Czy warto korzystać z darmowych porad prawnych?

  • 10.05.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Czy warto korzystać z darmowych porad prawnych?
Od kilku lat w Polsce w wielu miejscach można skorzystać z darmowych porad prawnych. Część z nich jest finansowana przez rząd, inne odbywają się w ramach wolontariatu i akcji organizowanych między innymi przez organizacje non profit. Czy warto korzystać z bezpłatnych porad prawnych?

Darmowe porady trudno dostępne

Wydawać się może, że darmowe porady prawne są doskonałym rozwiązaniem dla każdego. W rzeczywistości mogą z nich korzystać wyłącznie ściśle określone grupy, a pozostali chętni muszą znaleźć prawnika, który udzieli im odpłatnej porady. Przykładowo, rząd finansuje porady prawników dla osób w wieku do 26 lat, kombatantów i innych grup, które ze względu na niskie dochody mają utrudniony dostęp do usług świadczonych przez adwokatów i radców prawnych. Fundacje działające na rzecz poszanowania praw kobiet i pomagające ofiarom przemocy są natomiast nastawione na udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej kobietom, które chcą odejść od mężów alkoholików, czy też walczą o alimenty.

Porady prawne w Internecie

Jeżeli nie należy się do żadnej z grup objętej darmowymi poradami prawnymi, wiele przydatnych informacji można znaleźć na blogach prawniczych, np. https://pewny-prawnik.pl/. Artykuły zamieszczane na witrynach tego typu wyjaśniają ważne pojęcia i w prosty sposób tłumaczą, jak można rozwiązać problemy. Darmowe porady prawne mogą przydać się się w przypadku zwrotu zakupów internetowych, gdy otrzymuje się darowiznę od jednego z członków rodziny bądź w czasie starania się o uzyskanie świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Szukając porad prawnych w Internecie, można natrafić również na wiele przykładów z życia, dzięki którym poznaje się sposób działania określonych przepisów w różnych przypadkach. Często okazuje się, że opisane przykłady odpowiadają sytuacji, w której znajduje się osoba szukająca porady w Internecie.

Darmowe nie zawsze lepsze

Osoby, które znajdują się w skomplikowanej sytuacji życiowej, mogą skorzystać z darmowych porad prawnych lub poszukać ważnych informacji w Internecie, jednak lepszym rozwiązaniem dla nich jest opłacenie prawnika. Prawnik będzie reprezentował ich w sądzie i pomoże im uporać się z problemami. Koszt usługi prawnika wynosi około 200 złotych za godzinę, jednak w przypadku walki o odszkodowanie, często można umówić się, że prawnik uzyska prowizję w wysokości określonego procenta od otrzymanego odszkodowania. W takich przypadkach adwokat nie pobiera opłat za godzinę, lecz uzyskuje wynagrodzenie wyłącznie, gdy zakończy sprawę sądową ze skutkiem zadowalającym klienta.

 

Grupa Tipmedia
Podziel się: