Jaki typ schodów będzie najlepszy dla mojego wnętrza?

  • 16.05.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jaki typ schodów będzie najlepszy dla mojego wnętrza?
Schody wewnątrz naszych domów są znacznie ważniejszym elementem wystroju danego pomieszczenia, niż nam się wydaje! Mimo tego, że możemy odnieść wrażenie, że są one wyłącznie drogą pomiędzy kondygnacjami, to prawda wygląda inaczej. W zależności od tego, na jaki typ, model, czy materiał wykonania padnie ostateczny wybór, to pomieszczenie może przyjąć całkowicie inny charakter! Dziś omówimy zalety wykorzystania schodów drewnianych w twoim projekcie!

Czy kształt ma znaczenie?

Przede wszystkim, warto zrozumieć, jak sam kształt schodów wpływa na fakt postrzegania danego pomieszczenia. Być może nie zdajecie sobie sprawy, ale na przykład schody jednobiegowe są tak naprawdę przeznaczone wyłącznie do przestronnych wnętrz, gdyż poprzez swoją budowę zajmują ogromną ilość przestrzeni. Dodatkowym ograniczeniem jest to, że nadają się one głównie do łączenia niskich pięter, gdyż im wyżej będzie sufit, tym bardziej strome będą schody jednobiegowe.

Coś bardziej skomplikowanego

Czerwone schody stalowe od Fontanotshop. Źródło: pl.fontanotshop.com/schody/sklep-przez/schody-stali.html

W takim przypadku być może lepszym pomysłem będzie skorzystanie na przykład ze schodów dwubiegowym, wzbogaconych o spocznik. Są one jednym z najpopularniejszych rozwiązań, gdyż angażują znaczniej mniej miejsca, lecz jednocześnie oferują dużą dozę komfortu podczas wchodzenia po nich. W takim momencie kluczowy staje się spocznik, pozwalający na odsapnięcie i chwilę wytchnienia przy naszej „wspinaczce”! Ostatnim, lecz równie ważnym czynnikiem dla użytkowników takich schodów jest to, że wszystkie stopnie mają jednakową szerokość, co zwykle nie jest doceniane przez domowników, jednak gdy kilkukrotnie potkniemy się na zbyt wąskich schodach, docenimy tę jednorodność.

Gdy nie ma miejsca…

Czas na coś z kompletnie innej beczki, a mianowicie schody kręcone. Znajdą one swoje miejsce zwłaszcza w pomieszczeniach o małej powierzchni. Ich projekt jest umieszczony na polu kwadratu lub koła, przez co sam w sobie jest bardzo oszczędny. Co więcej, w wielu sklepach znajdziemy ogromny wybór schodów w tej stylistyce, co na pewno może być czynnikiem zachęcającym do podjęcia decyzji. Wadą takiego rozwiązania jest jednak to, że poprzez swoją budowę nie do końca są one dobrym pomysłem dla domu lub mieszkania, w którym znajdują się małe dzieci lub osoby o ograniczonej motoryce.


Wymienione w tym artykule typy schodów to zaledwie początek. Tak naprawdę to przeróżni producenci oferują bardzo szeroką gamę modeli, które na pewno wpasują się do waszego wnętrza. Wystarczy poszukać, a jesteśmy pewni, że i wy znajdziecie coś dla siebie.

Grupa Tipmedia
Podziel się: