RRSO kredytu gotówkowego – co to jest?

  • 27.04.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
RRSO kredytu gotówkowego – co to jest?
Być może brałeś kiedyś kredyt lub pożyczkę oraz orientujesz się w terminologii bankowej i finansowej. Jest jednak duża szansa, że niewiele słyszałeś na temat RRSO, choć wiesz, że to ważny czynnik. Jeśli nie jesteś ekspertem, teraz masz szansę bliżej poznać ten tajemniczy skrótowiec i dowiedzieć się, dlaczego jest istotny i trzeba zawsze zwracać na niego uwagę zaciągając zobowiązanie finansowe!

Poznaj prawdziwe koszty

RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli – jak sama nazwa wskazuje – wskaźnik ten powinien informować nas o tym, ile realnie zapłacimy za kredyt lub pożyczkę w skali roku. Z reguły więc RRSO nie wychodzi na pierwszy plan w reklamach firm pożyczkowych. Możesz zadać pytanie: czym w takim razie RRSO różni się od rocznej stopy oprocentowania i po co wprowadzać taki zamęt? To dobre pytanie. O ile ten ostatki wskaźnik to po prostu koszt odsetek, RRSO to rzeczywisty koszt związany z twoim zobowiązaniem finansowym, który poniesiesz w skali roku. W jego skład wchodzi oczywiście oprocentowanie kredytu, czyli wspomniany koszt odsetek, ale również inne opłaty – oprocentowanie kredytu, wszelkie prowizje i ubezpieczenia, opłaty za ewentualne usługi dodatkowe czy koszty rozpatrzenia twojego wniosku. Firmy reklamujące swoje usługi finansowe na pierwszym planie umieszczają koszty odsetek, np. 10% w skali roku, zamiast RRSO, które może wynosić np. 75%. Niczego nie ukrywają, bo RRSO musi zawsze być podane, ale – jak to w przekazie marketingowym bywa – wyróżniają dane, które po prostu lepiej wyglądają.

 

Nie tylko RRSO jest ważne

Choć zawsze należy patrzeć na wspomniany wskaźnik – by mieć szeroki obraz sytuacji i móc przemyśleć decyzję o kredycie w oparciu o konkretne liczby – sam wybór najniższego RRSO nie jest gwarantem tańszego kredytu. Bardzo istotny okazuje się być harmonogram spłaty, który może mieć zasadniczy wpływ na całkowitą kwotę twojego zobowiązania. Kredyt gotówkowy możesz spłacać na dwa sposoby: w ratach stałych bądź malejących. Mimo, iż RRSO będzie takie samo w obu przypadkach, jeśli porównasz kwoty, możesz bardzo się zdziwić, bowiem różnica przy przykładowym kredycie w wysokości 100 tysięcy złotych może wynieść nawet kilka tysięcy i to tylko ze względu na rodzaj raty! Stałe są droższe, ponieważ wolniej spłacamy część kapitałową naszego kredytu, czyli mamy naliczane odsetki od większej części kapitału. Dlaczego więc niektórzy decydują się na takie raty, skoro tracą przez to pieniądze? Część osób po prostu ceni sobie stabilność i chce mieć pewność, że rata będzie tej samej wysokości przez cały okres spłaty. W przypadku rat malejących na początku płacimy więcej, a miesięczne obciążenia systematycznie maleją – z każdą ratą płacimy więc bankowi mniejsze odsetki. Ten rodzaj spłaty wiąże się jednak z wyższą zdolnością kredytową, nie każdy więc może sobie na to pozwolić. Podsumowując, jeśli chcesz mieć stabilność – musisz zapłacić więcej.

 

Jak wybrać najlepszy kredyt?

Po przeczytaniu powyższych paragrafów masz już z pewnością jakiś pogląd na RRSO kredytu gotówkowego, a być może wiesz już także, jaki harmonogram spłaty byłby dla ciebie lepszy. Ale czy wiesz, gdzie szukać kredytów? Oczywiście nie ma sensu przeglądać wszystkich stron banków – kto ma na to czas? Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z rankingu kredytów. Dzięki tej internetowej porównywarce szybko poznasz RRSO kredytu gotówkowego, którym jesteś zainteresowany i dowiesz się, jakie wymagania musisz spełnić by móc wnioskować o pieniądze. Łatwo przeniesiesz się także na stronę banku i rozpoczniesz starania o kredyt. A jeśli bardziej interesuje cię ten temat i potrzebujesz dodatkowych informacji, przeczytaj więcej o finansach na stronie madrzepozyczaj.pl.

 

Grupa Tipmedia
Podziel się: