Dlaczego warto wymieniać opony?

  • 06.03.2019, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Dlaczego warto wymieniać opony?
Każdy posiadacz auta powinien dwa razy w roku odwiedzić zakład wulkanizacyjny i zdecydować się na wymianę opon na letnie (wiosną) lub na zimowe (późną jesienią).

Teoretycznie wiemy o tym wszyscy. W praktyce jednak wielu kierowców zastanawia się czy naprawdę jest to konieczne. Sprawdźmy więc dlaczego warto wymieniać opony.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Podstawowym powodem wymiany opon powinny być dla nas kwestie związane z bezpieczeństwem. Opony letnie pod wpływem niskich temperatur robią się twarde co sprawia, że auto nie ma dostatecznie dobrej przyczepności i znacznie łatwiej o poślizg. Poza tym kształt bieżnika w oponach letnich nie pozwala na dostateczne odprowadzenie wody i błota pośniegowego. W skutek tego auta na letnich oponach często nie radzą sobie np. z podjazdem po ośnieżonym wzniesieniu. Warto wspomnieć również o tym, że miękkie opony zimowe latem nie zapewniają nam pełnej zwrotności pojazdu.

Oszczędzaj opony i unikaj zużycia

Mówiąc o tym dlaczego warto wymieniać opony nie sposób nie wspomnieć również o ich zużyciu. Jak wspominaliśmy opony zimowe są wykonane z miękkiej mieszanki, co sprawia, że podczas jazdy po asfalcie w dodatnich temperaturach ścierają się zaskakująco szybko. Co więcej, fakt, że są miękkie i zbyt mocno przywierają do rozgrzanego asfaltu wpływa także na nasz komfort, dynamikę jazdy a nawet na zwiększenie zużycia paliwa - samochód musi bowiem pokonać większy opór.

Wymiana opon nie musi być trudna

Jak więc widać, wymiana opon na letnie lub zimowe ma sens. Niestety, wielu kierowców zwyczajnie nie może znaleźć czasu na to by udać się do wulkanizatora, u którego zazwyczaj czeka długa kolejka. Na szczęście, wcale nie musimy. Usługę wymiany opon możemy bowiem zamówić z dojazdem do klienta np tutaj: https://www.mobilnekola.pl/

Podsumowując, wymiana opon na letnie lub zimowe ma głębokie uzasadnienie. Kwestie bezpieczeństwa na drodze, mniejsze zużywanie się opon a nawet zmniejszenie się zużycia paliwa - to wszystko sprawia, że wymiana opon ma ogromne znaczenie. Nie warto więc z niej rezygnować.

Grupa Tipmedia
Podziel się: