Skok ze spadochronem? Zrób to już w ten weekend!

  • 26.04.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Skok ze spadochronem? Zrób to już w ten weekend!
Zawsze marzyłeś o tym, aby skoczyć ze spadochronem? Teraz swoje sny możesz spełnić jeszcze łatwiej – zarezerwuj skok w tandemie!

Dzisiaj skoki spadochronowe nie są zarezerwowane wyłącznie dla osób po specjalnym przeszkoleniu. Skakać mogą również ci, którzy nie mają żadnych wcześniejszych doświadczeń ze spadochroniarstwem. Jak to możliwe? Wystarczy zapisać się na skok spadochronowy w tandemie!

Czym są skoki spadochronowe tandemowe? Kto może wziąć w nich udział? Czy są bezpieczne? W końcu, ile trzeba za nie zapłacić i gdzie można się na nie zapisać? Sprawdź teraz!

 

Skok tandemowy – co to jest?

Pod pojęciem takim jak spadochronowy skok tandemowy znajduje się skok ze spadochronem tandemowym – przeznaczonym dla dwóch użytkowników jednocześnie.

Takie skoki zaczęły być popularne pod koniec lat siedemdziesiątych w USA. W Polce pojawiły się w latach dziewięćdziesiątych.

W skoku tandemowym stosuje się spadochron tandemowy, który posiada większa czaszę niż standardowy spadochron jednoosobowy – dzięki temu może unieść dwie osoby. Stosuje się także spadochrony zapasowe oraz automaty spadochronowe, dzięki czemu skoki w tandemie cechują się wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Za obsługę spadochronu odpowiedzialny jest pilot tandemu – najczęściej jest to instruktor spadochroniarstwa. Druga osoba to pasażer, która nie musi posiadać żadnych szkoleń, ale może przeżyć te same emocje, które towarzyszą profesjonalnym skoczkom. Pilot tandemu oraz jego pasażer są spięci ze sobą uprzężą tandemową.

 

Kto może wziąć udział w skoku tandemowym?

Najważniejszą zaletą skoków tandemowych jest ich dostępność – jako pasażer tandemu nie trzeba posiadać ukończonego szkolenia spadochronowego. Nie trzeba także mieć specjalnych badań lekarskich.

Wystarczy tylko spełnienie podstawowych wymogów, wśród których znajdują się:

  • odpowiedni ciężar ciała – najczęściej poniżej 100-120 kg zależnie od stosowanego sprzętu
  • dobry stan zdrowia – przeciwwskazania to niestabilność kręgosłupa, wrodzona łamliwość kości, nieustabilizowane schorzenia układu oddechowego i krwionośnego, epilepsja

 

Dzisiaj zapisanie się na skok spadochronowy w tandemie trwa zaledwie minutę – można zrobić to on-line na stronie internetowej organizatora, na przykład jednego z najpopularniejszych w kraju ośrodków spadochronowych skydive.pl.

 

Na czym polega skok spadochronowy w tandemie?

Gdy chcemy skoczyć w tandemie, pierwszym krokiem do spełnienia marzeń jest rezerwacja on-line. Ośrodki działają głównie w weekendy – od piątku do niedzieli, w okresie od wiosny do jesieni. Przy rezerwacji po prostu wybieramy interesujący nas termin z kalendarza.

Podczas wykupowania skoku w tandemie także mamy możliwość wyboru jego typu. Najczęściej ośrodek oferuje skoki z wysokości 3000 metrów albo 4000 metrów. Co wybrać?

Wysokość wyskoku ma związek z czasem swobodnego spadania – to spadanie bez otwartego jeszcze spadochronu, czyli to ten najbardziej emocjonujący moment! W przypadku skoku z 3000 metrów swobodne spadanie to około 30 sekund, natomiast przy 4000 metrach – około 60 sekund.

Gdy wykupiliśmy już skok spadochronowy, danego dnia przyjeżdżamy ze wskazanym wyprzedzeniem do ośrodka. Tam podpisujemy umowę i przechodzimy przez fazę przygotowań – odbieramy sprzęt i bierzemy udział w krótkim szkoleniu. Potem wszyscy uczestnicy skoku wchodzą wspólnie do samolotu i wznoszą się na określoną wysokość.

Następnie tandemy wyskakują z samolotu. Po fazie swobodnego spadania, na wysokości około 1500 metrów nad ziemią, pilot otwiera czaszę spadochronu. Przez kilka minut uczestnicy skoku wolno opadają w kierunku lądowiska. Przy lądowaniu nie trzeba obawiać się o urazy – nad wszystkim czuwa pilot tandemu.

 

Ile kosztuje skok spadochronowy w tandemie?

Koszty skoków spadochronowych w tandemie wcale nie są takie wysokie, jak może się wydawać!

Za skok z wysokości 3000 metrów zapłacimy około 600 złotych, z kolei za ten z 4000 metrów około 750 złotych. Możemy także dokupić usługę filmowania i fotografowania skoków w cenie około 300 złotych, aby mieć niezwykłą pamiątkę po swoim podniebnym wyczynie.

Grupa Tipmedia
Podziel się: