Pozycja danej strony internetowej w wynikach wyszukiwania zależna jest od tego, jak oceniają ją algorytmy Google’a. Roboty tej najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki cały czas prowadzą analizę dostępnych w sieci witryn: oceniają ich jakość, znajdującą się w nich treść, to, jak często jest analizowana, czy znajdują się w niej linki wychodzące, ile linków z innych stron prowadzi do danej witryny. Jeśli strona spełnia te wymagania, zostaje wywindowana na wysokie pozycje w wyszukiwarce.

Pozycjonowanie strony internetowej, czyli określone działania mające na celu sprawienie, by witryna była dobrze oceniana przez Google’a, a co się z tym wiąże – znajdowała się wysoko w wynikach wyszukiwania (największe przełożenie na ruch na stronie ma obecność w top 10) najlepiej jest zlecić profesjonalnej agencji SEO, takiej jak https://mayko.pl/pozycjonowanie-stron-www-bydgoszcz/. Specjaliści z zakresu pozycjonowania przygotują odpowiednią strategię idealnie dopasowaną do profilu działalności danej firmy, dobiorą właściwe narzędzia, a także będą raportować osiągane wyniki.

Kiedy pozycjonowanie przyniesie efekty?

To, kiedy pozycjonowanie przyniesie pierwsze efekty zależne jest od wielu różnych czynników, takich jak tematyka strony internetowej, przyjętej strategii, wykorzystywanych narzędzi, historii strony, konkurencyjności słów kluczowych, a nawet tego, jak mocno w danej chwili nad pozycjonowaniem pracuje konkurencja.

Ogólnie jednak należy mieć świadomość, że działania SEO to długotrwały i skomplikowany proces. Nawet frazy zaliczane do grupy łatwych – czyli takich z niewielką konkurencją – potrzebują na przebicie się do top 10 Google’a około sześciu miesięcy. Frazy kluczowe o średniej konkurencyjności pozycjonuje się około dziewięciu miesięcy, zaś te trudne (najbardziej popularne i ogólne) – nawet od dwunastu do osiemnastu miesięcy! Z tego względu popularność zyskuje tzw. pozycjonowanie long tail, ukierunkowane na długie, wielowyrazowe i sprecyzowane frazy kluczowe. Polecane jest zwłaszcza sklepom internetowym do pozycjonowania konkretnych produktów.

Bardzo ważne jest także uświadomienie sobie, że wypracowana wysoka pozycja w wyszukiwarkach nie jest dana nikomu raz na zawsze! Algorytmy są cały czas zmieniane i udoskonalane (np. jednym z najnowszych czynników mających olbrzymi wpływ na atrakcyjność strony jest to, czy posiada swoją wersję mobilną, czyli dedykowaną użytkownikom smartfonów i tabletów), wobec czego pozycjonowanie należy tak naprawdę prowadzić cały czas. Zrezygnowanie z działań SEO, a później próba powrotu do obranej strategii może kosztować więcej czasu i pieniędzy niż trzymanie się pierwotnego planu!

Grupa Tipmedia
Podziel się: